Přeskočit na hlavní obsah

Tango Libre [60%]

Před několika lety byl Frederic Fontayne členem mezinárodní poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových varech. Letos se na něj opět podíval alespoň v rámci svého nového snímku Tango libre. Jeho festivalová záležitost se totiž nyní dostává i do naší distribuce. Nejedná se však o tak nepřístupnou artovku, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jean Christophe, přezdívaný J.C., je bachařem v jednom francouzském vězení. Jeho život je pevně nalinkovaný a jediným únikem od reality jsou pro něj hodiny tanga. Ne jednu z hodin přichází nováček, pohledná černovláska Alice. Tichý a skromný J.C. se do ní na první pohled zakouká, avšak to ještě ani netuší, jak zásadní roli pro něj žena sehraje v následujících týdnech. Zjišťuje totiž, že Alice je ženou jednoho z jeho nových svěřenců a ačkoliv mu povinnost velí aby se s ní přestal stýkat a tancovat, přestat je to poslední co chce. Dává tak do pohybu koloběh událostí, které zásadně ovlivní život jeho ale i lidí okolo něj. 

Podle synopsí a zařazení snímku, bych vážně čekal něco velmi nepřístupného normálnímu divákovi. Opak je ale pravdou. Tango libre, fakt, že se jedná o neskutečný mix atmosfér, žánrů a poloh teď nechám stranou, je více než slušným dramatem, s prvky komedie, který vykresluje osudy zajímavého mileneckého mnohoúhelníku. 

Ono, definovat Tanglo libre jako drama je poněkud ošemetné. Výsledný snímek je totiž jakousi fůzí několika rovin do jednoho celistvého tvaru, ve kterých některé části nefungují, jiné jsou poměrně nudné a jiné naopak téměř dokonalé. Fontayne totiž ve svém snímku udržuje nadhled, který sice není vždy viditelný, nicméně v momentě kdy jej nechá trochu rozvinout, divák se baví. Je tak naprosto běžené, když se v rámci několika minut přesunete od romance ke vztahovému dramatu, aby jste si za několik málo minut užívali prvky komedie a náznaky grotesky. Vše ale drží překvapivě pohromadě a díky své různorodosti nabízí filmařský zážitek, jehož momenty vám v hlavě nějakou dobu zůstanou. Bohužel u celého snímku tohle tvrdit nejde. 

Tango libre je poměrně slušným osobním dramatem samotářského dozorce, který se chce osovobodit od stereotypu svého života., které se přelévá do osobité komedie s nadsázkou, která dokazuje, že bavit se dá i bez extrémů. Frederic Fontayne natočil snímek, který sice není úplně bez chyby a do jeho první poloviny se poměrně těžko dostává, jakmile ale začne rozmotávat vztahový slepenec s nadhledem pod dohledem poměrně zvláštního Jeana-Christopha, divák se baví. Pokud tedy stojíte o něco jiného, než se na vás běžně valí, není důvod proč nedát Tango libre šanci. 

Tango libre a cesta ke svobodě. Osobité vztahové drama, které nemá problém přeskakovat k jiným žánrům a střídat žánry a zacházet i k tredici nejen francouzské grotesky.  Příjemně originální záležitost možná jen trochu kazí trochu nepřístupná první polovina. V té druhé ale režírující Frederic Fontayne nabízí dostatek svěžesti a nadhledu na to, aby se divák u filmu bavil. Pokud máte navíc vztah k tangu, není nad čím váhat. 
Koktejl:
33% Maďar na irský způsob
33% Průměrná kriminálka
34% Kriminální romance a romantiká kriminálka


Tango libre
 (Tango libre)

Drama
Francie / Belgie / Lucembursko, 2012, 98 min

Režie: Frédéric Fonteyne
Scénář: Anne Paulicevich

Hrají: François Damiens, Sergi López, Anne Paulicevich, David Murgia

V kinech ČR od: 25.07.2013 Film Europe
V kinech SR od: 14.11.2013 Film Europe


http://www.csfd.cz/film/329863-tango-libre/
http://www.imdb.com/title/tt2370034/







Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?