Přeskočit na hlavní obsah

Sezona zabíjení | Killing Season [20%]

Letos se ve varech objevilo pár zajímavých snímků, které stály za pozornost. Objevilo se tam ale i pár snímků, které byly vyhnány do takových výšin, že ačkoliv se jednalo o filmy po kterých by normálně člověk ani neštěkl, byly beznadějně plné sály ve stejnou minutu kdy šly lístky na snímek do oběhu. Jedním z takových filmů a zároveň nejkrásnější příklad je právě Sezona zabíjení. Snímek který vyvolal mezi diváky halo byl jskousi povinnou návštěvou. Letos totiž dostal cenu John Travolta a tak místo aby pořadatelé sáhli po rok starých Divoších, zvolili jeho poslední film. A jak říkali diváci ve frontě, je v tom DeNiro a Travolta, to nebude špatný. Zřejmě se zapomněli podívat na hrůzostrašný trailer, případně do kolonky režisér, kde svítí jméno Mark Steven Johnson, tedy neumětel který stojí za komiksovými provary Daredevil a Ghost Rider. A tak jaký byl snímek, který si to s největší pravděpodobností po Varech rovnou zamíří u nás na DVD?  

Válka v Bosně patřila mezi nejkrvavější konflikty moderní doby. Od jejího konce ale už uběhlo mnoho let a tak i někteří vojáci kteří se jí zúčastnili, jsou dnes již na zaslouženém odpočinku. To je případ i amerického vojáka dříve ve služnách NATO Benjamina Forda. Během operace Rozhodná síla spolu se svoji jednotkou popravil několik vůdců srbského odboje. Tento téměř dvacet let starý čin vykonaný ve jménu ukončení války se mu ale co nevidět vrátí. Jedna z obětí totiž popravu přežila a plánuje krvavou odvetu. Srbský voják Emil Kovac totiž nezapomíná a tvář svého nepřítele si moc dobře pamatuje. V rámci touhy po odvetě se vydá do USA, kde Ford nyní bydlí. Pomocí léčky se dostane bývalému vojákovi do přízně, aby v zápětí mohl udělat to, co jeho nepřítel nedokázal.  

Tak takovýhle nářez jsem nečekal ani po shlédnutí naprosto výstavně špatného traileru začátkem roku. Pokud totiž dostanete do filmu dvě hvězdy takovéhoto kalibru, váš jediný ukol je to vyloženě nepropálit, protože tihle dva to za vás utáhnou ať už je látke sebeprůměrnější. Ale ne. Ne v případě Marka Stevena Johnsona a už vůbec ne v případě Sezony zabíjení. Pokud by nějaký snímek byl vyobrazením člověka, kterému hráblo natolik, že místo žití jako člověk se rozhodl být pampeliškou a obětoval tomu celý svůj život, bude to právě Sezona zabíjení.


Pan Johnson totiž opět dostal peníze a film jakoby hlásal jediné. "Tak vám to ještě nedošlo? Tak já vám ukážu, proč mi už příště ty peníze dávat nemáte." Řemeslně tak mizerná práce, že i domácí televizní produkce je na tom o fous lépe. Dokonce i většina amatérské tvorby oproti tomuhle vypadá, jako hollywoodský tří áčkový snímek. Navíc ani tuto mizernou úroveň nedokáže film udržet a v závěru jakoby si řekli "Ale co, stejně se nám zasmějou, tak ty prachy raději zužitkujeme za drogy a chlast." Ano, drogy. To je jediné vysvětlení pro tenhle snímek. Akční scény jsou asi tak napínavé, jako úterní repríza Ordinace v růžové zahradě. Ne že by se Young se svým hudebním doprovodem nesnažil, ale prostě to co se děje na plátně vás nechá klidným. Zvláště v momentě, kdy začne Travolta s lukem v ruce vyrhožovat poraněnému DeNirovi. Na to pak naváže seriozním výrazem, za který by se nestyděl ani Leslie Nielsen v nejlepších letech. Jednoduše prvotřídní pecka jak hrom. Young navíc ve většině případů recykluje co se dá (člověk si něčím holt musí vydělat na chleba). A co že je tedy na snímku originálního? SPOILER ALERT: oba si během hodiny a půl neustále prohazují role! Tak a je to venku! Máte ušetřenou hodinu a půl a já se jdu vybrečet do kouta, že jsem vyzradil tak rafinovaný plot point tak skvělého filmu. 

Vím že jsem se tu do vesnického divadelního spolku Kačenka už jednou navážel. Ale tentokrát to myslím vážně. I kdyby tento imaginární spolek herců z JZD existoval, pravděpodobně by byl při věrohodností postav minimálně srovnatelný s hlavní dvojicí. Zatímco si totiž Travoltu i DeNira pamatujete z charakterních nebo nejspíše zajímavých rolí, tady to oba pánové vzali od podlahy. Jinak řečeno pokud si poskládáte stereotyp pro každý charakterní rys jejich postav a zkombinujete to, nevyjde vám ani z poloviny tak špatná role, jako ve skutečnosti předvádí. Travolta se svým rádoby evropským přízvukem naprosto zabíjí a tak se z vážného dramatu které si hraje na moderní variaci hry kočky s myší, stává dobrodružná komedie. Ono hledání a hádání kdo to dřív zase zabije (jestli režisér nebo herci) se stává i na ploše hodiny a půl poměrně zábava. 

Ono totiž brát vážně film, který se s naprosto vážnou tváří snaží divákovi prodat slepenec všemožných klišé, prvoplánových vyobrazení a ideologických keců, by bylo laškování s vlastní mentálním zdravím. Bohužel tady seriozní pšenka nepokvete. V momentě kdy totiž dojde na waterboarding s čerstvě připravenou limonádou, jde veškerá snaha oknem. Jednoduše řečeno, pokud si libujete ve špatných filmech, obdivujete s údivem poslední filmy Nicolase Cage nebo vám je to přirozeně jedno a potřebujete něco stejně náročného, čím vyplnit pauzu mezi dvěma díly již zmíněné Ordinace, směle do toho. Pokud ale od filmu čekáte smysluplný příběh, nějaké emocionální zapojení, něco jako herecké výkony nebo nedej bože za své peníze chce být filmovým zpracováním oslnění, z hodně velké dálky se tomuto klenotu vyhněte. Tady nastává sezona zabíjení mozkových buněk. Jasného kandidáta na břečku roku tu máme už v půlce léta. Když si jen představím, že tohle se objevilo na seriozním filmovém festivale... uf... 


Dvě herecké legendy a jeden z největších lůzrů poslední doby na režisérské stoličce, jak tohle může dopadnout? Ti z vás co viděli trailer, zděste se, je to ještě horší. Sezona zabíjení není ničím jiným než přehlídkou toho, jak vypadá vyloženě špatný film od začátku do konce. Prachmizerný scénář sází na prvoplánové detaily, rádoby progresivní vývoj děje a ideologické pozadí. Ani jedno z toho mu nevěříte, zejména díky faktu, že herci hrají jak kdyby jim někdo po dobu natáčení vyňal mozek a řekl "Teď to zahraj jak nejhůř to půjde, ať je trocha srandy." Bohužel všichni okolo se tváříli superseriozně a supervážně. Uff. Sezona zabíjení nenabízí vůbec nic, proč se na ni podívat. Je tak špatná, že je až vtipná ale ne tak vtipná, aby stálo za to tu hodinu a půl protrpět u tak mizerného filmu. 

Koktejl:
100% Prvotřídní filmová mizérie


Sezóna zabíjení
( Killing Season )
 Thriller / Drama / Akční
Belgie / USA, 2013, 91 min
Režie: Mark Steven Johnson
Scénář: Evan Daugherty
Kamera: Peter Menzies Jr.
Hudba: Christopher Young
Hrají: Robert De Niro, John Travolta, Milo Ventimiglia, Elizabeth Olin

http://www.csfd.cz/film/310916-sezona-zabijeni/
http://www.imdb.com/title/tt1480295/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...