Přeskočit na hlavní obsah

Jack Ryan: V utajení | Jack Ryan: Shadow Recruit [35%]

Postava Jacka Ryana z pera světoznámého Toma Clancyho si kromě nespočtu knižních štací odbyla už i několik filmových. V nich tomuto vládnímu agentovi propůjčili tváře postupně Alec Baldwin, Harrison Ford a Ben Affleck. Od jeho posledního filmového dobrodružství, Nejhorších obav z roku 2002, už uplynulo dvanáct let a tak to zkouší ve filmu znovu, v rebootu značky jednoduše nazvaném Jack Ryan: V utajení. Jak si znovuzrozený Jack tentokráte s tváří Chrise Pinea a v režii Kennetha Branagha vedl při boji s organizovaným zločinem? Výsledek vás možná překvapí... 

Do života Jacka (Chris Pine)  vstupujeme v době jeho školní docházky na Londýnské škole ekonomiky, kde je skrze televizní vysílání svědkem útoků z jedenáctého září na budovy světového obchodního centra v New Yorku. Jack se ve světle útoků rozhodne zanechat školy a narukovat do armády a přiložit ruku k dílu během bojů v Afghánistánu. Tam je ovšem vážně zraněn a jeho armádní kariéra tak končí dlouhými měsíci v rekonvalescenčním centru, kde jeho boj je o to být schopen vůbec chodit. Nadějného analytika si už tam ovšem všímá agent CIA Thomas Harper (Kevin Costner), který mu nabízí práci, kterou může sloužit vlasti i mimo vojenskou zónu. Jako finanční analytik pracuje v utajení na Wall Street několik let, když si všimne podezřelé aktivity jednoho z ruských investorů, Viktora Cherevina (Kenneth Branagh). Odhaluje tak postupně plán, který zahrnuje další teroristický útok na americkém území a následné cílené zničení americké ekonomiky. Díky tomu jej agent Harper vysílá do akce...      

Uff, tak kde začít. Jsou zkrátka články, které se píšou samy a jsou články, u kterých nevíte kde začít, protože byste se nejraději pustili do subjektivního hodnocení všech těch špatných věcí, které se ve filmu objevují, preferovaně s množstvím pejorativních výrazů a nejspíše by tam padlo i nějaké to drsnější sprosté slovíčko. Já jsem se ale rozhodl tohle protentokrát neudělat a trochu se tu rozepsat. Nicméně, pokud patříte mezi Clancyho fanoušky, případně máte v oblibě postavu, která se objevila v předešlých čtyřech filmech, stačí vám asi tenhle obrázek k tomu, abyste si udělali představu, co si o filmu myslím a obloukem se mu vyhnuli, aby podobné překvapení nečekalo i na vás. Vy ostatní čtěte dále. 

Ono totiž je jedna věc dělat reboot charakteru, který vlastně reboot ani moc nepotřebuje (i když z pozice amerického prezidenta, kam se nakonec Jack Ryan vypracoval, by toho asi moc akčního nezvládl). Kompletně odlišná věc je ovšem dělat reboot charakteru s tím, že zahodíme uplně všechno, co dělá tuto postavu takovou, jakou milují tisíce lidí po celém světě a jehož dobrodružství hltají, a uděláme z titulního hrdiny totálního beztvarého idiota, který je v podstatě zaměnitelný s každým generickým agentem, který se v posledních dejme tomu třiceti, čtyřiceti letech objevil na filmovém plátně. A ne, ty narážky na jeho super inteligencí (pokud tedy považujete za zobrazení inteligence hlavní postavy to, že si cucá z prstu důkazy a teorie takovým stylem, že by se i Horacio Caine a Gil Grissom divili s čelistí na zemi). Zkrátka, čekáte li inteligentní špionážní akci s nápaditým scénářem, čeká vas zdrcující realita. Jack Ryan: V utajení je totiž jeden z nejdebilnějších snímků podobného ražení za hodně dlouhou dobu. 

Scénář s více dírami jak dobře uzrálý švýcarský sýr je totiž tak neskutečně hloupý, že se až pozastavíte nad tím, proč se všichni tváří tak strašně vážně, když je to vlastně úplná konina bez špetky smyslu. A i když je Cherebin načrtnut z počátku jako správně ďábelský rusák s tou správnou pifkou na kapitalistické američany, který chce jejich vlastní zbraň obrátit proti nim, nicméně jak film pokračuje, i toto jedno z mála pozitiv filmu je doslova rozsekáno na maděru logickými kixy, naprosto nesmyslnými rozhodnutími a jeho postava je zredukována v podstatě na ubohého pěšáka, kterému rádoby drsný americký agent se scénáristickou tužkou za pasem rozfoukal jeho domeček z karet.  


Není ovšem problém jen v naprosto tragickém scénáři, naneštěstí. Kromě Branagha, který alespoň v prvním a části druhého aktu předvádí ruského magnáta překvapivě zdařile, to tady skřípe na všech frontách snad až na Kevina Costnera. Chris Pine se na takovéhoto agenta zkrátka nehodí. Ten vyjukaný kukuč možná někomu přijde jako fajn, ale tady ta postava chce zkrátka něco víc. O tom, co na plátně tvůrci předvádí s neskutečně otravnou Keirou Knightley a jak její postavu protěžují do popředí snímku aby byla doslova uměle užitečná je ovšem diskuzí na samostatný článek. A ne, ani ten její kukuč ze kterého údajně vlhnou náctiletí na mě také ani v nejmenším nefunguje.  

Vážně se mi horko těžko shání cokoliv, co by ve filmu alespoň do nějaké míry fungovalo. Hudba Patricka Doylea sice nepatří k těm neojoriginálnějším ale s přehledem je to nejlepší na celém tomhle cirkusu. Branagh si s sebou z Thora vzal i kameramana Harise Zambarloukose, který i však tentokrát vzal docela slabší chvilku a jeho kompozice zvláště v závěru prostě moc nebaví. Což se nakonec nese ruku v ruce s nezajímavou a docela rušivou režii samotného Branagha, kterému se nedaří ani na moment vyvolat podobně napjatou atmosféru jakou sliboval v traileru. Tady se zkrátka nepovedlo v podstatě nic a je to setsakramentsky vidět. Ještě, že se tohohle Tom Clancy nedožil, podobné znásilňování jeho postavy by ho totiž jistojistě dorazilo.     
V konečném důsledku je tak pátá filmová štace slavného agenta v podstatě k pláči. Na to, že za filmem stojí docela nápaditý režisér, postava má hromadu špičkových knižních předloh i do značné míry výborných filmových adaptací, se toto prostě ani zamák nepovedlo. Hloupá směska všech možných akčních filmů, která ve výsledku vůbec nefunguje, zakládá si až na fantasmagorických změnách v chováních charakterů a tak neskutečně tupém scénáři, že po projekci vám už nepřijde mlácení hlavou hodinu a půl do dřevěné desky jako úplně špatný nápad. Vážně jsem na film nechtěl být zlý, vážně jsem doufal, že tohle bude stát za to, nicméně ani zdaleka. Tomuhle průseru je nejlepší se velkým obloukem vyhnout.    

Jack Ryan patří mezi nejzajímavější postavy, které se podívaly ze stránek knih na filmové plátno. Ne že by to ovšem hrálo roli v tomto rebootu celé série, který se snaží představit Jacka jako zelenáče při jeho prvním džobu pro CIA. Branagh a spol totiž z postavy udělali neskutečně rádoby inteligentního generického agenta, který svými vyšetřováními a udělátky strčí do kapsy i Horatia Cainea s Gilem Grissomem. Nuzná hovadina, která zdecimuje i to málo co se jí z počátku daří prodat, padá do neskutečných nížin totálně překombinovaným finále, které má působit jako liga mistrů a přitom to vypadá jako zápas okresního přeboru. Patrick Doyle je hudebně docela fajn, nicméně zbytek je po všech ohledech hloupost, která se nevyvedla. A to ani nezačínám o Keiře... 
 Koktejl:
100% Ztráta času
Jack Ryan: V utajení
(Jack Ryan: Shadow Recruit, Jack Ryan: Teorija chaosa)
Thriller / Krimi / Akční / Mysteriózní / Drama
USA / Rusko, 2014, 105 min

Režie: Kenneth Branagh
Scénář: David Koepp, Adam Cozad
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Patrick Doyle
Hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev, David Paymer, Lee Asquith-Coe, Gemma Chan, Karen Shenaz David

Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od: 30.01.2014 CinemArt
V kinech SR od: 30.01.2014 Barracuda Movie
Na DVD v ČR od: 04.06.2014 Magic Box
Na Blu-ray v ČR od: 04.06.2014 Magic Box

http://www.csfd.cz/film/324366-jack-ryan-v-utajeni/
http://www.imdb.com/title/tt1205537/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek? 

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

S láskou Vincent | Loving Vincent

Do českých a slovenských kin dorazil před pár dny snímek, který si jen tak s kterýmkoliv snímkem historie nespletete. Film S láskou Vincent pojednávající o posledních momentech života slavného malíře Vincenta Van Gogha je totiž jako vůbec první snímek historie složen kompletně z olejových maleb, které imitují právě styl malíře, o jehož životě tenhle životopisný snímek pojednává. Práci 120 malířů, která vyústila v 65 tisíc maleb rozpohybovaných do netradičního filmu najdete od 25. ledna v nabídce vybraných kin. Má ovšem tenhle snímek co nabídnout za hranicemi ojedinělé vizuální podoby?