Přeskočit na hlavní obsah

Jack Ryan: V utajení | Jack Ryan: Shadow Recruit [35%]

Postava Jacka Ryana z pera světoznámého Toma Clancyho si kromě nespočtu knižních štací odbyla už i několik filmových. V nich tomuto vládnímu agentovi propůjčili tváře postupně Alec Baldwin, Harrison Ford a Ben Affleck. Od jeho posledního filmového dobrodružství, Nejhorších obav z roku 2002, už uplynulo dvanáct let a tak to zkouší ve filmu znovu, v rebootu značky jednoduše nazvaném Jack Ryan: V utajení. Jak si znovuzrozený Jack tentokráte s tváří Chrise Pinea a v režii Kennetha Branagha vedl při boji s organizovaným zločinem? Výsledek vás možná překvapí... 

Do života Jacka (Chris Pine)  vstupujeme v době jeho školní docházky na Londýnské škole ekonomiky, kde je skrze televizní vysílání svědkem útoků z jedenáctého září na budovy světového obchodního centra v New Yorku. Jack se ve světle útoků rozhodne zanechat školy a narukovat do armády a přiložit ruku k dílu během bojů v Afghánistánu. Tam je ovšem vážně zraněn a jeho armádní kariéra tak končí dlouhými měsíci v rekonvalescenčním centru, kde jeho boj je o to být schopen vůbec chodit. Nadějného analytika si už tam ovšem všímá agent CIA Thomas Harper (Kevin Costner), který mu nabízí práci, kterou může sloužit vlasti i mimo vojenskou zónu. Jako finanční analytik pracuje v utajení na Wall Street několik let, když si všimne podezřelé aktivity jednoho z ruských investorů, Viktora Cherevina (Kenneth Branagh). Odhaluje tak postupně plán, který zahrnuje další teroristický útok na americkém území a následné cílené zničení americké ekonomiky. Díky tomu jej agent Harper vysílá do akce...      

Uff, tak kde začít. Jsou zkrátka články, které se píšou samy a jsou články, u kterých nevíte kde začít, protože byste se nejraději pustili do subjektivního hodnocení všech těch špatných věcí, které se ve filmu objevují, preferovaně s množstvím pejorativních výrazů a nejspíše by tam padlo i nějaké to drsnější sprosté slovíčko. Já jsem se ale rozhodl tohle protentokrát neudělat a trochu se tu rozepsat. Nicméně, pokud patříte mezi Clancyho fanoušky, případně máte v oblibě postavu, která se objevila v předešlých čtyřech filmech, stačí vám asi tenhle obrázek k tomu, abyste si udělali představu, co si o filmu myslím a obloukem se mu vyhnuli, aby podobné překvapení nečekalo i na vás. Vy ostatní čtěte dále. 

Ono totiž je jedna věc dělat reboot charakteru, který vlastně reboot ani moc nepotřebuje (i když z pozice amerického prezidenta, kam se nakonec Jack Ryan vypracoval, by toho asi moc akčního nezvládl). Kompletně odlišná věc je ovšem dělat reboot charakteru s tím, že zahodíme uplně všechno, co dělá tuto postavu takovou, jakou milují tisíce lidí po celém světě a jehož dobrodružství hltají, a uděláme z titulního hrdiny totálního beztvarého idiota, který je v podstatě zaměnitelný s každým generickým agentem, který se v posledních dejme tomu třiceti, čtyřiceti letech objevil na filmovém plátně. A ne, ty narážky na jeho super inteligencí (pokud tedy považujete za zobrazení inteligence hlavní postavy to, že si cucá z prstu důkazy a teorie takovým stylem, že by se i Horacio Caine a Gil Grissom divili s čelistí na zemi). Zkrátka, čekáte li inteligentní špionážní akci s nápaditým scénářem, čeká vas zdrcující realita. Jack Ryan: V utajení je totiž jeden z nejdebilnějších snímků podobného ražení za hodně dlouhou dobu. 

Scénář s více dírami jak dobře uzrálý švýcarský sýr je totiž tak neskutečně hloupý, že se až pozastavíte nad tím, proč se všichni tváří tak strašně vážně, když je to vlastně úplná konina bez špetky smyslu. A i když je Cherebin načrtnut z počátku jako správně ďábelský rusák s tou správnou pifkou na kapitalistické američany, který chce jejich vlastní zbraň obrátit proti nim, nicméně jak film pokračuje, i toto jedno z mála pozitiv filmu je doslova rozsekáno na maděru logickými kixy, naprosto nesmyslnými rozhodnutími a jeho postava je zredukována v podstatě na ubohého pěšáka, kterému rádoby drsný americký agent se scénáristickou tužkou za pasem rozfoukal jeho domeček z karet.  


Není ovšem problém jen v naprosto tragickém scénáři, naneštěstí. Kromě Branagha, který alespoň v prvním a části druhého aktu předvádí ruského magnáta překvapivě zdařile, to tady skřípe na všech frontách snad až na Kevina Costnera. Chris Pine se na takovéhoto agenta zkrátka nehodí. Ten vyjukaný kukuč možná někomu přijde jako fajn, ale tady ta postava chce zkrátka něco víc. O tom, co na plátně tvůrci předvádí s neskutečně otravnou Keirou Knightley a jak její postavu protěžují do popředí snímku aby byla doslova uměle užitečná je ovšem diskuzí na samostatný článek. A ne, ani ten její kukuč ze kterého údajně vlhnou náctiletí na mě také ani v nejmenším nefunguje.  

Vážně se mi horko těžko shání cokoliv, co by ve filmu alespoň do nějaké míry fungovalo. Hudba Patricka Doylea sice nepatří k těm neojoriginálnějším ale s přehledem je to nejlepší na celém tomhle cirkusu. Branagh si s sebou z Thora vzal i kameramana Harise Zambarloukose, který i však tentokrát vzal docela slabší chvilku a jeho kompozice zvláště v závěru prostě moc nebaví. Což se nakonec nese ruku v ruce s nezajímavou a docela rušivou režii samotného Branagha, kterému se nedaří ani na moment vyvolat podobně napjatou atmosféru jakou sliboval v traileru. Tady se zkrátka nepovedlo v podstatě nic a je to setsakramentsky vidět. Ještě, že se tohohle Tom Clancy nedožil, podobné znásilňování jeho postavy by ho totiž jistojistě dorazilo.     
V konečném důsledku je tak pátá filmová štace slavného agenta v podstatě k pláči. Na to, že za filmem stojí docela nápaditý režisér, postava má hromadu špičkových knižních předloh i do značné míry výborných filmových adaptací, se toto prostě ani zamák nepovedlo. Hloupá směska všech možných akčních filmů, která ve výsledku vůbec nefunguje, zakládá si až na fantasmagorických změnách v chováních charakterů a tak neskutečně tupém scénáři, že po projekci vám už nepřijde mlácení hlavou hodinu a půl do dřevěné desky jako úplně špatný nápad. Vážně jsem na film nechtěl být zlý, vážně jsem doufal, že tohle bude stát za to, nicméně ani zdaleka. Tomuhle průseru je nejlepší se velkým obloukem vyhnout.    

Jack Ryan patří mezi nejzajímavější postavy, které se podívaly ze stránek knih na filmové plátno. Ne že by to ovšem hrálo roli v tomto rebootu celé série, který se snaží představit Jacka jako zelenáče při jeho prvním džobu pro CIA. Branagh a spol totiž z postavy udělali neskutečně rádoby inteligentního generického agenta, který svými vyšetřováními a udělátky strčí do kapsy i Horatia Cainea s Gilem Grissomem. Nuzná hovadina, která zdecimuje i to málo co se jí z počátku daří prodat, padá do neskutečných nížin totálně překombinovaným finále, které má působit jako liga mistrů a přitom to vypadá jako zápas okresního přeboru. Patrick Doyle je hudebně docela fajn, nicméně zbytek je po všech ohledech hloupost, která se nevyvedla. A to ani nezačínám o Keiře... 
 Koktejl:
100% Ztráta času
Jack Ryan: V utajení
(Jack Ryan: Shadow Recruit, Jack Ryan: Teorija chaosa)
Thriller / Krimi / Akční / Mysteriózní / Drama
USA / Rusko, 2014, 105 min

Režie: Kenneth Branagh
Scénář: David Koepp, Adam Cozad
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Patrick Doyle
Hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev, David Paymer, Lee Asquith-Coe, Gemma Chan, Karen Shenaz David

Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od: 30.01.2014 CinemArt
V kinech SR od: 30.01.2014 Barracuda Movie
Na DVD v ČR od: 04.06.2014 Magic Box
Na Blu-ray v ČR od: 04.06.2014 Magic Box

http://www.csfd.cz/film/324366-jack-ryan-v-utajeni/
http://www.imdb.com/title/tt1205537/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.