Přeskočit na hlavní obsah

Nejhledanější muž | A Most Wanted Man [80%]

Špionážní thrillery byly spíše oménou let minulých. V poslední době se tohoto klasického žánru v kinech moc nedočkáme. O to více potěší, když se do kin dostane koprodukční adaptace další z knih Johna le Carrého, bývalého agenta MI6, jehož knihy se staly předlohou už několika filmových adaptací a televizních seriálů. Na starosti si ji vzal holandský režisér Anton Corbijn, zodpovědný například Control a Američan. A popravdě, je na co se těšit protože takhle vyvedená práce tu zase dlouho nebyla. 

Günther Bachmann (Philip Seymour Hoffman) má na starosti nadnárodní jednotku protiteroristické informační služby operující v německém Hamburku. Má ovšem problém. Jednoho dne se v místní islámské komunitě objeví neznámý muž se spojením na čečenské vojenské jednotky, který si nárokuje dědictví v řádech milionů eur uložené v jedné z místních bank. Zároveň však musí řešit i jeden z daleko palčivějších problémů. Sleduje totiž vlivného ředitele charity, jenž je podezřelý z financování teroristických organizací, které operují po celém světě. Nicméně oba případy, na které Günther dohlíží, mají jedno radikální řešení...

Musím se přiznat, že z počátku mě propagace snímku moc neoslovila. Když ovšem člověk věnuje snímku pozornost, začne objevovat ty malé detaily, které ho odlišují od konkurence. A to je přesně případ i samotného filmu. Anton Corbijn totiž natočil hodně pomalý špionážní thriller, který se svou atmosférou postupně vkrádá divákovi do přízně, aby jej závěrem smetl docela strhujícím finále.

A právě v tom je jeho krása. Tady se žádný Jason Bourne nekoná. Philip Seymour Hoffman podává výtečný výkon v hlavní roli mistrně vystavěného politického snímku, ve kterém hrají prim nejen ty nejmenší detaily, ale také společenské intriky na pozadí samotného vyšetřování. Efektivnost takového přístupu samozřejmě podporují hodně slušné herecké výkony celého ansámblu, které ani na chvíli nevytrhují ze scény protiteroristického vyšetřování v Hamburku. Chvíli za půlí sice snímek na moment přijde příliš zbytečně zdlouhavý, nicméně v konečném důsledku právě jeho snaha nespěchat nikam dodává jeho závěru onu nečekanost a rafinovanost.

Na druhé straně od skvělého scénáře je ovšem další pozitivum, které si s sebou do kin Nejhledanější muž nese. A tím je režisérův audiovizuální cit postavený tentokrát na základech skvělé kamery Benoîta Delhommea a výtečného, atmosféru podtrhujícího soundtracku Herberta Grönemeyera. A tak i přes dvouhodinovou stopáž se divák ani na moment nenudí a jen po malých doušcích vstřebává přesně takové dávky, jaké jsou u filmu podobného ražení třeba.

V konečném pohledu bych tak snímek Nejhledanější muž označil za docela specifický a rozhodně ne pro každého. Anton Corbijn natočil podle románu Johna le Carrého další působivý špionážní snímek, který oslovuje skvělým scénářem, špičkovými hereckými výkony (především Philip Seymour Hoffman dokazuje, jak velká ztrát pro film jeho úmrtí bylo) a výborně strukturované a vystavěné atmosféře, která ve finále doslova strhna. Jeho pomalý rozjezd a minimální tempo, které se zaměřuje spíše na osobní problémy a zákulisní hry, ovšem nemusí sednout každému. I tak se ovšem jedná o velmi příjemné překvapení, které si vaši pozornost rozhodně zaslouží.     Anton Corbijn tímto špionážním thrillerem ukazuje, jak nesmírně působivé, mohou být pomalu plynoucí thrillery, které staví na prvotřídních hereckých výkonech a špičkové atmosféře. Připojte k tomu silné audiovizuální zpracování a máte snímek, který sice nesedne každému, nicméně pro fanoušky žánru to bude velmi vítané překvapení. Navíc Philip Seymour Hoffman špionážní scéně nekompromisně vládne. 
 Koktejl: 
20% Špioni
20% Zákulisní tahanice informačních služeb
20% Atmosféra
20% Teroristé
20% Německo
 
Nejhledanější muž
(A Most Wanted Man,  Najhľadanejší muž)
Thriller
Velká Británie / USA / Německo, 2014, 121 min

Režie: Anton Corbijn
Předloha: John le Carré (kniha)
Scénář: Andrew Bovell
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Herbert Grönemeyer
Hrají: Rachel McAdams, Philip Seymour Hoffman, Willem Dafoe, Robin Wright, Daniel Brühl, Nina Hoss, Martin Wuttke, Mehdi Dehbi, Kostja Ullmann, Grigorij Dobrygin, Rainer Bock, Charlotte Schwab, Derya Alabora

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 04.09.2014 Forum Film CZ
Slovensko V kinech od: 04.09.2014 Forum Film SK
Německo V kinech od: 11.09.2014 Senator Film Verleih
USA V kinech od: 01.08.2014 Roadside Attractions

Velká Británie V kinech od: 12.09.2014 Momentum Pictures

http://www.csfd.cz/film/302227-nejhledanejsi-muz/
http://www.imdb.com/title/tt1972571/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.