Přeskočit na hlavní obsah

Nejhledanější muž | A Most Wanted Man [80%]

Špionážní thrillery byly spíše oménou let minulých. V poslední době se tohoto klasického žánru v kinech moc nedočkáme. O to více potěší, když se do kin dostane koprodukční adaptace další z knih Johna le Carrého, bývalého agenta MI6, jehož knihy se staly předlohou už několika filmových adaptací a televizních seriálů. Na starosti si ji vzal holandský režisér Anton Corbijn, zodpovědný například Control a Američan. A popravdě, je na co se těšit protože takhle vyvedená práce tu zase dlouho nebyla. 

Günther Bachmann (Philip Seymour Hoffman) má na starosti nadnárodní jednotku protiteroristické informační služby operující v německém Hamburku. Má ovšem problém. Jednoho dne se v místní islámské komunitě objeví neznámý muž se spojením na čečenské vojenské jednotky, který si nárokuje dědictví v řádech milionů eur uložené v jedné z místních bank. Zároveň však musí řešit i jeden z daleko palčivějších problémů. Sleduje totiž vlivného ředitele charity, jenž je podezřelý z financování teroristických organizací, které operují po celém světě. Nicméně oba případy, na které Günther dohlíží, mají jedno radikální řešení...

Musím se přiznat, že z počátku mě propagace snímku moc neoslovila. Když ovšem člověk věnuje snímku pozornost, začne objevovat ty malé detaily, které ho odlišují od konkurence. A to je přesně případ i samotného filmu. Anton Corbijn totiž natočil hodně pomalý špionážní thriller, který se svou atmosférou postupně vkrádá divákovi do přízně, aby jej závěrem smetl docela strhujícím finále.

A právě v tom je jeho krása. Tady se žádný Jason Bourne nekoná. Philip Seymour Hoffman podává výtečný výkon v hlavní roli mistrně vystavěného politického snímku, ve kterém hrají prim nejen ty nejmenší detaily, ale také společenské intriky na pozadí samotného vyšetřování. Efektivnost takového přístupu samozřejmě podporují hodně slušné herecké výkony celého ansámblu, které ani na chvíli nevytrhují ze scény protiteroristického vyšetřování v Hamburku. Chvíli za půlí sice snímek na moment přijde příliš zbytečně zdlouhavý, nicméně v konečném důsledku právě jeho snaha nespěchat nikam dodává jeho závěru onu nečekanost a rafinovanost.

Na druhé straně od skvělého scénáře je ovšem další pozitivum, které si s sebou do kin Nejhledanější muž nese. A tím je režisérův audiovizuální cit postavený tentokrát na základech skvělé kamery Benoîta Delhommea a výtečného, atmosféru podtrhujícího soundtracku Herberta Grönemeyera. A tak i přes dvouhodinovou stopáž se divák ani na moment nenudí a jen po malých doušcích vstřebává přesně takové dávky, jaké jsou u filmu podobného ražení třeba.

V konečném pohledu bych tak snímek Nejhledanější muž označil za docela specifický a rozhodně ne pro každého. Anton Corbijn natočil podle románu Johna le Carrého další působivý špionážní snímek, který oslovuje skvělým scénářem, špičkovými hereckými výkony (především Philip Seymour Hoffman dokazuje, jak velká ztrát pro film jeho úmrtí bylo) a výborně strukturované a vystavěné atmosféře, která ve finále doslova strhna. Jeho pomalý rozjezd a minimální tempo, které se zaměřuje spíše na osobní problémy a zákulisní hry, ovšem nemusí sednout každému. I tak se ovšem jedná o velmi příjemné překvapení, které si vaši pozornost rozhodně zaslouží.     Anton Corbijn tímto špionážním thrillerem ukazuje, jak nesmírně působivé, mohou být pomalu plynoucí thrillery, které staví na prvotřídních hereckých výkonech a špičkové atmosféře. Připojte k tomu silné audiovizuální zpracování a máte snímek, který sice nesedne každému, nicméně pro fanoušky žánru to bude velmi vítané překvapení. Navíc Philip Seymour Hoffman špionážní scéně nekompromisně vládne. 
 Koktejl: 
20% Špioni
20% Zákulisní tahanice informačních služeb
20% Atmosféra
20% Teroristé
20% Německo
 
Nejhledanější muž
(A Most Wanted Man,  Najhľadanejší muž)
Thriller
Velká Británie / USA / Německo, 2014, 121 min

Režie: Anton Corbijn
Předloha: John le Carré (kniha)
Scénář: Andrew Bovell
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Herbert Grönemeyer
Hrají: Rachel McAdams, Philip Seymour Hoffman, Willem Dafoe, Robin Wright, Daniel Brühl, Nina Hoss, Martin Wuttke, Mehdi Dehbi, Kostja Ullmann, Grigorij Dobrygin, Rainer Bock, Charlotte Schwab, Derya Alabora

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 04.09.2014 Forum Film CZ
Slovensko V kinech od: 04.09.2014 Forum Film SK
Německo V kinech od: 11.09.2014 Senator Film Verleih
USA V kinech od: 01.08.2014 Roadside Attractions

Velká Británie V kinech od: 12.09.2014 Momentum Pictures

http://www.csfd.cz/film/302227-nejhledanejsi-muz/
http://www.imdb.com/title/tt1972571/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit.