Přeskočit na hlavní obsah

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil | Frank Miller's Sin City: A Dame to Kill For [55%]

Vracet se po devíti letech s pokračováním, to chce celkem kuráž. Zvláště vracíte-li se s pokračováním dnes již kultovního a značně originálního snímku, na jehož druhý díl čekali fanoušci už od premiéry prvního dílu. Někde cestou však všechna velká jména spojovaná s Ženskou, pro kterou bych vraždil odešla do ústraní a tak se s pár známými novými tvářemi, nicméně podobná komerční hitparáda jako posledně se tentokrát nekonala. Povedlo se tedy alespoň po stránce kvality zopakovat devět let starou komiksovou adaptaci?

Příběh pokračování se odehrává před, během a po událostech prvního dílu. Hlavními hráči jsou tentokrát opět Dwight (Josh Brolin) (který je ještě před změnou obličeje), Nancy (Jessica Alba) a Johnny (Joseph Gordon-Levitt). Zatímco se Dwight zaplétá s jednou ze svých bývalých známostí Avou (Eva Green) a spadá tak do její promyšlené pasti, Nancy se naopak chce pomstít za Hartiganovu smrt. Během toho všeho zatím Johnny hodlá ovládnout hazard v Sin City a porazit tak svého biologického otce, senátora Roarka (Powers Boothe), nejmocnějšího muže v Basin City. Do toho všeho ovšem mají co říci i ostatní figurky obývající toto zločinem a korupcí prolezlé město...    

Tak přemýšlím, kde vlastně začít. Možná se hodí dopředu doporučit to, nesledovat ono pokračování hned po prvním díle, jak jsem to udělal já, kdy se až příliš projeví, jak citelný kvalitativní propad mezi oběma díly je. Ženská, pro kterou bych vraždil totiž vychází z předpokladu, že pokud to fungovalo posledně, uděláme to znovu ve víceméně stejném balení, všichni budou spokojení a zlaťáky do kapsy se budou jen kutálet. Tahle matematika ovšem v Hollywoodu tak úplně nefunguje a komerční vyhoření jaké druhé Sin City v premiérovém týdnu předvedlo je toho jen důkazem. Bohužel komerční průser není tím jediným, co trápí druhou výpravu do hříšného města. 

Robert Rodriguez a Frank Miller ve své podstatě následují vyšlapanou cestičku, kterou před devíti lety započali, nicméně právě ony drobné změny oproti jejich prvotině mají za následek, že ono kouzlo předešlého dílu je téměř beze zbytku ta tam. V několika momentech je sice stylizace stejně podmanivě originální a "fresh" jako v době prvního dílu, avšak to je jen pár drobností a většinu času spíše tvůrci jako by zaspali svůj vlastní vlak co měli řídit směrem ke krutopřísné komiksové adaptaci. A oněch pár záchvěvů, kdy se k tomu snaží navrátit to jen tak nezachrání. Když už pak snaží na ploše víceméně jen digitálně trochu vylepšeného černobílého film noir snaží vykouzlit ony originální vizuální prvky, začíná to působit spíše jako sebestředný vizuální fetiš. Možná jen oba režiséři doufali, že když zvýší počet tanečních výstupů polonahé Jessicy Alby na parketu a přidají k tomu hned několik momentů s digitálně nahou Evou Green, tak si nikdo nevšimne, že se jim celá audiovizuální stránka rozpadá pod rukama a nejsou schopní udržet ani vizuální pravidla která si sami stanovili. 

Bohužel nedotažená vizuální stránka (která většinu času vypadá hůře jak devět let starý předchůdce!) není tím jediným, co tohle pokračování táhne nekompromisně ke dnu. Tím druhým je samotný příběh, postavy a jejich dialogy. Jasně Nancy je pořád sexy i když na ní už je vidět věk, Eva Green pořád umí femme fatale a Marv je pořád ten samej zabiják jako posledně, jenže to je vlastně tak všechno. Joseph Gordon-Levitt coby Johnny není uplně špatný ale spíše mu podráží nohy trochu hloupější scénář než by bylo třeba a dialogy, které mají do plynulosti a funkčnosti hodně daleko. Film navíc i díky tomu může diváka poměrně snadno zmást, nebo dokonce i přestat dávat smysl, pokud nedáváte doopravdy pozor nebo si nenastudujete kdo jak a co se tam vlastně děje.   

Druhé Sin City je zkrátka průser, proč to zaobalovat. Snaha o to dodat divákům a fanouškům ve své podstatě jen nášup toho co u nich bodovalo, tady zrovna dvakrát nevyšla a ony drobné změny které kabátek filmu oproti posledně prodělal, byly spíše k horšímu. I když tak Ženská, pro kterou bych vraždil může pro někoho být zajímavou jednohubkou z povědomého světa, faktem zůstává, že napodruhé stejně většina sáhne raději po prvním díle.


Když dva dělají totéž, není to totéž. Druhé Sin City se snaží jít tak příliš těsně ve šlépějích svého předchůdce, že si většinu času šlape samo na nohy. Hloupé, nekonzistentní a oproti prvnímu dílu výrazně horší. Větší množství sexa tanečku a ženské nahoty to nezachrání. Rodriguez s Millerem natočili něco, co je na půli cesty mezi zajímavým a nápaditým Sin City - Město hříchu a hloupostí Spirit.   
 Koktejl: 
50% Komiks
25% Podvyživená kopie jedničky
25% Slabý scénář a chyby ve vizuální stránce

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil
(Frank Miller's Sin City: A Dame to Kill For, Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil)
Akční / Krimi / Thriller
USA, 2014, 103 min

Režie: Robert Rodriguez, Frank Miller
Předloha: Frank Miller (komiks)
Scénář: Frank Miller
Kamera: Robert Rodriguez
Hudba: Robert Rodriguez, Carl Thiel
Hrají: Mickey Rourke, Rosario Dawson, Eva Green, Jessica Alba, Jamie Chung, Jaime King, Dennis Haysbert, Alexa Vega, Joseph Gordon-Levitt, Josh Brolin, Ray Liotta, Juno Temple, Jeremy Piven, Christopher Meloni, Bruce Willis, Stacy Keach, Julia Garner, Lady Gaga, Powers Boothe, Marton Csokas

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 04.09.2014 A-Company CZ
Slovensko V kinech od: 04.09.2014 Magic Box

USA V kinech od: 22.08.2014 The Weinstein Company

http://www.csfd.cz/film/215200-sin-city-zenska-pro-kterou-bych-vrazdil/
http://www.imdb.com/title/tt0458481/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.