Přeskočit na hlavní obsah

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil | Frank Miller's Sin City: A Dame to Kill For [55%]

Vracet se po devíti letech s pokračováním, to chce celkem kuráž. Zvláště vracíte-li se s pokračováním dnes již kultovního a značně originálního snímku, na jehož druhý díl čekali fanoušci už od premiéry prvního dílu. Někde cestou však všechna velká jména spojovaná s Ženskou, pro kterou bych vraždil odešla do ústraní a tak se s pár známými novými tvářemi, nicméně podobná komerční hitparáda jako posledně se tentokrát nekonala. Povedlo se tedy alespoň po stránce kvality zopakovat devět let starou komiksovou adaptaci?

Příběh pokračování se odehrává před, během a po událostech prvního dílu. Hlavními hráči jsou tentokrát opět Dwight (Josh Brolin) (který je ještě před změnou obličeje), Nancy (Jessica Alba) a Johnny (Joseph Gordon-Levitt). Zatímco se Dwight zaplétá s jednou ze svých bývalých známostí Avou (Eva Green) a spadá tak do její promyšlené pasti, Nancy se naopak chce pomstít za Hartiganovu smrt. Během toho všeho zatím Johnny hodlá ovládnout hazard v Sin City a porazit tak svého biologického otce, senátora Roarka (Powers Boothe), nejmocnějšího muže v Basin City. Do toho všeho ovšem mají co říci i ostatní figurky obývající toto zločinem a korupcí prolezlé město...    

Tak přemýšlím, kde vlastně začít. Možná se hodí dopředu doporučit to, nesledovat ono pokračování hned po prvním díle, jak jsem to udělal já, kdy se až příliš projeví, jak citelný kvalitativní propad mezi oběma díly je. Ženská, pro kterou bych vraždil totiž vychází z předpokladu, že pokud to fungovalo posledně, uděláme to znovu ve víceméně stejném balení, všichni budou spokojení a zlaťáky do kapsy se budou jen kutálet. Tahle matematika ovšem v Hollywoodu tak úplně nefunguje a komerční vyhoření jaké druhé Sin City v premiérovém týdnu předvedlo je toho jen důkazem. Bohužel komerční průser není tím jediným, co trápí druhou výpravu do hříšného města. 

Robert Rodriguez a Frank Miller ve své podstatě následují vyšlapanou cestičku, kterou před devíti lety započali, nicméně právě ony drobné změny oproti jejich prvotině mají za následek, že ono kouzlo předešlého dílu je téměř beze zbytku ta tam. V několika momentech je sice stylizace stejně podmanivě originální a "fresh" jako v době prvního dílu, avšak to je jen pár drobností a většinu času spíše tvůrci jako by zaspali svůj vlastní vlak co měli řídit směrem ke krutopřísné komiksové adaptaci. A oněch pár záchvěvů, kdy se k tomu snaží navrátit to jen tak nezachrání. Když už pak snaží na ploše víceméně jen digitálně trochu vylepšeného černobílého film noir snaží vykouzlit ony originální vizuální prvky, začíná to působit spíše jako sebestředný vizuální fetiš. Možná jen oba režiséři doufali, že když zvýší počet tanečních výstupů polonahé Jessicy Alby na parketu a přidají k tomu hned několik momentů s digitálně nahou Evou Green, tak si nikdo nevšimne, že se jim celá audiovizuální stránka rozpadá pod rukama a nejsou schopní udržet ani vizuální pravidla která si sami stanovili. 

Bohužel nedotažená vizuální stránka (která většinu času vypadá hůře jak devět let starý předchůdce!) není tím jediným, co tohle pokračování táhne nekompromisně ke dnu. Tím druhým je samotný příběh, postavy a jejich dialogy. Jasně Nancy je pořád sexy i když na ní už je vidět věk, Eva Green pořád umí femme fatale a Marv je pořád ten samej zabiják jako posledně, jenže to je vlastně tak všechno. Joseph Gordon-Levitt coby Johnny není uplně špatný ale spíše mu podráží nohy trochu hloupější scénář než by bylo třeba a dialogy, které mají do plynulosti a funkčnosti hodně daleko. Film navíc i díky tomu může diváka poměrně snadno zmást, nebo dokonce i přestat dávat smysl, pokud nedáváte doopravdy pozor nebo si nenastudujete kdo jak a co se tam vlastně děje.   

Druhé Sin City je zkrátka průser, proč to zaobalovat. Snaha o to dodat divákům a fanouškům ve své podstatě jen nášup toho co u nich bodovalo, tady zrovna dvakrát nevyšla a ony drobné změny které kabátek filmu oproti posledně prodělal, byly spíše k horšímu. I když tak Ženská, pro kterou bych vraždil může pro někoho být zajímavou jednohubkou z povědomého světa, faktem zůstává, že napodruhé stejně většina sáhne raději po prvním díle.


Když dva dělají totéž, není to totéž. Druhé Sin City se snaží jít tak příliš těsně ve šlépějích svého předchůdce, že si většinu času šlape samo na nohy. Hloupé, nekonzistentní a oproti prvnímu dílu výrazně horší. Větší množství sexa tanečku a ženské nahoty to nezachrání. Rodriguez s Millerem natočili něco, co je na půli cesty mezi zajímavým a nápaditým Sin City - Město hříchu a hloupostí Spirit.   
 Koktejl: 
50% Komiks
25% Podvyživená kopie jedničky
25% Slabý scénář a chyby ve vizuální stránce

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil
(Frank Miller's Sin City: A Dame to Kill For, Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil)
Akční / Krimi / Thriller
USA, 2014, 103 min

Režie: Robert Rodriguez, Frank Miller
Předloha: Frank Miller (komiks)
Scénář: Frank Miller
Kamera: Robert Rodriguez
Hudba: Robert Rodriguez, Carl Thiel
Hrají: Mickey Rourke, Rosario Dawson, Eva Green, Jessica Alba, Jamie Chung, Jaime King, Dennis Haysbert, Alexa Vega, Joseph Gordon-Levitt, Josh Brolin, Ray Liotta, Juno Temple, Jeremy Piven, Christopher Meloni, Bruce Willis, Stacy Keach, Julia Garner, Lady Gaga, Powers Boothe, Marton Csokas

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 04.09.2014 A-Company CZ
Slovensko V kinech od: 04.09.2014 Magic Box

USA V kinech od: 22.08.2014 The Weinstein Company

http://www.csfd.cz/film/215200-sin-city-zenska-pro-kterou-bych-vrazdil/
http://www.imdb.com/title/tt0458481/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…