Přeskočit na hlavní obsah

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část | The Hunger Games: Mockingjay - Part 1 [65%]

Abych byl upřímný, fenomén Hunger Games jde stále tak trochu mimo mě. Nevím čím to, nicméně všechno mi to tak trochu splývá do jednoho plánu, pouze v jiných variantách. Nicméně musím uznat, že na rozdíl od svých následovatelů jsou právě Hunger Games poměrně ukázkovým příkladem progresu, kde se z prvního, jen s přimhouřením očí snesitelného dílu, rozjeli do vyloženě solidní druhé části, na kterou nyní navazuje první část spektakulárního finále. 

Katniss (Jennifer Lawrence) se ocitá v síti politických intrik a bitvy o moc. Ve válkou sužovaném Panemu má sehrát v nejbližší budoucnosti klíčovou roli v politickém převratu, který má svrhnout nadvládu Prezidenta Snowa (Donald Sutherland) a dopomoci vůdkyni rebelů Almě Coin (Julianne Moore) nastolit v krajích rovnoprávnost. Do toho všeho se zamotala díky tomu, že se dvakrát po sobě vzepřela vládnoucí vrstvě a teď před ní stojí nelehký úkol. Vzdát vše pro co bojovala, nebo se stát tváří rebelů a povstat na jejich straně v nadcházející válce. Jak zjišťuje, volba to nebude snadná, neboť nic není černobílé a sama Katniss neví, komu v této situaci věřit. S každým dalším momentem, kdy se však vzpírá Snowově režimu, za to platí desítky lidí svými životy a v ohrožení jsou i její nejbližší... 

To, že bude první část finále této série víceméně kopírovat schéma zakončení Harryho Pottera se dalo čekat. Přeci jen pokud už čeká v produkci ono epické završení, je potřeba připravit půdu nějakým silným budováním atmosféry a zákulisí, aby výsledný efekt finiše byl co nejlepší. Přesto jsem se nemohl ubránit dojmu, že tato v podstatě dvouhodinová upoutávka k tomu co nás za rok čeká, je trochu zbytečně dlouhá a ... zbytečná. Dávala by relativně smysl, kdyby snímky nedělilo dvanáct měsíců, ale šly by do distribuce jen s odstupem pár týdnů, případně měsíců. Pokud ale vezmu v potaz, že po příjemně atmosferické výstavbě prostředí a přípravě na finální konfrontaci přijde vyvrcholení až za rok, přijde mi to jako ne zrovna dobrý marketingový tah. 

Rok je totiž hrozně dlouhá doba, zvlášť ve světě filmu. A i když připustíme obnovenou premiéru před finále, nebude zase tolik lidí, co budou za rok ochotni dát opět x peněz za to, aby si doplnili něco, co by mělo být už od základu součástí samostatného filmu. Je sice fajn sledovat, jak Jennifer Lawrence coby Katniss pendluje mezi dvěma propagandami a společně jako divák má podezření, že úplně ideální není ani jedna strana, v hromadě to moc nefunguje jako samostatná kapitola. Zkrátka ona filmová struktura tu není naplněna a já si připadal tak trochu ošizen, protože tohle by mělo být zakomponováno do jednoho filmu, nikoliv rozděleno do dvou separátních bloků. 

A ačkoliv je docela příjemné sledovat proměnu hlavní hrdinky, kde se v prvním díle rozhodla vzepřít systém, v druhém se poučila co takové vzepření může v jejím světě znamenat a v díle třetím je konfrontována přímo s následky a ideologickými zneužitími, které její chování obnáší, je myslím si na místě čekat trochu více. Zvláště když se tvůrci snaží příběhovou mělčinu zaplnit jednoprotstorovými postavami, skrze které natahují látku na s těží snesitelné dvě hodiny. 

Co ovšem musím uznat je fakt, že v místech kde má předposlední kapitola (nebo půl-kapitola chcete-li) působit emocionálně na diváka, tam funguje. Sociální kontrasty, privatizace emocionálního vydírání a vykořisťování osobního života hlavní hrdinky, vše tu funguje přesně tak jak má, zvláště když k tomu hraje opět příjemně podmanivý a místy drásavý hudební doprovod Jamese Newtona Howarda. K tomu navíc opět kamera Jo Willemse drží celou vizuální stránku opět daleko nad prvním dílem a tak se o vyloženou prohru nejedná.          

Ve výsledku je totiž snímek Hunger Games: Síla vzdoru 1. část přesně tím, co fanoušci bazírující na předloze chtějí a čeho se ostatní báli. Roztahování jedné knihy na dva filmy, které se snaží materiál ohlodat až na morek. V rámci možností solidní dvě hodiny, které ovšem zanechávají docela podivnou pachuť, když slouží v podstatě jen jako smysluplnější trailer na druhou část s trochou příběhu. Pokud patříte do tábora fanoušků předlohy, od návštěvy kina vás to asi neodradí (pokud jste již nebyli), nicméně opět se tu ukázal příklad toho, jak dělení filmů na dvě části daleko od sebe není vždy úplně ten nejlepší nápad.   
Stále se Hunger Games drží v linii našláplé druhým dílem, nicméně třetí zápis v sérii působí tak trochu zbytečně. Příjemná atmosféra, silně působící lidské momenty a lákavé přebíhání od jedné propagandy k druhé, nicméně taky dvě hodiny a něco vyplněné v podstatě zbytečně natahovanou předehrou k finální konfrontaci. Aneb až se bude někdo ptát, proč není dobré rozdělovat finále na dva díly, právě přibyl jeden vzorový příklad. 

 Koktejl: 
25% Propaganda
25% Předehra bez samotné akce
10% Hunger games
20% Akce a reakce
10% Politická hra
10% Romance
Hunger Games: Síla vzdoru 1. část
(The Hunger Games: Mockingjay - Part 1, Hry o život: Drozdajka 1)
Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Thriller
USA, 2014, 125 min


Režie: Francis Lawrence
Předloha: Suzanne Collins (kniha)
Scénář: Danny Strong, Peter Craig
Kamera: Jo Willems
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Willow Shields, Sam Claflin, Mahershala Ali, Robert Knepper, Natalie Dormer, Lily Rabe, Evan Ross, Jena Malone, Jeffrey Wright, Elden Henson, Wes Chatham, Phillip Troy Linger, Monique Ganderton

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 20.11.2014 Forum Film CZ
Slovensko V kinech od: 20.11.2014 Forum Film SK

USA V kinech od: 21.11.2014 Lionsgate

http://www.csfd.cz/film/315663-hunger-games-sila-vzdoru-1-cast/
http://www.imdb.com/title/tt1951265/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...