Přeskočit na hlavní obsah

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část | The Hunger Games: Mockingjay - Part 1 [65%]

Abych byl upřímný, fenomén Hunger Games jde stále tak trochu mimo mě. Nevím čím to, nicméně všechno mi to tak trochu splývá do jednoho plánu, pouze v jiných variantách. Nicméně musím uznat, že na rozdíl od svých následovatelů jsou právě Hunger Games poměrně ukázkovým příkladem progresu, kde se z prvního, jen s přimhouřením očí snesitelného dílu, rozjeli do vyloženě solidní druhé části, na kterou nyní navazuje první část spektakulárního finále. 

Katniss (Jennifer Lawrence) se ocitá v síti politických intrik a bitvy o moc. Ve válkou sužovaném Panemu má sehrát v nejbližší budoucnosti klíčovou roli v politickém převratu, který má svrhnout nadvládu Prezidenta Snowa (Donald Sutherland) a dopomoci vůdkyni rebelů Almě Coin (Julianne Moore) nastolit v krajích rovnoprávnost. Do toho všeho se zamotala díky tomu, že se dvakrát po sobě vzepřela vládnoucí vrstvě a teď před ní stojí nelehký úkol. Vzdát vše pro co bojovala, nebo se stát tváří rebelů a povstat na jejich straně v nadcházející válce. Jak zjišťuje, volba to nebude snadná, neboť nic není černobílé a sama Katniss neví, komu v této situaci věřit. S každým dalším momentem, kdy se však vzpírá Snowově režimu, za to platí desítky lidí svými životy a v ohrožení jsou i její nejbližší... 

To, že bude první část finále této série víceméně kopírovat schéma zakončení Harryho Pottera se dalo čekat. Přeci jen pokud už čeká v produkci ono epické završení, je potřeba připravit půdu nějakým silným budováním atmosféry a zákulisí, aby výsledný efekt finiše byl co nejlepší. Přesto jsem se nemohl ubránit dojmu, že tato v podstatě dvouhodinová upoutávka k tomu co nás za rok čeká, je trochu zbytečně dlouhá a ... zbytečná. Dávala by relativně smysl, kdyby snímky nedělilo dvanáct měsíců, ale šly by do distribuce jen s odstupem pár týdnů, případně měsíců. Pokud ale vezmu v potaz, že po příjemně atmosferické výstavbě prostředí a přípravě na finální konfrontaci přijde vyvrcholení až za rok, přijde mi to jako ne zrovna dobrý marketingový tah. 

Rok je totiž hrozně dlouhá doba, zvlášť ve světě filmu. A i když připustíme obnovenou premiéru před finále, nebude zase tolik lidí, co budou za rok ochotni dát opět x peněz za to, aby si doplnili něco, co by mělo být už od základu součástí samostatného filmu. Je sice fajn sledovat, jak Jennifer Lawrence coby Katniss pendluje mezi dvěma propagandami a společně jako divák má podezření, že úplně ideální není ani jedna strana, v hromadě to moc nefunguje jako samostatná kapitola. Zkrátka ona filmová struktura tu není naplněna a já si připadal tak trochu ošizen, protože tohle by mělo být zakomponováno do jednoho filmu, nikoliv rozděleno do dvou separátních bloků. 

A ačkoliv je docela příjemné sledovat proměnu hlavní hrdinky, kde se v prvním díle rozhodla vzepřít systém, v druhém se poučila co takové vzepření může v jejím světě znamenat a v díle třetím je konfrontována přímo s následky a ideologickými zneužitími, které její chování obnáší, je myslím si na místě čekat trochu více. Zvláště když se tvůrci snaží příběhovou mělčinu zaplnit jednoprotstorovými postavami, skrze které natahují látku na s těží snesitelné dvě hodiny. 

Co ovšem musím uznat je fakt, že v místech kde má předposlední kapitola (nebo půl-kapitola chcete-li) působit emocionálně na diváka, tam funguje. Sociální kontrasty, privatizace emocionálního vydírání a vykořisťování osobního života hlavní hrdinky, vše tu funguje přesně tak jak má, zvláště když k tomu hraje opět příjemně podmanivý a místy drásavý hudební doprovod Jamese Newtona Howarda. K tomu navíc opět kamera Jo Willemse drží celou vizuální stránku opět daleko nad prvním dílem a tak se o vyloženou prohru nejedná.          

Ve výsledku je totiž snímek Hunger Games: Síla vzdoru 1. část přesně tím, co fanoušci bazírující na předloze chtějí a čeho se ostatní báli. Roztahování jedné knihy na dva filmy, které se snaží materiál ohlodat až na morek. V rámci možností solidní dvě hodiny, které ovšem zanechávají docela podivnou pachuť, když slouží v podstatě jen jako smysluplnější trailer na druhou část s trochou příběhu. Pokud patříte do tábora fanoušků předlohy, od návštěvy kina vás to asi neodradí (pokud jste již nebyli), nicméně opět se tu ukázal příklad toho, jak dělení filmů na dvě části daleko od sebe není vždy úplně ten nejlepší nápad.   
Stále se Hunger Games drží v linii našláplé druhým dílem, nicméně třetí zápis v sérii působí tak trochu zbytečně. Příjemná atmosféra, silně působící lidské momenty a lákavé přebíhání od jedné propagandy k druhé, nicméně taky dvě hodiny a něco vyplněné v podstatě zbytečně natahovanou předehrou k finální konfrontaci. Aneb až se bude někdo ptát, proč není dobré rozdělovat finále na dva díly, právě přibyl jeden vzorový příklad. 

 Koktejl: 
25% Propaganda
25% Předehra bez samotné akce
10% Hunger games
20% Akce a reakce
10% Politická hra
10% Romance
Hunger Games: Síla vzdoru 1. část
(The Hunger Games: Mockingjay - Part 1, Hry o život: Drozdajka 1)
Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Thriller
USA, 2014, 125 min


Režie: Francis Lawrence
Předloha: Suzanne Collins (kniha)
Scénář: Danny Strong, Peter Craig
Kamera: Jo Willems
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Willow Shields, Sam Claflin, Mahershala Ali, Robert Knepper, Natalie Dormer, Lily Rabe, Evan Ross, Jena Malone, Jeffrey Wright, Elden Henson, Wes Chatham, Phillip Troy Linger, Monique Ganderton

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 20.11.2014 Forum Film CZ
Slovensko V kinech od: 20.11.2014 Forum Film SK

USA V kinech od: 21.11.2014 Lionsgate

http://www.csfd.cz/film/315663-hunger-games-sila-vzdoru-1-cast/
http://www.imdb.com/title/tt1951265/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.