Přeskočit na hlavní obsah

Legenda o Tarzanovi | Legend of Tarzan [35%]

Hollywood se v posledních letech snaží zužitkovat veškerý materiál, který snad jen trochu zavání možnými zisky. V záplavě nepotřebných pokračování a předělávek, čas od času přijde film, o který nikdo tak trochu vlastně ani nestál a najednou je tady. Pozdě a diváci tak vlastně ani neví, co od takové podívané čekat. Letos si tohoto černého Petra vytáhlo pokračování příběhů o Tarzanovi. Do kin se ho rozhodl přivést režisér posledních dílů Harryho Pottera a na rozdíl od nového zpracování klasického příběhu, vám novinka Legenda o Tarzanovi nabídne pohled na to, jak to s hrdiny bylo dále... 

Lord Clayton (Alexander Skarsgård) už nějakou dobu žije i s Jane (Margot Robbie) zpátky ve Spojeném království. Jeho pozornosti ovšem neunikne situace v jeho domovském Kongu, kde se společenská situace přiostřuje díky otrokářským praktikám belgického kapitána Roma (Christoph Waltz).  I přesto, že se tedy Tarzan svojí minulosti snažil utéct do civilizovaného světa, ta si jej našla i na jiném kontinentu a on je nyní nucen se vrátit a situaci vyřešit. To ovšem ještě neví, že přesně s tím mocichtivý kapitán přesně počítal...   Aaaahhh. Kde vlastně začít. Popravdě se mi už nějakou dobu nestalo, že bych neměl moc o filmu co říci. Nový Tarzan byl od začátku projekt, který si vysloužil nemálo pozdvižených obočí, nicméně přesto se dostal do kin a my nyní můžeme zakusit co si režisér David Yates s poněkud zajímavým hereckým ansámblem pro nás připravil. A tím je bohužel dvouhodinová zívačka tak pochybných kvalit, že vám ony pozdvižené obočí nebudou mít už kam dále stoupat. Abych se tedy zopakoval - kde vlastně začít. 

Hlavním problémem filmu je nápad filmu samotný. Neberte mě špatně, na příběhu Tarzana jsem jako malý vyrůstal a nebyl jsem sám. Jeho příběh je jedním z nejvíce známých dobrodružných titulů, jaké se dají najít a nová verze tedy dříve či později musela přijít. Přesto, že ji na starost dostane David Yates, který svými neúspornými režijními praktikami dokáže utopit velké peníze za nepříliš velkolepou podívanou, to bych vážně nečekal. Přesto se tak stalo a výsledek tomu odpovídá. Yates totiž přes veškerou snahu o velkolepost nezvládá udržet otěže tohoto dobrodružného snímku, který díky mizernému scénáři často vlastně neví, čím chce být. Jednou věcí ale není určitě - zábavou pro diváka. 

Opět aktuální téma rasizmu a s ním spojenou společenskou krizí v důsledku agresivní politiky film vtiskuje svým pojetím, které vtahuje Tarzana do fantaskní verze skutečných událostí, které se v domovině oblíbeného hrdiny udály, zatímco se snaží právě svým vyjadřováním k této problematice představit nějaké stanovisko. Jistě, podobné vymezování se vůči nějakému společenskému problému je sice fajn, nicméně film jako takový v důsledku vývoje samotného příběhu působí spíše jako nahrubo poskládaný slet událostí ve formě nepříliš srozumitelného společenského komentáře, který je přítomný pouze proto, aby něco propojovalo ono gró filmu, čímž mají být ony efektní akční scény. 

A to je problém dvě. Ona akce vypadá šíleně uměle, greenscreen je na filmu vidět místy až příliš na film za podobné peníze. nemluvě o masivním využití barevných filtrů, které v podstatě dělí film na tři vizuální polohy, všechny tři stejně přesaturované až hrůza (a to je prosím komentář od člověka, který vizuální vylepšení obrazu a obrazové filtry má v oblibě). Svoji roli na mizernosti filmu a oněch akčněji položených scén má ovšem také obsazení. Není totiž snad jediný herecký představitel z filmu, kterého bych mohl vyzvednout jako alespoň obstojně nebo normálně hrajícího. Alexander Skarsgård nezvládá moc přesvědčivě svým charismatem zaujmout v roli tohoto typu a jeho toporné herectví tomu rozhodně moc nenapomáhá. Margot Robbie ze všech zúčastněných vychází asi nejlépe, byť i její výkon má občasné kolísavé tendence. Nejhůře ovšem dopadlo duo Samuel L. Jackson a Christoph Waltz. První jmenovaný v podstatě hraje sám sebe v džungli, zatímco trousí suché poznámky a představuje divákům zbraňový arzenál filmu. Christoph Waltz je ovšem asi největší průšvih, neboť asi až na dva, tři momenty, kdy nějakým malým detailem zaujal, je jeho Roma nezajímavý, nudný a křečovitě kýčovitý záporák, který nudí, nebaví a otravuje. Waltz hraje jako by si byl vědom vad své vlastní postavy a hraje nezaujatě, otráveně a výsledný projev je pak asi nejmizernější postava celého filmu vůbec (pokud v téhle zábavní katastrofě má smysl vůbec ukazovat v tomhle ohledu prstem).       


Výsledek je zkrátka mizérie. Legenda o Tarzanovi je trestuhodně špatný blockbuster, který nebaví a po většinu času nudí a otravuje. Špatný casting, slabá režie a pochybná vizuální stránka, kterou táhnou k zemi hodně lacině vypadající triky. Jediné, co si alespoň trochu zaslouží pochválit je snad jen kompozice Ruperta Gregson-Williamse, která se snaží nadopovat tu správnou dobrodružnou atmosféru do diváků i v momentě, kdy situaci už zbytek ansámblu odmával. Pokud se tomuto blickbusteru v kinech vyhnete, o nic moc ve výsledku nepřijdete.


Tak to je docela průšvih. Yates ukazuje, že to s jeho režijním umem nebude tak horké jak se zdálo. Jak jsem tvrdil už po některých Harry Potterech v jeho režii - jak dokáže tenhle chlap utopit tak nehorázné peníze za takovou nudu mi zůstává záhadou. Legenda o Tarzanovi je film o který nikdo vlastně moc nestál a po tomhle výsledku zase hodně dlouho stát nebude. Dvě hodiny nudy, mizerných triků a špatných hereckých výkonů od docela zajímavého obsazení na ploše mizerně vystavěného fikčního příběhu propleteného se skutečnými událostmi a aktuální tématikou. 

10% Džungle
30% Pomsta
10% Lekce z historie
50% Rádoby velkolepá nuda


Legenda o Tarzanovi
(The Legend of Tarzan, Legenda o Tarzanovi)
Dobrodružný / Akční
USA, 2016, 110 min

Režie: David Yates
Předloha: Edgar Rice Burroughs (kniha)
Scénář: Adam Cozad, Craig Brewer
Kamera: Henry Braham
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Alexander Skarsgård, Margot Robbie, Ella Purnell, Samuel L. Jackson, Christoph Waltz, Djimon Hounsou, Jim Broadbent, Casper Crump, Simon Russell Beale, Matt Cross, Adam Starks, Osy Ikhile, Lasco Atkins, Cédric Weber, Teresa Churcher, Bentley Kalu, Miroslav Zaruba, Christopher Benjamin, Attila G. Kerekes
Producenti: David Barron, Jerry Weintraub, Tony Ludwig, Alan Riche
Střih: Mark Day
Kostýmy: Ruth Myers

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 07.07.2016 Freeman Ent.
Slovensko V kinech od: 07.07.2016 Continental
USA V kinech od: 01.07.2016 Warner Bros. US

http://www.csfd.cz/film/268037-legenda-o-tarzanovi/
http://www.imdb.com/title/tt0918940/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Skyfall [90%]

Skyfall http://www.csfd.cz/film/234460-skyfall/ http://www.imdb.com/title/tt1074638/ Nevhodný mládeži do 15 let V kinech ČR od: 26.10.2012 Forum Film CZ V kinech SR od: 26.10.2012 Forum Film SK Akční / Krimi / Thriller / Dobrodružný Velká Británie / USA, 2012, 143 min Režie: Sam Mendes Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan Hudba: Thomas Newman Hrají: Daniel Craig, Judi Dench, Ralph Fiennes, Javier Bardem, Naomie Harris, Bérénice Marlohe, Ben Whishaw, Helen McCrory, Albert Finney, Rory Kinnear, Ola Rapace, Tonia Sotiropoulou Jeho jméno je Bond, James Bond. Jeho zálibami jsou ženy, Martini a rychlá auta. Britskou špičku mezi akčními hrdiny filmového plátna snad netřeba představovat. Agent s povolením zabíjet se vrací už ve svém 23. dobrodružství, potřetí s tváří Daniela Craiga. Cesta za dalším dobrodružstvím byla pro agenta 007 díky finančním problémům MGM před pár lety trochu delší, než původně čekal, nicméně Skyfall je tady. Dokáže si James získat

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Sherlock Holmes: Hra stínů | Sherlock Holmes: A Game of Shadows [60%]

Sherlock Holmes: Hra stínů http://www.csfd.cz/film/273969-sherlock-holmes-hra-stinu/ http://www.imdb.com/title/tt1515091/   Sherlock Holmes: A Game of Shadows   Sherlock Holmes 2: Hra tieňov Mládeži přístupný V kinech ČR od: 05.01.2012 Warner V kinech SR od: 29.12.2011 Continental Na DVD od: 09.05.2012 Magic Box Na Blu-ray od: 09.05.2012 Magic Box Režie: Guy Ritchie Scénář: Michele a  Kieran  Mulroney Hudba: Hans Zimmer Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, Paul Anderson, William Houston, Vladimír Furdík Akční / Mysteriózní / Krimi / Dobrodružný |  USA, 2011, 129 min Na vánoce roku 2009, zatímco v kinech trhal rekordy Avatar, přišel do kin znovuzrozený Sherlock Holmes. Guy Ritchie předvedl světu moderní vizi nejznámějšího detektiva všech dob. Někteří ji milovali, jiní nenáviděli. Nelze ji však upřít fakt, že popcorn se u ní chrous