Přeskočit na hlavní obsah

Fantastická zvířata a kde je najít | Fantastic Beasts and Where to Find Them [75%]


A je to tady, fanoušci světa Harryho Pottera se konečně dočkali. Očekávaný spin-off Fantastická zvířata a kde je najít přichází do českých a slovenských kin a s ním velká očekávání, neboť studio má s touto značkou veliké plány. Podle nového scénáře J. K. Rowlingové má totiž dnešní novinka připravit půdu také hned pro několik dalších pokračování, ve kterých by mělo nakonec dojít i na duel Brumbála a Gindelwalda. To bychom se ovšem předbíhali. Tou nejdůležitější otázkou pro nynějšek je - dokáží Fantastická zvířata stát na vlastních nohou a nabídnout příběh hodný svého předchůdce?

Nějaký čas předtím, než Mlok Scamander (Eddie Redmayne) vydal svého legendárního průvodce světem magických zvířat a živočichů, se vydal do Spojených států, kde se od překupníka snažil získat jeden z velice vzácných exemplářů. Již po příjezdu se však ocitá ve společnosti, která pohlcena strachem, je na pokraji války. Aby toho nebylo málo, náhodou své příruční zavazadlo, které obsahuje desítky magických tvorů, ztratí z dohledu a několik z nich unikne. V americké kouzelnické společnosti ovšem panuje jejich přísný zákaz a tak se Mlok s pomocí svých nových přátel musí vydat kouzelná zvířata zachránit, než bude pozdě... 

Fantastická zvířata jsou zajímavá zkušenost. J.K. Rowlingová si totiž místo napsání předlohy vyzkoušela hned přímo scénář k novince, což ji (minimálně v prvních dvou třetinách filmu) jde náramně dobře. Zvládá totiž i v rámci jiného média napodobit svůj cit pro interakci mezi postavami (a především nápadité postavy samotné). Nové hrdiny si tak i přes občasnou nucenost zamilujete překvapivě rychle a za pár minut už nebudete mít na Harryho ani pomyšlení. Fantastická zvířata totiž dokáží odstartovat překvapivě svědomitě a nápaditě s takovou vervou, až srdce zaplesá nad tím, jak se to vlastně všechno povedlo (na rozdíl třeba od Hobita, který se pokoušel o přesně to samé a ztroskotal kolosálně). I když se totiž jedná o atmosférou trochu odlišnou zkušenost, která se především odehrává v dosti odlišném magickém prostředí, pořád je zde dostatek styčných bodů díky kterým se fanoušci série (ať již knižní nebo filmové) budou cítit doma a noví diváci se naneštěstí nebudou až na pár narážek ztrácet. 

Rowlingová s Davidem Yatesem totiž zvládají prodat skvěle diametrálně odlišnou kouzelnickou společnost, zatímco vypráví na jedné stranně více rodinný příběh a na straně druhé připravují půdu pro připravovaná další pokračování. To vše je na svém místě jak má být a díky novým a sympatickým hrdinům nemůže pokračování přijít dostatečně rychle. Naneštěstí ovšem několik ne úplně dobrých rozhodnutí začne přebírat prim v druhé polovině filmu, což novince z kouzelnického světa začne trochu kazit výsledný dojem.  

Je to totiž poslední třetina, kdy filmu začne tak trochu docházet dech. Po poctivém budování atmosféry a postupném odhalování charakterů je odstaven příjemně démonický Colin Farrell  na druhou kolej a jeho náhrada je... špatná. Finální konfrontace, kterou má celý tento příběh vyvrcholit totiž díky zvolenému protivníkovi našich hrdinů je neskutečně nudná a nicneříkající, kde sledování deset minut se pohybujícího čehosi vážně není ekvivalentní nějakému většímu či zajímavému souboji. Zvláště poté, co drtivou část filmu scénář nahrával do karet podstatně zajímavějšímu a nápaditějšímu Farrellovi, který je vyjma jedné (přesto skvělé) konfrontace v metru jakoby úplně v závěru vyškrtnut z filmu. A aby toho nebylo málo, závěrečné odhalení skutečné identity jeho postavy a jejího napojení na legendárního Grindelwalda (což byl předmět horlivých diskuzí před premiérou) je asi nejblbější možnou variantou, jak k této otázce přistupovat. Film navíc v závěru potvrdí nedávno oznámeného Johnnyho Deppa pro své další díly, který i na ploše několika desítek sekund značně snižuje očekávání na další Fantastická zvířata. Jeho křepčení a jednolitý herecký projev se začíná strašně zajídat a otravovat.

Na druhé straně nový hrdina v podání Eddieho Redmaynea je vskutku sympaťák a jeho sidekick Dan Fogler vám překvapivě rychle přiroste k srdci (u Foglera to platí dvojnásob, neboť od komedií typu Skóruj! ušel docela se svojí situační komedií docela kus cesty). Jejich dvojí dámský doprovod si sice vybere i slabší chvilky, přesto vyloženě nevadí. Potěší také malá role pro Rona Perlmana. Na druhé straně zase trochu vadí celá dějová linka s kultisty především díky podivným výkonům Ezry Millera a Samanthy Morton     

Vizuálně pak Yatesovi posun o několik dekád zpět výrazně pomohl. Digitální triky sice místy pořád nejsou tak úplně přesvědčivé, přesto to vyjma finálního souboje příliš nevadí. Iluze USA let minulých funguje na jedničku a celému magickému světu Harryho Pottera dodává zvláštní temný šmrnc. Napomáhá tomu i slušná výprava, díky které Fantastická zvířata jednoduše vypadají dobře, i když jejich triky místy ne. Hudebně se o kulisu postaral James Newton Howard, který se naštěstí rychle odpoutal od v propagaci používaných motivů z původní série a vydal se vlastní cesto. Nabídne v průběhu filmu hned několik zajímavých motivů jejichž chytlavost ovšem dosvědčí až čas.   

Co tedy k snímku Fantastická zvířata a kde je najít říci závěrem? Tvůrcům se to povedlo. Ne sice tak jak by si asi přáli, přesto je výsledný snímek více než slušným návratem do kouzelnického světa, byť v jiné době a jiné společnosti. Atmosféra, nostalgie a důvěrně známé i neznámé motivy ze světa J. K. Rowlingové tu zkrátka jsou. Nový hrdinové jsou dostateční sympaťáci na to, abyste s nimi chtěli trávit podstatně více času a celé to i přes své chyby obsahuje tu správnou kouzelnickou patinu, díky které to vedle svých starších bratříčků rozhodně nezapadne. Několik důležitých rozhodnutí a celá poslední třetina sice dojem z filmu výrazně kazí, přesto se tento výlet do amerického kouzelnického světa vyvedl a nejen že pobavil, docela zajímavě připravil půdu pro další pokračování. Jen by v nich nemusel být ten Johnny, sorry.  .  

I přes veškeré obavy se návrat do známého/neznámého kouzelnického světa Davidu Yatesovi a J. K. Rowlingové vyvedl. Noví hrdinové jsou zatraceně fajn a když je důraz na ně, strašně dobře to šlape a srdce fanouška zaplesá. Redmayne a Fogler jsou zkrátka super dvojka, které chci vidět více. Škoda jen, že v momentě kdy dojde na nějaký všeobjímající příběh, kvalita jde hodně dolů a závěrečný souboj je pak hodně velkou kaňkou na jinak slušném příběhu. Trestuhodně nevyužitý Colin Farrell, podivný a otravný Ezra Miller a už vůbec nemluvím o tom závěrečném twistu netwistu. I tak ale palec hodně nahoru a i přes toho neskutečně otravného Deppa dávají Fantastická zvířata hodně důvodů, proč se těšit na další díly. Takže úkol splněn.    
30% Kouzla
20% Magičtí tvorové
20%Americká kouzelnická společnost
20% Další nadané dítě
10% Návrat do kouzelnického světa

Fantastická zvířata a kde je najít
(Fantastic Beasts and Where to Find Them, Fantastické zvery a ich výskyt)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Velká Británie / USA, 2016, 133 min

Režie: David Yates
Předloha: J. K. Rowling (kniha)
Scénář: J. K. Rowling
Kamera: Philippe Rousselot
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Eddie Redmayne, Dan Fogler, Colin Farrell, Ron Perlman, Katherine Waterston, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jenn Murray, Jon Voight, Gemma Chan, Carmen Ejogo, Christine Marzano, Faith Wood-Blagrove, Lasco Atkins, Paul Bergquist, Jason Redshaw, Mitchell Thornton, Peter Breitmayer, Miroslav Zaruba, Akin Gazi, Attila G. Kerekes, Kornelia Horvath, Lobna Futers, Johnny Depp
Producenti: J. K. Rowling, David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram
Střih: Mark Day
Scénografie: Stuart Craig, James Hambidge
Kostýmy: Colleen Atwood

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 17.11.2016 Freeman Ent.
Slovensko V kinech od: 17.11.2016 Continental
USA V kinech od: 18.11.2016 Warner Bros. US
Velká Británie V kinech od: 18.11.2016 Warner Bros. UK

http://www.csfd.cz/film/352314-fantasticka-zvirata-a-kde-je-najit/
http://www.imdb.com/title/tt3183660/Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...