Přeskočit na hlavní obsah

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny | Hacksaw Ridge [80%]

Mel Gibson se po desíti letech vrátil k režii a k nám do kin nyní přichází jeho novinka, která si bere za předlohu skutečný příběh Desmonda Dosse, který za svoji chrabrost v průběhu druhé světové války získal nejvyšší ocenění americké armády. I když totiž byl odpíračem, tedy vojákem, který se zřekl používání zbraně, jeho činy v bitvě o Okinawu z něj udělaly legendu mezi americkými vojáky. Podařil se Gibsonovi při zpracování jeho příběhu velký režijní comeback nebo se jedná o další suchou vojenskou propagandu, spoléhající na skutečný příběh? 

Desmond (Andrew Garfield) je díky své výchově silně věřícím mladíkem. Díky svým činům v minulosti se zřekl násilí a především se zřekl toho, že kdy sáhne na zbraň. Když ovšem vidí, že všichni mladíci z jeho rodného města, které znal narukovali do armády, rozhodne se pro to samé. S tím rozdílem ovšem, že se přihlásí k polním lékařům, kde mu je přislíbeno, že zbraň používat nemusí. Tím se ovšem ocitá v nelibosti svých velících důstojníků, pod které je přiřazen. V jejich očích je to totiž pouhý slaboch...    

Mel Gibson si za svojí režijní kariéru vypracoval určitou pověst, která má svůj vliv na očekávání vkládaná do tohoto filmu. Když se totiž režisér, který je známý svým nevybíravým přístupem k násilí a zrůdnostem, jaké lidi ve jménu "spravedlnosti" páchají, rozhodne pustit do válečného dramatu o jedné z nejkrvavějších bitev druhé světové války, přináší to s sebou určité věci, které by člověk od filmu nakonec čekal. Gibson si ovšem tentokrát dává načas a pomalu buduje příběh malého amerického snu a soukromého boje za své přesvědčení, že by člověk až na tu první polovinu filmu zapomněl, že nějaká válka se na jiném kontinentu odehrává. 

Tenhle postup ovšem dává nakonec vyniknout druhé polovině filmu, kde se Gibson pouští do příkladové studie toho, jak se sny a přesvědčení mohou rychle vypařit. Ukazuje totiž válku bez obalu a cenzury, zatímco připomíná skutečný význam slova Světová válka. Charaktery, které divák v první půli objeví a seznámí se s nimi, umírají bez grácie a hrdinství, jako palivo pro mocenský konflikt, kde nejhůře dopadnou právě ti pěšáci. A v této vřavě vyčnívá Garfieldův hrdina, který díky svému přesvědčení a nebojácnosti zvládl zachránit na několik desítek svých spolubojovníků, kteří jím prve pohrdali.      

Jistě, některé osobní motivace a přehnaný důraz na patriotismus a náboženství trochu ve výsledku ubližují jinak skvostné válečné studii, stejně jako důraz "dušínství" hlavního hrdiny, je to však nakonec jedno, protože to přesto divákovi příliš nevadí díky tomu všemu, co Gibson ve své novince zvládne nabídnout. Úplný závěr je pak jediným momentem, se kterým jsem měl trochu větší problém, protože tahle určitá kombinace náboženské symboliky a citace jiného podobně laděného filmu nebyla tou úplně důstojnou tečkou, jakou by si film zasloužil. 

To je ale pitvání detailů, které na výsledek nemají až takový vliv. Faktem zůstává, že Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny je nejlepším válečným filmem za posledních mnoho let, který se kvalitami přibližuje tomu nejlepšímu, co žánr v historickém hledisku nabídl. Má své nedostatky a ne vždy to budete filmu a jeho protagonistům věřit, když ovšem dojde na ono lámání chleba, Mel Gibson ví, kde zabrat. Emocionální a neskutečně napínavý snímek, který zvládá s přehledem ukázat tu pravou americkou idylku i to největší vojenské peklo. Pokud tak máte náladu na inspirující příběh podle skutečných událostí, pak směle do toho.  
Mel Gibson a jeho návrat se studií toho, jak rychle se může americký sen zvrtnout ve válečnou noční můru. Skvěle vystavěný příběh mladíka s přesvědčením, který je podroben zkoušce v krvavé a nekompromisní vřavě druhé světové války. Ne vždy je to stoprocentně přesvědčivé a Mel místy tlačí možná až příliš na pilu, co se týče náboženské tématiky a patriotismu, v momentě kdy se ovšem pustí do vykreslení hrůz války, nemá konkurenci. Hacksaw Ridge je jeden z nejlepších válečných filmů poslední let.     
33% Americký sen
33% Krutá a nevybíravá válka
34% Přesvědčení a víra
  
Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny
(Hacksaw Ridge, Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu)
Drama / Válečný / Životopisný
USA / Austrálie, 2016, 131 min

Režie: Mel Gibson
Scénář: Robert Schenkkan, Andrew Knight
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Rachel Griffiths, Milo Gibson, Richard Roxburgh, Nathaniel Buzolic, Ryan Corr, Matt Nable, Goran D. Kleut, Firass Dirani, James Mackay, Ori Pfeffer, Nico Cortez, Damien Thomlinson
Producenti: Bill Mechanic, William D. Johnson, Brian Oliver, Bruce Davey, Terry Benedict, Paul Currie, David Permut, Tyler Thompson
Střih: John Gilbert
Scénografie: Barry Robison
Kostýmy: Lizzy Gardiner

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 10.11.2016 Bioscop
Slovensko V kinech od: 10.11.2016 Magic Box
Austrálie V kinech od: 03.11.2016 Icon Film Distribution
USA V kinech od: 04.11.2016 Lionsgate US

http://www.csfd.cz/film/411301-hacksaw-ridge-zrozeni-hrdiny/
http://www.imdb.com/title/tt2119532/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?