Přeskočit na hlavní obsah

Hunger Games [50%]

Hunger Games
http://www.csfd.cz/film/291670-hunger-games/
http://www.imdb.com/title/tt1392170/
USA Hunger Games, The
SK název 

Hry o život


Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 22.03.2012 H.C.E./Forum F.
V kinech SR od: 22.03.2012 Forum Film SK


Režie: Gary Ross
Scénář: Gary Ross, Suzanne Collins Billy Ray
Hudba: James Newton Howard, T-Bone Burnett
Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson, Toby Jones, Lenny Kravitz, Brooke Bundy, Mackenzie Lintz, Alexander Ludwig, Jack Quaid

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční | USA, 2012, 142 min

Podobný humbuk okolo knižní adaptace takových rozměrů tu snad nebyl od posledního dílu stmívání, nebo finále Harryho Pottera. Ačkoliv u nás tento fenomén diváci tolik nepociťují, za oceánem se naplňují veškeré odhady, které ještě před pár měsíci zněly téměř absurdně. Tedy, že se zrodí nová filmová sága, srovnatelná právě se dvěma jmenovanými filmovými sériemi. Hunger Games ovšem předčily i ty nejdivočejší očekávání. V Americe je totiž tato knižní série velmi populární a už jen čtenáři předlohy do kina vždy dorazí, zvláště když se šušká o velmi důkladné adaptaci. Z lehce vystřízlivěného evropského hlediska, kde kniha není zdaleka tak populární, se může pohled na dosažené rekordy v návštěvnostech za první týden zdát poněkud frustrující. Zrodil se snad další Twilight, kde fanoušci budou hltat každou novinku a zbytek soudné veřejnosti bude jen kývajíce hlavou obcházet beznadějné případy?   

Nedaleká budoucnost. Severní Amerika, která byla před desítkami let zpustošena, je nyní formována státem Panem. Ten se skládá z hlavního města Kapitol, kde žijí vybrané vrstvy, zatímco pro ostatní je určeno 12 okolních krajů, kde lidé žijí v chudobě. Vláda Kapitolu je přísná  a krutá, poslušnost všech okolních krajů si udržuje každoročním kláním nazvaným Hunger Games. V něm je z každého kraje vybrán jeden soutěžící každého pohlaví, kteří poté budou reprezentovat svůj kraj právě na tomto klání. Ze všech 24 soutěžících však arénu opustí jen jeden z nich. Šestnáctiletá Katniss Everdeen dobrovolně nastupuje jako reprezentant  Kraje 12 na 74. Hunger Games, aby zachránila svoji mladší sestru, která byla vybrána povinným losováním. Podaří se ji přežít v konkurenci dalších 23 závodníků v boji na život a na smrt?   

Fenomenální finanční úspěch v amerických kinech nikdo nejspíše nečekal. Přeci jen, Hunger Games nejsou zavedenou značkou, přichází s čistým štítem. Nicméně se podařilo zhruba něco podobného, jako s knižní sérií Twilight. Za relativně malé peníze, snímek již o prvním víkendu otevřel za sumu, kterou mu mohou závidět i letní blockbustery. Adaptace hold stále letí. Nicméně má snímek co říct i člověku, který je knihou naprosto netknutý a ani žádnou formu fyzického kontaktu s knižní předlohou v nejbližší době neplánuje? Předem bych rád tedy poznamenal, že tento názor je psán právě takovým člověkem.

   

Post-apokalyptická budoucnost tu již několikrát více či méně úspěšně byla a sám musím říct, že tématika světa po apokalypse je minimálně pro mě zajímavá. Dává to totiž autorům čistý štít k tomu, aby mohli přestavět společnost podle svého. Dystopická budoucnost která je právě dějištěm jak snímku, tak knižní předlohy, je až totalitním režimem, který využívá nepřiměřeného násilí k udržení poslušnosti svých občanů. Stejně jako zvrhlou formu zábavy ve formě kruté reality show, využívající ne příliš šťastných osudů občanů mimo hlavní město. A to je právě můj první problém s tímto filmem. Celý hlavní děj je postaven na společenském rozdělení různých tříd, kde jedna zneužívá druhou. Co ovšem vadí mě je fakt, že tady ta přehnaná snaha zviditelňovat již tak dost uřvané morální poselství na každém rohu je už od prvních minut silně otravné.


Je to právě ale tato společensko-kritická linka, která se vám snaží prodat béčkem zavánějící materiál jako naprostou must see áčkovou záležitost. V tomhle se ale vrátím trochu zpět k upoutávkám. Patřím asi do menšiny, když řeknu, že mě jediná upoutávka na Hunger Games nezaujala a jediný důvod pro návštěvu kina pro mě tedy byla čistě zvědavost založená na šuškandě okolo filmu. Nicméně trailery vypovídají o filmu samotném asi více, než tvůrci původně zamýšleli. Ukazují totiž přesně to co dostanete. Futuristické béčko vázané na knižní předlohu, které z drtivé části bude neznalým připadat jako uhozená nic neříkající výplň, která se snaží ze všech sil dosáhnout někam daleko výš. Jakmile ale v druhé polovině začne samotná show, divák jako já má trochu problém s hereckým obsazením závodníků spíše než s vyčpělostí a snahou zalíbit se.

Neberte mě špatně, divnou módu a grafické zpracování bych ještě s klidem zkousnul, ovšem superdsné výrazy mladých závodníků zatímco se masakrují bez slitování mi přišly jako hašení ohně benzínem. Jednoduše je to blbý nápad, co byste rozhodně neměli zkoušet doma.

Celá ta vraždící hra má navíc jeden zásadní problém. Akční sekvence trpí epileptickou kamerou, která sice někdy může fungovat nadmíru dobře, nicméně tady působila spíše rušivě, podobně jako vynucený konec který prostě nepřináší potřebné zadostiučinění pro neznalce knihy. Na druhou stranu hudební minimalistický podklad od Jamese Newtona Howarda a T-Bone Burnetta je místy velmi líbivý. Jenže to je tak jediná věc, která dokáže zaujmout na jinak chladném snímku.

Takže co vlastně ony Hunger Games jsou? Když pominu fakt, že se ve své podstatě jedná o další variaci na téma, které rozebíral před pár lety Gamer, Battle Royale nebo snímek Zabij, nebo budeš zabit, je tento fenomén jen nafouklou bublinou, která praskne v momentě kdy zjistíte, že snaha ukázat vám způsob jak vyléčit zkaženou společnost je jediným smyslem filmu. Neříkám, že to je úplně špatně, nicméně podobnou kritiku přináší několik snímků ročně a nepotřebují na tom stavět kampaň. Pořád je to ovšem daleko lepší než Twilight, za což bohudík. Druhý díl snad již bude zajímavější.    

Byla jednou jedna knižní adaptace a ta se dostala na plátna kin a tam vydělala šílené peníze. A ne, nebyl to Twilight ale Hunger Games. Náctiletá vybíječka, která se vás pokusí v důvěrně známé dějové zápletce přesvědčit, že problémy se musí řešit jinak než jen totalitním režimem a sociální diverzí. Jenže to celé provádí  na ploše dvou hodin, zábavným způsobem tak maximálně pro bandu absurdně oblečených lidí. A pro fanoušky knihy. A to je celé. Rozhodně je ovšem celá tahle maškaráda snesitelnější, než další díl třpytících se upírů kteří bojují s hlavní hrdinkou o to, kdo si dřív podřeže žíly.     

Hodnocení: 50%


Koktejl :
40 % Schůdnější alternativa k Twilight
25 % Variace na ověřené téma
25 % Společenská kritika
10 % Slušné momenty

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?