Přeskočit na hlavní obsah

Mupeti | The Muppets [75%]


Mupeti

  • USA 

    Muppets, The

  • SK název 

    MuppetsMládeži přístupný
V kinech ČR od: 09.02.2012 Falcon
V kinech SR od: 26.01.2012 Saturn
Režie: James Bobin
Hudba: Christophe Beck
Scénář: Jason Segel, Nicholas Stoller
Hrají: Jason Segel, Amy Adams, Chris Cooper, Zach Galifianakis, Emily Blunt, Ed Helms, Selena Gomez, John Krasinski, Neil Patrick Harris, Jack Black, Danny Trejo, Rashida Jones, Ricky Gervais, Brian Henson, Ken Jeong, Jim Parsons, Whoopi Goldberg, Mila Kunis, Katy Perry, Billy Crystal, Eric Stonestreet, Donald Glover, Alan Arkin, Mickey Rooney, Liza Minnelli, French Stewart, Kathy Griffin, Wanda Sykes, Judd Hirsch, Beth Broderick, Rico Rodriguez, David Grohl, James Carville, Kenneth Hughes, Tonya Kay
Komedie / Rodinný / Loutkový | USA, 2011, 110 min


Ačkoliv u nás Mupeti tak velkou oblibu jako u amerického publika nemají, nedá se říct, že jsou českému podvědomí úplně neznámí. Značka, která nabízí hned několik seriálů a filmů však v poslední době už nemá takovou popularitu, zejména díky absenci nového materiálu. To se rozhodl změnit Jason Segel (Marshall z HIMYM) a dostal tak do rukou projekt, v jehož rámci má představit populární loutky novému publiku. Jak se mu tedy povedlo přivést k životu pomalu skomírající značku? A dokáží Mupeti i v dnešní době nabídnout stejně zábavnou podívanou jako před lety? Jedno jim upřít ovšem hned ze začátku nelze. Loni se předvedli v nejzábavnější trailerové kampani. Ale co v celovečerní formě?  

Walter je jedním z největších fanoušků Mupetů. Jejich seriál sledoval se svým bratrem Garym od malička. Je proto velmi nadšen, když jej jeho bratr přibere na výlet se svojí přítelkyní do Los Angeles, kde sídlí právě jeho dětští hrdinové. Je však zhrozen, když přijde na místo jejich povadlé slávy a zjistí, že jeho hrdinové nejen už nespolupracují, jejich studio hodlá během příštích několika dní pohltit místní ropný magnát, celého zbourat a vystavět na jeho místě ropné vrty. Jediný způsob jak zachránit toto důležité místo, je dát starou bandu zpět dohromady a během jejich vystoupení vybrat deset milionů dolarů. Sehnat peníze ovšem nebude tak těžké, jako dát celou skupinu zase dohromady. Mezi Mupety totiž panují nedořešené spory, které jen ohrožení vlastní existence nevyřeší. Navíc sám miliardář Tex Richman nechce nic nechat náhodě. 

Mupeti jsou fenomén, jako téměř žádný jiný. Ačkoliv ta popularita není u nás zase tak velká, určité skeče zná prostě každý. Je proto celkem logický krok, připomenout divákům, že před všemi těmi Teletubbies a podobným svinstvem tu byly loutky, které dokázaly bavit lidi infantilním humorem, bez rozdílu věku. Problém který logicky ale vyvstane na mysli je ten, zda je o staré loutky ještě vůbec zájem. V tomhle byl Segel jasná trefa do černého. Díky svému snímku Kopačky ukázal, že dokáže i s loutkami na malém prostoru diváka zaujmout. To ještě ale není nic oproti tomu, co předvádí zde. Člověk si sice může říct, že je to komediální oddychovka pro děti, nicméně díky hravosti, nápaditosti a závalu fórků, co se na vás z plátna sypou, jednoduše nejde jinak, než naladit se na stejnou vlnu a užívat si show jako ve svém dětství. 

Segel totiž napsal vtipnou, téměř dvě hodiny trvající zábavnou směs, která chutná více, než je člověk možná vůbec ochoten připustit. Navíc, samotný film se i přes svoji existencionální linku nebere tak vlastně úplně vážně. Neustálé narážky typu "jestli se tohle nepovede, tak to bude sakra krátkej film" působí příjemně osvěžujícím dojmem a dodávají Mupetům právě ten důležitý element, kterým dokážou oslovit ať je rok 1973 nebo 2012. Ačkoliv totiž v podstatě nepřináší nic jiného, než jen aktualizované verze klasických vtípků, kterými bavili před lety, vše funguje naprosto spolehlivě a sám jsem se několikrát přistihl u hlasitého smíchu díky naprosto absurdním momentům, které jednoduše šlapou. Je krásné vidět, že s fanouškovskou péčí jde udělat i ze zastaralých postaviček něco, co vás dostane na kolena. Jako třeba mě při momentu, kdy postavičky holí Jacka Blacka a prozpěvují si upravenou verzi Smells like teen spirit od Nirvany. 

Jednoduše Mupeti jsou trefa. Za účasti mnoha hvězd, které se filmem mihnou ve formě camea nebo větší role, se totiž povedlo dosáhnout něčeho, v co ani fanoušci snad nedoufali. Mupeti jsou zábavným filmem pro mladší publikum, na které je ovšem bez hrozby duševní újmy můžete doprovodit. Každý si v nich má možnost něco najít a ty necelé dvě hodiny utečou zatraceně rychle. Naprostá povinnost pro všechny znalé těchto látkových legend, pro ostatní dobrý moment kdy jim dát šanci. Segel navíc dokazuje, že Kopačky nebyly náhoda a že jeho kariéru se oplatí sledovat. Nápady a zábavnost mu totiž nechybí.           

 Mupeti hlásí návrat ve velkém stylu. Segel dokazuje, že coby scénárista, dokáže být zábavný ať už se jedná o sebe absurdnější látku. Tentokráte látku v pravém slova smyslu. Fanouškovský přístup, zapálení a nadšení pro legendární postavičky je zde vidět na každém kroku. Divák jen zírá s úsměvem na tváři a baví se. Mupeti jsou zkrátka zatraceně zábavnou záležitostí, která se ve vás bude snažit probudit to dítě, abyste si užili každou minutu, ve které na vás budou látkoví hrdinové pomrkávat. Pokud vyloženě nemáte problém s hrdiny, rozhodně není důvod, proč Mupety nedoporučit. 
 Hodnocení: 75%Koktejl :
20 % Mupeti
20 % Hvězdná camea
20 % Nápady
20 % Zábava
20 % Nostalgie

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

To | IT (70%)

Nejsem úplně fanouškem hororů, především pak produkce z posledních let, kde je jen málo originálních nápadů a téměř vše je jen oživování starých klišé a remaky kdysi populárních značek. Jeden z nich ovšem už od začátku vyvolával zájem nejednoho hororového skeptika. Tím je remake snímku To na motivy knihy Stephena Kinga. Původní televizní film udělal z Tima Curryho legendu a spousta lidí má dodnes také díky tomuto snímku strach z klaunů. Nyní však přiochází nová verze, kterou dlouhou dobu připravoval režisér Temného případu Cary Joji Fukunaga aby ji pak na povel dostal tvůrce hororu Mama Andy Muschietti, od které se čekaly velké věci. Naplnila tahle hororová novinka svůj potenciál?  

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek?