Přeskočit na hlavní obsah

Avengers [90%]

Avengers
http://www.csfd.cz/film/241997-avengers/
http://www.imdb.com/title/tt0848228/
USA Avengers, The
SK název Avengers: Pomstitelia 3D

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 03.05.2012 Falcon
V kinech SR od: 03.05.2012 Saturn
Režie: Joss Whedon
Scénář: Zak Penn a Joss Whedon
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Clark Gregg, Lou Ferrigno, Tom Hiddleston, Cobie Smulders, Paul Bettany, Gwyneth Paltrow, Amanda Righetti, Stellan Skarsgård, Jenny Agutter, Enver Gjokaj, Walter Perez, Stan Lee, Alexis Denisof, Ashley Johnson, Powers Boothe, Harry Dean Stanton
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi | USA, 2012, 142 min

Téměř každý snad na vlastní kůži pocítil mediální masáž, kterou distributoři dopřávali v posledních měsících právě do kin vcházejícímu milníku komiksových filmů, Marvelovské slezině Avengers. Ti nejdříve dopřáli fanouškům i komiky netknutým divákům představovačku jednotlivých hrdinů, aby poté přicválali všichni dohromady v prozatímním climaxu frančízy. Poskládat ale z naprosto odlišných hrdinů, zároveň pojatých poněkud odlišnými způsoby ničivý tým bránící Ameriku ovšem není jen tak jednoduchý úkol. Marvel proto sáhl místo po ověřených režisérech po člověku, jenž sice nemá zkušenosti s nákladnými produkcemi, nicméně má neskutečné zástupy fanoušků kvůli svým televizním projektům Buffy a Firefly.  Joss Whedon dostal 220 milionů dolarů (Tedy opravdové blockbusterové peníze) a nelehký úkol, se kterým se nikdo předním zatím nepopral. Jak se mu povedlo skloubit jednotlivá filmová univerza a stojí Avengers opravdu za návštěvu kina, jak se vás snaží přesvědčit právě probíhající kampaň?


Iron Man, Black Widow, Hawkeye, Kapitán Amerika, Hulk a Thor. Ti všichni se budou muset spojit, dát bokem své osobní neshody a společně udeřit proti hrozícímu nebezpečí. Právě Thorův bratr Loki uzavřel dohodu s mimozemskou rasou a hodlá si podrobit planetu zemi. Výměnnou za bájný mimozemský artefakt Tessaract, získá ohromnou armádu, se kterou chce srazit lidskou rasu na kolena. Právě pomocí artefaktu totiž může vyvolat portál, kterým vetřelce přivede přímo do New Yorku. Tým superhrdinů musí vypátrat onen artefakt dříve, než se mu to povede. Nebude to ovšem tak jednoduché, když Loki pomocí své moci jednoho z nich přemění ve svého nohsleda.  Navíc, vláda spojených států nechce vkládat všechny své naděje do tohoto týmu a připravuje drastičtější řešení. 


Ano stojí, abych jednoduše odpověděl na předešlou otázku. Blockbusterovou sezonu se pokoušelo nastartovat letos již několik filmů nicméně marně. Jsou to až právě Avengers, kteří jsou tím správným otvírákem do léta popocornové zábavy. A že jsou otvírákem se vším všudy. Pokud bych měl totiž v paměti najít hlasitější film za poslední dobu, asi bych jen těžko hledal. Masivní kampaň, našlapané trailery a opravdu spousta mediálního rozruchu, to je to co dostalo tento snímek do podvědomí diváků. A je to jen dobře, pokud totiž patříte do skupiny lidí bažících po našlapané jízdě bez vytáček, Avengers byste si v kině neměli nechat ujít.  

Whedon dostal od studia poměrně velkou důvěru. Pokud ale chcete udělat podobně náročný film, který nezklame skalní fanoušky a přitom bude bavit i ostatní, nenapadá mě lepší volba. Ona ta ultimátnost ze snímku prostě čiší. A i ve srovnání se všemi filmy podle komiksů (pomineme-li Nolanovu sérii snažící se spíše o realističnost), jediné srovnání se nabízí snad maximálně našlapaná dvojka X-Menů. Nikde jinde totiž nedostanete takovou dávku vyrovnaných charakterů, které se zaprvé příjemně doplňují a za druhé nepůsobí jako nudná výplň pro efektnost výsledného konceptu. Jednoduše a prostě, Whedon zabodoval na plné čáře a vy se budete bavit jako snad u žádné jiné komiksárny předtím. Proč? Protože je snímek od začátku do konce napěchovaný testosteronem, hláškami a akcí. Dvě a půl hodiny.

Jistě, začátek je trochu pomalejší a v epické akci chybí Whedonovi ta jistota megalomanských režiséru typu Roland Emmerich nebo Michael  Bay, nicméně tohle beze zbytku vynahrazuje až neskutečnou hravostí, a to ať už co se týče akčních scén které jsou zábavnější než poslední počiny právě jmenovaných tvůrců nebo právě scénáře, nebo spíše konkrétněji samotných postav.Whedon se ve Firefly předvedl jako člověk, co dokáže efektně skloubit akci, humor a pamětihodné hlášky. Nikdo ovšem nejspíše nečekal takovou nálož, která vás bude bavit v pravidelných intervalech celé dvě a půl hodiny! O co víc, spolu se Zakem Pennem dodali postavám úplně jinou úroveň. Minmálně totiž Iron Man a Hulk fungují pod jeho vedením lépe, než ve svých vlastních filmech. Tony Stark je totiž opět za toho sebejistého milionáře, kterému ani v nejhorších situacích jednoduše nechybí humor. A Hulk v podání Marka Ruffala je dle mého názoru zatím nejlepší inkarnací tohoto zeleného monstra na filmovém plátně, kterou hlavně díky závěrečné třetině filmu jednoduše nejde nemít rád.   

Avengers tak plní fanouškovské sny do nejmenšího puntíku. Dvou a půlhodinová epická jízda nabízí snad vše co se od ní čeká a možná ještě o chlup více. Jediné co by se dalo vyčíst snímku je možná trošku vágní hlavní příběh na který je všechno navlečeno. Všechno ostatní ale šlape jako hodinky, taktovku udává bezchybný Alan Silvestri a celé to jednoduše směřuje do kolonky "Nejzábavnější blockbustery posledních let." Díky zato, už si ani nepamatuju, kdy jsem se v kině tolikrát nenuceně zasmál. Hulk Smash! 


PS. Dabing je děs hrůza a utrpení, běžte raději na otitulkovanou 2D verzi.  

Hodnocení: 90%
Avengers Assemble! Whedon dokázal něco, v co nikdo ani ve snu po oznámení nevěřil. Našlapaná dvou a půl hodinová akce plná hlášek, humoru a výbuchů, stejně jako skvěle podchycených postav které v hromadě působí lépe, než v jednotlivých vlastních filmech. Whedon sice v megalomanském finále nenabízí jistotu áčkových režisérů, nicméně svou hravostí je s přehledem strčí do kapsy. Opakovaně. Naprostý zážitek u kterého jsem se v kině bavil více, než jsem se vůbec odvážil doufat.  


Koktejl :
30 % Komiks na plné pecky
35 % Akce
35 % Humor

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…