Přeskočit na hlavní obsah

Hobit: Neočekávaná cesta | The Hobbit: An Unexpected Journey [80%]

Hobit: Neočekávaná cesta
http://www.csfd.cz/film/232938-hobit-neocekavana-cesta/
http://www.imdb.com/title/tt0903624/

Alternativní názvy: The Hobbit: An Unexpected Journey,  Hobit: Neočakávaná cestaMládeži přístupný
V kinech ČR od: 13.12.2012 Warner
V kinech SR od: 13.12.2012 Continental

Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2012, 166 min

Režie: Peter Jackson
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro

Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Eric Vespe, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTavish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Hugo Weaving, Christopher Lee, Lee Pace, Dean O'Gorman, Aidan Turner, Ian Holm, Evangeline Lilly, Adam Brown, Jed Brophy, Conan Stevens, William Kircher, Sylvester McCoy, Ken Stott, Stephen Fry, Billy Connolly, Luke Evans

A je tady. Netrpělivě očekávaný návrat do Středozemě konečně dorazil do kin. Od dnešního dne tak prequel prstenové trilogie začal drancovat ve velkém kina po celém světě, ČR nevyjímaje. Minimálně ovšem za sebe musím říci, že trailery nebyly ani zdaleka tak oslnivé, jak by bylo třeba a tak tuhle část příběhu do data premiéry zastíralo hned několik otazníků, které měly zodpovědět první projekce. Podařil se Peteru Jacksonovi ten správný návrat?

Bilbo Pytlík vzpomíná na svá dobrodružství. Mnoho let před událostmi prvního dílu on sám vyrazil na nečekané dobrodružství. Čaroděj Gandalf si ho jednoho dne vybral jako čtrnáctého člena trpasličí výpravy k  vzdálené Osamělé hoře. V jejím srdci totiž leží bájné trpasličí město Erebor. Před lety toto město vydrancoval drak Šmak, který tam žije od té doby. Výprava vedená trpasličím princem Thorinem se tak vydává spolu s Bilbem a Gandalfem napříč Středozemí za jediným cílem, osvobodit domov trpaslíků. Cesta to ovšem nebude jednoduchá, protože i když v celé zemi panuje těžce vybojovaný mír, síly zla o sobě dávají čím dál více vědět. 

A obavy které u mně panovaly před projekcí jsou pryč. Je to možná kvůli tomu, že se všechny recenze liší a ne každá je vyloženě pozitivní. Za sebe se musím ale přiklonit právě k těm pozitivním, protože od prvních momentů, pokud vám tedy Středozemě není úplně lhostejná, se cítíte jako byste se po dlouhém čase konečně zase vrátili domů. Nevadí, že uplynulo hned několik let a všechno je tak trochu jinak. Jakmile se totiž začnou objevovat staří známí a v pozadí se ozvou důvěrně známé hudební motivy, všechno je najednou přesně takové jak by mělo být. Jackson si opravdu dal záležet a minimálně co se týče atmosféry, je přesně taková jakou po něm lidé chtěli. I přesto tedy, že je drtivá většina hrdinů nových, s každou další vteřinou Středozem ožívá jakoby žádný čas neuplynul. 

Samozřejmě příběhově jsme se posunuli někam jinam. Hobit není takovým čistokrevným fantasy pro trochu odrostlejší publikum, tedy méně krve a víc humoru, nicméně až na pár momentů si nemyslím, že by to bylo nějak extra na škodu. Pořád je to totiž příběh, který zadupává konkurenci s přehledem do země. Děj je i na dvě a tři čtvrtě hodiny hutný a bez vyloženě hluchých míst, uteče rychle a v podstatě bez sebemenších závad. Abych tu ale nepěl jen chválu, mám i pár menších i zásadnějších problémů. Ty menší, jako vyloženě několika větné hlouposti v dialozích teď pominu a spíše se zaměřím na jednu věc, která mi na Hobitovi: Neočekávané cestě vyloženě vadila asi nejvíc. A tím problémem jsou digitální triky a jejich úroveň.  

Je mi jasné, že tento neduh je především kvůli 3D, aby jednotlivé digitální prvky vynikly dobře a prostor byl opravdu prostorový. Já bohužel během krátké chvíle přesycen celým stereoskopickým fenoménem jsem absolvoval starou dobrou 2D verzi, která právě celkem často ukazuje kde je prim a kvalita digitální efektů to  opravdu není. Deset let po trilogii dostáváme efekty na hodně podobné úrovni, místy i o něco horší. A to je na takhle dobře odvyprávěnou fantasy pohádku prostě a jednoduše zatraceně velká škoda. I když tak některé prvky fungují zatraceně dobře, daleko větší část jich vypadá až příliš moc digitálně v některých exteriérech jde klíčování postav do prostoru až třeskutě moc vidět. To se týká i samotných skřetů, neboť oproti původní trilogii jsou z části dotvářeni digitálně a tahle volba není jednou z těch nejlepších a musím říct, že hlavní záporák je tím nejméně uvěřitelným skřetem ve všech čtyřech dílech. 

V hromadě je tak Hobit: Neočekávaná cesta vcelku příjemným překvapením. Skvělá atmosféra, hutný příběh a středozem tak jak jí to sluší nejvíce, to jsou věci kvůli kterým se vyplatí si na nové dílo Petera Jacksona zajít do kina a užít si ho na velkém plátně. Nedostanete jen bandu trpaslíků, kterým vévodí charismatický Thorin. Dostanete i pocitvou porci  všeho co do dobrého fantasy patří, okořeněnou dávkou humoru, dávkou akce, dávkou adrenalinu a dávkou husí kůže z toho, že je to jednoduše Středozem. A taky dostanete Gandalfa, který je víc badass než kdekoliv jinde. Jsou potřeba další důvody k návštěvě kina?

Peter Jackson a jeho slušivý návrat domů. A vás s ním. První díl Hobita je vydařenou fantasy pohádkou ze Středozemě, která se snaží nedostatek krve a hloubky kompenzovat hutnějším dějem a dávkou humoru. A takový obchod beru. Trpaslíci sice až na jejich charismatického vůdce trochu splývají a digitální efekty by si zasloužily ještě celkem dost práce, avšak husí kůže hned při několika momentech jednoduše z toho, že jste zase pro jednou tam kdesi ve Středozemi to celkem dosti kompenzuje. Pokud vám tedy Středozem není lhostejná, dejte tomu půlčíkovi šanci, rozhodně vás nezklame.   


Hodnocení: 80%


Koktejl: 
40% Středozemě
20% Atmosféra a Epičnost
20% Fantasy s dávkou humoru
20% Návrat domů

Komentáře

  1. Dobrá recenze, mohu se jen souhlasit. Bohužel, následující díly byly podstatně slabší, jak je zde také dobře vyjádřeno.

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...