Přeskočit na hlavní obsah

Star Trek: Do temnoty | Star Trek Into Darkness [65%]

V rámci dohánění restů ze začátku léta, není ideálnější volba než nový Star Trek. Druhý díl v režii J.J. Abramse, který před třemi lety úspěšně zrestartoval tuhle značku a v současné době pracuje na sedmém díle Star Wars, vtrhl do českých kin začátkem června. Za několik týdnů se pak dostane na Bluray a DVD, a tak je myslím doba na to podívat se, zda-li si placku s novým dobrodružstvím lodi Enterprise a její posádky pořídit domů do sbírky. 

James T. Kirk i jeho posádka jsou při jedné z pozorovacích misí svědky posledních momentů jedné z primitivních ras, které má co nevidět vyhladit sopečná aktivita na planetě. Rozhodnou se riskovat porušení základních pravidel Hvězdné flotily a zachránit rasu pomocí neutralizace sopky. Mise však nejde podle plánu, jejich identita je odhalena a osudy obyvatel planety jsou pozměneny. Za porušení direktivy je kapitán suspendován a Enterprise dostává na povel zpět kapitán Pike. Než se však vydá i s Kirkem jako svým 1. důstojníkem zpět do hlubin vesmíru, jsou nuceni řešit krizovou situaci na Zemi. Zběhlý agent John Harrison se rozhodl rozpoutat válku s vedením Hvězdné flotily a při jednom z jeho útoků umírá několik kapitánů včetně Pikea. Znovu dosazený Kirk má před sebou nelehký úkol. Letět se svojí posádkou hluboko do nepřátelského vesmíru a pomocí nových experimentálních zbraní zneškodnit Harrisona.

Popravdě, nejsem příliš fanouškem Star Treku. Již od malička mé sympatie směřovaly spíše k chlapcům a děvčatům se světelnými meči a takovými vesmírnými stanicemi, které v mžiku oka ničí planety. Netvrdím však, že jsem neviděl slušnou řádku dílu z drtivé většiny seriálů, které z tohoto univerza byly vytvořeny a také část snímků. Avšak restart série z roku 2009 se zaměřoval právě na takové, jako jsem já. A to poměrně úspěšně. A jak tedy dokázal Abrams na svoje vizuálně líbivé začátky nejslavnější vesmírné posádky navázat druhým dílem? Upřímně, do ideálního stavu to má poměrně daleko. 

První Star Trek nebyl ideálním filmem, nicméně vizuální styl Abramse šlapal téměř bez chyby a příběhová stránka, i když měla své mouchy, šlapala slušně jak pro fanoušky série tak pro nováčky. Druhý díl měl proto idální výchozí pozici. Jedničkou načrtnutá solidní aktualizace posádky, osobité filmové zpracování a režijní vedení Abramse a i přes některé trochu neobyčejnější výjevy, poměrně snadno uchopitelná žánrová podívaná. Dvojka v tomhle do jisté míry poměrně dost pokračuje, avšak stejně jako když použijete stejný čajový pytlik na druhou várku, ta chuť už nebude úplně stejná. A to ani když přidáte démonického Benedicta Cumberbatche jako jendoho z netěžších nepřátel, na kterého posádka lodi Entreprise kdy narazila. 

Parádní vizuální stránka a solidní nálož lens flare totiž není tím jediným co dělá snímek. Tím pádem když použijeme klasickou sequelovou matematiku, vizuálních lákadel přibylo a lens flare jak bysmet. To co ale i přibylo jsou místy ne zrovna logická rozhodnutí a jednání, často až přiliš zkratkovité pasáže a místy zbytečně kladený důraz na ne zrovna fungující pasáže. Tím samozřejmě nechci říct, že bych se u druhého Star Treku nudil. To ne. I přes více jak dvě hodiny dlouhou stopáž se jedná o poměrně svižný filmy který neznačne nudit. Problém je však v tom, že kromě pasáží s charakterem Benedicta Cumberbatche a několika akčních scén je zbytek filmu poměrně nezúčastněným vyprávěním o tom, jak James T. Kirk k troše pokory přišel. 


Je to poměrně škoda, neboť závěrečná třetina funguje celkem slušně. Samozřejmě, má to své chyby ale dynamika tomu nechybí, pěkně se na to kouká, emoce nechybí a Michael Giacchino bezchybně dopuje napětí svým hudebním doprovodem. Musím se ale přiznat, že i přes destrukci slušné části San Francisca mi závěr přišel tak trochu zklamavší v tom ohledu, že jsme prostě po hodině a třičtvrtě budování prostoru pro závěrečnou konfrontaci hned několika postav čekal možná přecijen trochu víc. 

Druhý díl zrestartovaného univerza Star Treku je poměrně nezávadný letní blockbuster, který nabízí slušné charaktery, parádního záporáka, naleštěný vizuální kabátek, solidní porci lens flare a možná i trochu něco navíc. Na druhou stranu ale jen prohlubuje neduhy předešlého dílu, které se stávají o  to viditelnější. Díky tomu se snímek občas zamotává do vlastní sítí na jedné straně, aby zdánlivě důležitými momenty profrčel s nepřirozenou rychlostí a lehkostí. Neznamená to však, že by i na svoji ne zrovna skromnou délku nudil. 
 Koktejl:
35% Lens Flare
30% Modernizovaný Star Trek
15% Benedict Cumberbatch a jeho dvojí identita
20% Naivita, zkratkovitost a nezaujatost


  
 Star Trek: Do temnoty
( Star Trek Into Darkness )

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller
USA, 2013, 132 min

Režie: J.J. Abrams
Scénář: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Anton Yelchin, Karl Urban, John Cho, Benedict Cumberbatch, Bruce Greenwood, Alice Eve, Leonard Nimoy, Peter Weller, Tom Archdeacon, Noel Clarke, Nazneen Contractor, Amanda Foreman, Heather Langenkamp, Nolan North, Nick Tarabay, Beau Billingslea, Hina Khan, Jonathan Dixon, Chris Hemsworth, Aisha Hinds, Jennifer Morrison

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 06.06.2013 CinemArt
V kinech SR od: 06.06.2013 Barracuda Movie
Na DVD od: 09.10.2013 Magic Box
Na Blu-ray od: 09.10.2013 Magic Box

http://www.csfd.cz/film/261497-star-trek-do-temnoty/
http://www.imdb.com/title/tt1408101/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…