Přeskočit na hlavní obsah

Po zániku Země | After Earth [30%]

M. Night Shyamalan byl před desíti lety na vrcholu. Vyvolený, Šestý smysl, Znamení a Vesnice, to byly filmy, kterými se tento původem indický režisér etabloval mezi hollywoodskou špičku a fanoušci mu leželi u nohou. Jenže od té doby přišel kvalitativní sešup který jen podtrhl před pár lety svým Posledním vládcem větru, který byl jedním z nejhorších filmů roku 2010. Dá se říct, že poslední šancí na to napravit si renomé, než sám sebe uvrhne do trvalé nevole, měl být jeho letošní snímek Po zániku země. Pomoci k úspěchu mu měl po loňském návratu Will Smith, který si se svým synem střihli hlavní role. Stojí ale tohle ambiciozní sci-fi opravdu za to, nebo se jedná o ten poslední hřebíček do režisérské rakve kdysi nadějného režiséra?

Kitai Raige žije ve stínu svého otce. Ten jako první ovládl techniku "ghosting" při které potlačí svůj vlastní strach a nejnebezpečnější predátor vesmíru jej. díky absenci feromonů vypouštěných právě při projevování strachu, nemůže lokalizovat. Je tak ideálním bojovníkem, který bojuje v řadách Rangerů, tedy lidských vojenských jednotek, kteří ochraňují lidskou rasu, která unikla před lety ze zpustošené Země do svého nového útočiště, planetu Nova Prime. Kitaiův otce Cypher se rozhodne změnit fakt, že si se synem nejsou moc blízcí a vezme jej na jednu ze svých posledních misí před tím, než odejde do výslužby. Během transportu ale jejich loď vletí do anomálie a silně poškozená loď se po skoku hyperprostorem ocitne na okraji zemské atmosféry. Poté co ji gravitace stáhne na povrch, Kitai se svým otcem jsou jediní přeživší. Cypher je ovšem zraněný a není tak schopen opustit trosky. Kitai se tak musí vydat na sto kilometrů dlouhou cestu k druhé části lodi, kde je uschován nouzový maják, jejich jediná šance na záchranu. Zem, která už existuje dlouhá léta bez lidského zásahu je ovšem nebezpečné místo...   

Pokud jste měli potřebu se během úvodního odstavce lehce hihňat nad blbostí, s jakou je příběh uveden, není na tom nic nezvyklého. Když vás totiž snímek už během úvodního monologu donutí si říci "počkat, cože?" něco asi nebude uplně ok. Příběh, který si vymyslel sám Will Smith, je totiž tou snad nejvíce chabou zápletkou za poslední roky v žánru sci fi. Problém je, že ta až přílišná serioznost snímku s tak uměle nastavným příběhem jednoduše škodí. Což je nejvíce vidět na hereckých výkonech dvou hlavních představitelů ale i na křoví, které se tam čas od času mihne. Mutující Jaden Smith jen dokazuje, že je poměrně nemotorná guma, které byste neuvěřili ani to že si nadělal do gatí, nicméně ani jeho otec to tentokrát nezachránil. Jeho Cypher Raige nejen, že se pyšní jedním z nejvíce úsměvných jmen, ona snad emocí zbavená poloha působí spíše jako směšná karikatura, než cokoliv jiného. Herecké výkony téměř všech zůčastněných bohužel občas hraničí až s představením divadelního souboru Kačenka z Horní Polní. Kostrbaté dialogy, které až příliš často spoléhají na repetici prvků v dialozích tomu rozhodně nepomáhají.  


Logika se totiž tentokrát, stejně jako u tvůrcova posledního počinu, hodila marod a v sci-fi Po zániku země ji zrovna moc nenajdete. Důležité prvky, které divákovi vyvstávají při sledování osudů dvojice, snímek zdařile ignoruje a místo toho aby se zameřila na to, jak vlastně přežívají hlavní hrdinové v ne zrovna pohostinném prostředí zdevastované Země, se zaměřuje na to, jak u toho vypadají a že otec je militantní kruťák a jeho syn má problém s autoritou. Znáte to, takový ten jazz zvaný "Klišé nadruhou." 

Většina sci fi má jeden zásadní problém a to je výprava. Buď je snímek udělán tak, že ať je výprava sebevíc šílená, do příběhu zapadá a nevypadá lacině, divák na ni přistoupí. Existuje ale i druhý případ, kdy i vážně míněný počin operuje s lacině vypadajícími prvky, které jednoduše nemohou u diváka projít, i když svoji náročnost sníží na minimum. A to je případ i Po zániku země. Rádoby originální zpracování high tech prvků budoucnosti je jakousi fůzí všech možných sci fi, které ale zároveň čouhá sláma z bot a tak působí především směšně, spíše než jakýmkoliv způsobem seriozně. Dokonalý  WTF efekt jen pak dokládají potravinářské folie, které by člověk čekal u béčka, amatérské produkce či s nadhledem tvořené parodie, nikoliv však v supervážně se tvářícím počinu, který stál sto třicet mega. Nemluvě o s přimhouřením oka průměrných digitalních tricích. 

Shyamalan natočil prostě další mizerný film, u kterého jen budete s pozvednutým obočím a kroucením hlavy vzpomínat na jeho ranné počiny. Film průmerný, nebo vyloženě špatný ve všech možných ohledech až na hudební podklad z dílny Jamese Newtona Howarda. Ten i tentokrát servíruje poměrně svěží mix který nenudí ani ve filmové, ani v samostatné podobě. Epičnost dávkuje sice poskromnu, nicméně v případě takového snímku to není vůbec na škodu. Je jen škoda, že další z jeho skvělých děl je doprovodem něčeho tak bídného jako je Po zániku země. Nebojevná podívaná, která nudí a vyloženě nabourává sympatie pro Willa Smithe. Doufám, že si čtyři roky nedal od filmu pauzu jen proto, aby teď hrál jen nadhazovače vlastním ratolestem. To by byl totiž pro kdysi jednu z největších hereckých superstar hodně bídný konec. Asi takový, jako když kdysi oblíbený a originální režisér sklouzne k točení nekoukatelných hovadin.    

Neslavný to konec pro nočního tvora. Po Posledním vládci větru sice nevypadá After Earth jako vyložená prohra, nicméně to nemění nic na tom, že se jedná o odfláklé, ničím nezajímavé a mizerně natočené scifi, které si svoji superdůležitou vážností težce podkopává nohy. Mizérii na straně hereckých výkonů nezachraňuje ani Will Smith a jediným světlým momentem je tak hudba Jamese Newtona Howarda. Jestli vám stojí za to věnovat jen kvůli ní hodinu a třičtvrtě vyložené blbému sci fi nechám jen na vás. Existují totiž i disky se soundtrackem...   

 Koktejl:
50% Nuda
25% Klišé
25% Mizérie na všech frontách


Po zániku Země
( After Earth, Po zániku Zeme )

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný
USA, 2013, 104 min

Režie: M. Night Shyamalan
Scénář: M. Night Shyamalan, Gary Whitta
Kamera: Peter Suschitzky
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Will Smith, Jaden Smith, David Denman, Zoë Kravitz, Sophie Okonedo, Lincoln Lewis, Kristofer Hivju, Darrell Foster, Chris Geere

Mládeži přístupný
V kinech ČR od: 13.06.2013 Falcon
V kinech SR od: 13.06.2013 ITAFilm
Na DVD od: 16.10.2013 Bonton
Na Blu-ray od: 16.10.2013 Bonton

http://www.csfd.cz/film/283015-po-zaniku-zeme/
http://www.imdb.com/title/tt1815862/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek? 

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

S láskou Vincent | Loving Vincent

Do českých a slovenských kin dorazil před pár dny snímek, který si jen tak s kterýmkoliv snímkem historie nespletete. Film S láskou Vincent pojednávající o posledních momentech života slavného malíře Vincenta Van Gogha je totiž jako vůbec první snímek historie složen kompletně z olejových maleb, které imitují právě styl malíře, o jehož životě tenhle životopisný snímek pojednává. Práci 120 malířů, která vyústila v 65 tisíc maleb rozpohybovaných do netradičního filmu najdete od 25. ledna v nabídce vybraných kin. Má ovšem tenhle snímek co nabídnout za hranicemi ojedinělé vizuální podoby?