Přeskočit na hlavní obsah

Rychle a zběsile 6 | Furious 6 [55%]

Filmové léto je za námi a jak postupně letní pecky přocházejí na trh s přenosnými nosiči, není na škodu dohnat nějaké ty resty, které se během léta vyrojily. Jedním z největších je už šesté pokračování závodní série Rychle a zběsile. Ta s pátým dílem dokončila transformaci z pouliční akční oddychovky v akční nářezovku léta. Jak je na tom ale její šestý díl, se kterým se rozloučí i režisér Justin Lin, který stál za onou transformací série začínající třetím dílem? 

Dom, Brian i zbytek party užívají zaslouženého odpočinku po práci co odvedli v Riu. Každý z nich si ale užívá svůj podíl z tučné kořisti jen do doby, než agent Hobbs kontaktuje Dominica s další prací, tentokrát na druhé straně zákona. Nebezpečný terorista Owen Shaw totiž se svojí skupinou dává dohromady nebezpečnou zbraň, která může vyřadit obranu jedné země na celých 24 hodin. V nesprávných rukou má tato zbraň cenu v miliardách dolarů, nemluvě o nebezpečí, jaké takováto zbraň představuje. Na oplátku Hobbs Domovi a jeho partě pomůže získat Letty. Ta totiž není mrtvá, jak si všichni mysleli, ovšem se ztrátou paměti operuje přímo v Shawově týmu v srdci Anglie, kde se skupina připravuje na loupež posledního součástky chybějící k dokončení zbraně.     

Karty na stůl. Ten kdo by od téhle série čekal jakoukoliv seriozní zábavu, asi by si říkal rovnou o telefonát panu Chocholouškovi. Série rychle a zběsile vždy byla více či méně napsanou závodní výplachovkou, která stylově kombinovala akční prvky, testosteron, rychlá auta a dámské přednosti v jízdě na plný plyn s pachutí po dusíku. Pátý díl série navíc předvedl, že i rámec takovéto zábavy se dá posunout a že i v rámci takovéto série lze předvést doslova napěchovanou dvouhodinku, u které většina akčňáků poslední doby doslova zbělá závistí. Očekávání pro šestý díl, který měl uzavřít druhou trilogii a vytvořit oslí můstek pro připravované další tři díly proto nebyla malá. A nemá smysl to kdoví jak protahovat, odcházející Justin Lin tenokrát jednoduše zklamal.  

Více než on si však předně zaslouží jednu na ciferník klíšem na kola autoři scénáře. Jasně chtít něco co dává smysl a nepopírá většinu fyzikálních zákonů nemá smysl, o tom už přesvědčily předešlé díly. To je právě to co fanoušky baví. Jenže chtít scénář který dává alespoň trochu smysl, to už je jíná písnička. Jasně, prázdné dialogy, ze kterých se i fanouškům série občas zvedne obočí teď pominu. Daleko víc mě totiž vytáčí momenty, kdy jedna scéna popírá druhou a všichni se tváří jako by se nechumelilo. A to teď nemluvím o navazování na předešlé díly, mluvím o samotných scénách filmu, které následují hned několik minut po sobě. Nevím jestli se na to tvůrci nezaměřili, nebo jen prostě když to někdo nadhodil během preprodukce se jen ozvalo "Nah, fuck it. More explosions!" Tohle možná funguje jinde ale tady to je přecijen zábava i pro trochu odrostlejší publikum které se chce bavit u šílených akčních kousků ale očekává i něco víc než jen odfláknutý příběh, který vyšumí asi tak rychle, jako ten u čtvrtého dílu. Pár hodin po projekci si pamatujete tak jednu dvě scény a hotovo. A to není úplně dobrá vizitka. 

Problém je, že to tentokrát nezachraňuje ani Lin coby koordinátor akce. Akční scény nejen že posouvají (teď mluvím především finální souboj) abusrditu v pohádkové zemi kde se tato série odehrává na úplně novou úroveň, postrádají také jakési kouzlo. Osobní souboje jsou sice fajn ale až na pár momentů celkem o ničem a dvě zásadní honičky, tedy ta na mostě a ta finální na letišti, sice mají potenciál na to být efektivní, nicméně působí prázdně. Nevím proč, tuhle sérii mám hodně rád, nicméně tentokrát mi obě sekvence přišly jako nucené oddalování něčeho epického, co ale nakonec nepřišlo. Nebýt představovačky Iana Shawa jako záporáka pro příští díly kdesi v půlce titulků, snímek by pochodil možná s ještě menším hodnocením. A to je po skvělé pětce poměrně nepříjemné zaškobrtnutí. 

V konečném pohledu je závěr druhé trilogie docela zklamáním. Všechno co by tu mělo být tu je ale i přesto působí nový díl této závodní série tak trochu divně. Over the top je to stále, akce je tu dostatek, jen tu zátěž jménem logika už někdo místo vláčení s sebou tentokrát odřízl úplně. Lin se sérií končí a při pohledu na jeho poslední dílo je to možná i dobře. Tento režisér se pro tuto závodní značku vyčerpal s pátým dílem a jeho snaha udržet kormidlo pevně v rukách i tentokrát dopadla nanejvýš průměrně. A to je od snímku který v kinech nastrádal více jak 750 milionů celkem škoda. Zbývá tedy jen doufat, že James Wan který sérii po něm přebírá, ji posune zase o něco dále. Má k tomu ideální pozici. Většího zabijáka jako Jasona Stathama si do role hlavního záporáka ani přít nemohl. Takže příští rok v červenci se v kinech uvidíme. 

Justin Lin se loučí ne zrovna rychle a už vůbec ne zběsile. Pro sérii se vyčerpal výborným pátým dílem a v šestve mu bohužel došla šťáva. Tenhle průser ovšem na triku nemá sám, Chris Morgan mu tentokrát hodně dopomohl. Šestá zběsilá jízda na plný plyn je i na poměry série absurdní a hloupoučkou akční výplachovkou, která po většinu času nedává tak trochu vůbec smysl. Nostalgie tam je, akce tam je taky, jen to postrádá ten náboj. Zvláště v případě, že snímek má být zakončením druhé trilogie a oslím můstkem pro trilogii třetí. Vážně doufám, že Wan si s Morganem u sedmičky sednou lépe. Druhý kvalitativní sešup by tahle značka nemusela ustát.  


 Koktejl:
20% Nelogičnost i na poměry Rychle a zběsile
20% Rychlá auta
20% Akce
20% Absurdita
20% Asfalt

Rychle a zběsile 6
( Fast & Furious 6, Furious 6, Rýchlo a Zbesilo 6)

Akční / Krimi / Thriller
USA, 2013, 130 min

Režie: Justin Lin
Scénář: Chris Morgan
Kamera: Stephen F. Windon
Hudba: Lucas Vidal
Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Tyrese Gibson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Luke Evans, Sung Kang, Gal Gadot, Gina Carano, Ludacris, Elsa Pataky, Benjamin Davies, Joe Taslim, Clara Paget, Lee Asquith-Coe, Kim Kold, Rowena Diamond, Jason Statham, Shea Whigham, John Ortiz, Rita Ora

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 23.05.2013 CinemArt
V kinech SR od: 23.05.2013 Barracuda Movie
Na DVD od:          25.09.2013 Bonton
Na Blu-ray od: 25.09.2013 Bonton

http://www.csfd.cz/film/297625-rychle-a-zbesile-6/
http://www.imdb.com/title/tt1905041/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...