Přeskočit na hlavní obsah

Noe | Noah [40%]

DarrenAronofsky patří k těm nejzajímavějším filmovým tvůrcům, které současný Hollywood může nabídnout. Přeci jen snímky jako Requiem za sen, Wrestler nebo Černá labuť patří mezi jak divácky oblíbené, tak kritikou adorované záležitosti, které si člověk rád zopakuje. Proto když se místo do Japonska s Wolverinem vypravil tento režisér na Island natáčet biblický velkofilm, rozpoutalo to novou vlnu zájmu. A nyní se Noe dostává do českých a slovenských kin a my máme možnost na vlastní kůži zakusit velkolepou podívanou biblických rozměrů. 

V časech, kdy na zemi vládnou Kainovi potomci, je Noe (Russell Crowe) pověřen bohem zachránit lidstvo a veškeré živočichy na zemi před božím soudem, který má vyčistit zemi od zkaženého lidstva. Tenhle úkol však nebude jednoduchý, Noe totiž musí nejen postavit obrovskou archu, na jejíž palubě nalezne útočiště pár z každého žvočisného druhu, ale také musí tento úkol splnit navzdory vojesnkým výpadům vůdce zakžených lidí  Tubal-caina (Ray Winstone). Toto břemeno mu však nepomůže nést jen jeho rodina, ale také získává podoporu u padlých andělů...

Vážně jsem od Noeho čekal velké věci. Nepatřím mezi fanticky nábožensky smýšlející jedince, proto jsem i svá očekávání bral trochu s rezervou, přeci jen by ovšem tenhle velkofilm měl být přístupný i pro lidi, kteří nemají bibli načtenou sedmkrát tam a zpátky. Po projekci mi ovšem vrtá hlavou jedna zásadní otázka. Pro koho vlastně tenhle biblický blockbuster vlastně je. Svým přímočarým oproštěním od logiky a rozumu se snaží být věrný své předloze, zatímco ostatní části filmu se vás pokoušejí přesvědčit o tom, že tohle je plnokrevné fantasy až na půdu. A v tom je ten problém. 

Nechci tu nějak zpochybňovat předlohu ani její okolí, to je věc každého zvlášť, nicméně když sedíte v kině na více jak dvouhodinovém a docela surově pojatém příběhu, čekáte, že to bude o něčem. Je sice hezké natočit takovou malou domů křesťanům, kterou lehce okořeníte fantasy prvky, nicméně když se vám snímek naprosto neskutečným způsobem rozpadá pod rukama, něco je hodně špatně. O to více je překvapivé, že podobné zklamání přišlo od Aronofskyho, který má většinou obsahovou i formální stránku zvládnutou na jedničku. Tady však nefunguje ani jedno a když se v plné parádě začnou ukazovat mrzké digitální triky, v sále začnou skřípat nejedny zuby. Nemluvě o tom, že Clint Mansell zklamal taktéž. Jeho nelítostné vykrádání celých motivů ze svého majstrštyku Fontána je jedním z nejsmutnějších zážitků, co se v kině za ty dvě a půl hodiny stanou.   

Tomu všemu navíc holduje ona již předtím zmíněná hloupost, která se celým filmem line jako červená nit a jen podporuje dramatickou propast mezi hereckými výkony všech zúčastněných. Jennifer Connelly ze sebe ždíme maximum (což díky přepálenému, emoce hrotícímu závěru vyznívá až docela vtipně), zatímco například Logan Lerman předvádí naprosto ukázkově špatný herecký projev, za který by se nemusela stydět ani tuba plastelíny. Díky těmto kontrastům si pak začnete všímat i maličkostí, které však ani v tak epickém měřítku zkrátka Aronofsky a spol nezvládají zakrýt. 

Noe je zkrátka hloupost. Proč si to nepřiznat. Darren Aronofsky si připisuje první zásadní průser svojí kariéry. Fanatičtí věřící si možná to své ve filmu najdou, nicméně vy ostatní se mějte na pozoru. Tento biblický blockbuster je totiž tak nesourodou a proměnlivou fantasy, která se snaží skrývat své omyly a chyby skrývat za bibli a náboženství, nicméně když tuto hbaďůru prohlédnete, zůstane vám v rukou jednoznačně podprůměrná, nezábavná a na tak velké měřítko i docela nevýpravná podívaná, kterou si užije opravdu málokdo. Přičtěte si nevyrovnané herecké výkony, těžce neoriginální hudbu, mizerné digitální triky a slaboučký scénář a máte výsledný produkt, u kterého byste vážně měli zvážit, zda vám návštěva kina stojí opravdu za to. Když vás totiž takto závažná látka hned na několika místech nutí k smíchu, je někde něco špatně.

Darrenovi Aronofskemu se jeho biblický výlet na Island moc nepovedl. Očekávaný velkofilm se totiž docela rychle přetavil ve velmi mrzkou fantasy, která nabízí kromě náboženské propagandy pouze mizerné digitální triky, slabý scénář, nevyrovnané herecké výkony a těžké sebevykrádání páně Clinta Mansella. Zároveň se také jedná o film, který si podruhé dá opravdu málokdo. Bible, nebible. 
 Koktejl:
40% Náboženství
30% Zívačka
30% Hloupost
Noe
(Noah)
Dobrodružný / Drama
USA, 2014, 138 min

Režie: Darren Aronofsky
Scénář: Darren Aronofsky, Ari Handel
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Clint Mansell
Hrají: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Logan Lerman, Douglas Booth, Emma Watson, Ray Winstone, Anthony Hopkins, Dakota Goyo, Mark Margolis, Kevin Durand, Finn Wittrock, Don Harvey, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Madison Davenport, Gavin Casalegno

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 27.03.2014 CinemArt

V kinech SR od: 27.03.2014 Barracuda Movie

http://www.csfd.cz/film/304030-noe/
http://www.imdb.com/title/tt1959490/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Skyfall [90%]

Skyfall http://www.csfd.cz/film/234460-skyfall/ http://www.imdb.com/title/tt1074638/ Nevhodný mládeži do 15 let V kinech ČR od: 26.10.2012 Forum Film CZ V kinech SR od: 26.10.2012 Forum Film SK Akční / Krimi / Thriller / Dobrodružný Velká Británie / USA, 2012, 143 min Režie: Sam Mendes Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan Hudba: Thomas Newman Hrají: Daniel Craig, Judi Dench, Ralph Fiennes, Javier Bardem, Naomie Harris, Bérénice Marlohe, Ben Whishaw, Helen McCrory, Albert Finney, Rory Kinnear, Ola Rapace, Tonia Sotiropoulou Jeho jméno je Bond, James Bond. Jeho zálibami jsou ženy, Martini a rychlá auta. Britskou špičku mezi akčními hrdiny filmového plátna snad netřeba představovat. Agent s povolením zabíjet se vrací už ve svém 23. dobrodružství, potřetí s tváří Daniela Craiga. Cesta za dalším dobrodružstvím byla pro agenta 007 díky finančním problémům MGM před pár lety trochu delší, než původně čekal, nicméně Skyfall je tady. Dokáže si James získat

Sherlock Holmes: Hra stínů | Sherlock Holmes: A Game of Shadows [60%]

Sherlock Holmes: Hra stínů http://www.csfd.cz/film/273969-sherlock-holmes-hra-stinu/ http://www.imdb.com/title/tt1515091/   Sherlock Holmes: A Game of Shadows   Sherlock Holmes 2: Hra tieňov Mládeži přístupný V kinech ČR od: 05.01.2012 Warner V kinech SR od: 29.12.2011 Continental Na DVD od: 09.05.2012 Magic Box Na Blu-ray od: 09.05.2012 Magic Box Režie: Guy Ritchie Scénář: Michele a  Kieran  Mulroney Hudba: Hans Zimmer Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, Paul Anderson, William Houston, Vladimír Furdík Akční / Mysteriózní / Krimi / Dobrodružný |  USA, 2011, 129 min Na vánoce roku 2009, zatímco v kinech trhal rekordy Avatar, přišel do kin znovuzrozený Sherlock Holmes. Guy Ritchie předvedl světu moderní vizi nejznámějšího detektiva všech dob. Někteří ji milovali, jiní nenáviděli. Nelze ji však upřít fakt, že popcorn se u ní chrous

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?