Přeskočit na hlavní obsah

Hobit: Bitva pěti armád | The Hobbit: The Battle of the Five Armies [35%]

Další filmová sága dospěla do svého konce. Peter Jackson dnešním dnem do českých a slovenských kin přináší závěrečnou část Hobití trilogie a to s sebou přináší obrovská očekávání. Je tomu rok, co jsem se tu rozepsal o druhém dílu, ze kterého jsem nadšený rozhodně nebyl s čímž většina z vás nesouhlasila. Jsem proto zvědavý, jak velká vlna nevole se zvedne po tomto článku. Hobit: Bitva pěti armád je totiž ještě horší... 

Thorin (Richard Armitage) a jeho společnost včetně Bilba (Martin Freeman), v závěru posledního dílu probudili draka Šmaka k životu a ten se, po jejich neúspěšném pokusu jej zastavit, rozhodl pomstít na nedalekém jezerním městě Esgaroth. To ovšem je jejich nejmenší starost. Poté co se Bardovi (Luke Evans) podaří dračí hrozbu jednou provždy zažehnat, se bohatsví ukryté hluboko v Osamělé hoře stává nechráněné a o opuštěné trpasličí město se právě díky němu a díky jeho strategické poloze začínají zajímat i jiní, než jen trpaslíci a lidé. A tak i když je jedna hrozba zažehnána, další už je na obzoru... 

Tak, řekněme si to pěkně na začátek. Pokud jste razantně nesouhlasili s mojí kritikou předešlého dílu a veškeré moje argumenty vám nepřišly pravdivé, můžete přesně v tomto bodě přestat číst a jít vyhodit své peníze za vstupenku a užít si v kině něco, co určite bude jeden z vašich filmů roku a bla bla bla. Tohle totiž nebude oslavná píseň a s největší pravděpodobností ani moc pozitivní čtení. Hobit: Bitva pěti armád je totiž největší kinoprůser v rámci blockbusterové produkce od Noého.  

A to jsem mu vážně chtěl fandit. Vážně jsem doufal, že si Peter Jackson svoji formu schovává na vyvrcholení nyní už šestidílné ságy ze Středozemě, kde měl nastat onen moment, jako když se před lety střetli na plátně Obi Wan a Anakin a po půlhodinové bitvě do sebe zapadly všechny kousíčky skládanky. Nic takového tu ovšem nehledejte. Tady se moc původní trilogie nectí. Tady se do ní kope, vykrádá a odkazuje tím nejméně příjemným způsobem, jakým je to možné. Protože proč si nezajistit nadšení loajálních fanoušků tím, že budu cpát do filmu věci, co se tam šíleně nehodí jen proto, abych se zavděčil. Protože takhle se přeci filmy dělají, no ne? Ne. A stejně jako posledně, já odmítám nasednout na vlnu bezmezné adorace proto, že se jedná o Středozem a Petera Jacksona, bez ohledu na skutečné kvality filmu. Když totiž někdo začne svoji práci flákat, měl by dostat přes prsty, ne za to dostat pochvalu.  

Pokud jsem si tak stěžoval hned na několik věcí u druhého dílu, které mi vadily, tak tady by mi na to nestačil celý rozsah článku. Nicméně struktura a hlavní problémy zůstávají, jen je to daleko více vidět. Třetí Hobit totiž nefunguje. Jako závěr prequelu nejlepší fantasy trilogie totiž její tvůrce zvolil v podstatě jen jeden velký digitální festival malých bitev bez hlavy a paty, kde prim hrají na snad ještě horší digitální triky než posledně. Jak pod tímhle může být podepsaná Weta, která dělala i neskutečně propracované triky u Úsvitu planety opic, je mi záhadou. Legolasovo drandění na jinak se pohybujícím koni z předešlého dílu byl totiž jen začátek. Tady se totiž představuje ještě daleko větší paleta digitálních prasáren, mezi kterými nechybí zastaralé příšery jak z plastiku, zvířecí doprava pohybující se vzdáleně podobně kostrbatě jako potvory v dnes již legendárním Souboji titánů z osmdesátého prvního. A málem bych zapomněl na Legolasovy digitální eskapády, které by vydaly na samostatnou kapitolu. Podobné prasárny by si normálně vysloužily výsměch, ale protože film natočil právě Jackson, tak to přejdeme ne?   


Kdyby ovšem byl problém jen v digitálních tricích, bylo by to ještě dobré. Tady ovšem začíná docela váznout i logika, věrohodnost a nějaký spád. Logické lapsy, stejně jako popírání zákonů fyziky či filmové kontinuity, to je denní chléb postav ve filmu, nicméně právě ten spád či nějaká věrohodnost, to tu prostě nešlape. Veškerá expozice tentokrát šla stranou a místo toho dostáváte na ploše dvou a půl hodiny jednu digitální kaši, ve které máte posedlého trpaslíka, několik vojenských konfliktů, jeden lov na draka a pak několik malých soubojů při kterých dojde na slzy, protože proč z fanoušků uměle nevytáhnout o něco víc, než jen ty dvě kila za vstupenku. Tyhle malé osobní momenty prostě nefungují, protože jejich účelnost a vyumělkovanost táhne na hony daleko, zvláště když tento dojem Peter Jackson přikrmuje nejen kopírováním všemožných klišé, ale i docela nestoudným vykrádáním své původní trilogie s nadějí, že to bude fungovat tak jak to fungovalo s původními hrdiny. Ale právě díky tomuto jen dokazuje, jak propastný rozdíl mezi novou a starou trilogií je.   



Tam kde totiž Pán prstenů fungoval a funguje dodnes, Hobit nešlape, působí nuceně a snaží se parazitovat. A popravdě, až na moment kdy se na chvíli zastavil Elrond se Saruman, marně pátrám v hlavě, co mi vlastně v trojce Hobita nevadilo, protože pokud jsme čekali na vrchol podobných kvalit, pak chci vrátit čas a vytěsnit existenci všech tří prequelů raději z hlavy. Když už totiž vyvstane film, kde na jeho úkor zrovna já pochválím Avatara, něco je hodně špatně.  

Hobit: Bitva pěti armád je zkrátka kolosální průser. Až na pár momentů vesměs vizuálně odpudivá a základními filmařskými přehmaty prošpikovaná dvou a půl hodina je krásnou ukázkou toho, jak i podprůměrný a vyloženě hloupý film může zachránit hype ze strany fanoušků. Hodně barviček a digitálních triků totiž nenahradí uvěřitelnou atmosféru a lidský rozměr, který nabídla původní trilogie. A přehnaně vyexponovat osobní vztahy a psychologické progrese jednotlivých hrdinů za únosnou mez není něco, čím to člověk nahradí. Howard Shore sice v pozadí celkem funguje ale to je možná tak jediné. A tak i když mám Středozem rád a vždy se do ní rád podívám skrze jakýkoliv titul, tyhle dvě a půl hodiny podruhé si s klidem odpustím.  


Ne, tohle vážně ne. Odmítám bezmezně adorovat cokoliv co Peter Jackson vytvoří a hodí směrem k hladovým fanouškům bez špetky sebereflexe. Třetí a závěrečný díl hobita je hloupou, digitálně odpudivou, na logické lapsy a vyumělkovanost trpějící srágorou, která je výsměchem oddaným fanouškům. Tohle si vážně podruhé nedám.  
 Koktejl: 
100% Ztráta času
Hobit: Bitva pěti armád
(The Hobbit: The Battle of the Five Armies,Hobit: Bitka piatich armád)
Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2014, 144 min

Režie: Peter Jackson
Předloha: John Ronald Reuel Tolkien (kniha)
Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch, Elijah Wood, Evangeline Lilly, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Billy Connolly, Aidan Turner, Ian Holm, Mikael Persbrandt, James Nesbitt, Bret McKenzie, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Dean O'Gorman, Ken Stott, William Kircher, Jed Brophy, Mark Hadlow, Adam Brown, John Callen, Peter Hambleton, Stephen Hunter, John Bell, Ryan Gage, Lawrence Makoare

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 11.12.2014 Warner Bros. CZ
Slovensko V kinech od: 11.12.2014 Continental
USA V kinech od: 17.12.2014 Warner Bros. US

http://www.csfd.cz/film/322679-hobit-bitva-peti-armad/
http://www.imdb.com/title/tt2310332/



Komentáře

  1. Naprostý souhlas, osobně bych nedal ani 35%. Z mé strany naprosté zklamání.

    OdpovědětVymazat
  2. Jako skalní fanoušek Tolkienových knih musím říci, že v mých očích si Jackson odkazy na ně příliš nepolepšil. Problém s méně známými Tolkienovými texty totiž je, že jsou vlastně nedopsané, z čehož vyplývá, že co fanoušek, to vlastní kánon - a Jackson nemohl nabídnout nic jiného než svůj vlastní kánon, který s mým vlastním, a věřím, že i s vlastními kánony mnoha jiných fanoušků, příliš neshoduje a vyvolává pouze diskuse.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Skyfall [90%]

Skyfall http://www.csfd.cz/film/234460-skyfall/ http://www.imdb.com/title/tt1074638/ Nevhodný mládeži do 15 let V kinech ČR od: 26.10.2012 Forum Film CZ V kinech SR od: 26.10.2012 Forum Film SK Akční / Krimi / Thriller / Dobrodružný Velká Británie / USA, 2012, 143 min Režie: Sam Mendes Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan Hudba: Thomas Newman Hrají: Daniel Craig, Judi Dench, Ralph Fiennes, Javier Bardem, Naomie Harris, Bérénice Marlohe, Ben Whishaw, Helen McCrory, Albert Finney, Rory Kinnear, Ola Rapace, Tonia Sotiropoulou Jeho jméno je Bond, James Bond. Jeho zálibami jsou ženy, Martini a rychlá auta. Britskou špičku mezi akčními hrdiny filmového plátna snad netřeba představovat. Agent s povolením zabíjet se vrací už ve svém 23. dobrodružství, potřetí s tváří Daniela Craiga. Cesta za dalším dobrodružstvím byla pro agenta 007 díky finančním problémům MGM před pár lety trochu delší, než původně čekal, nicméně Skyfall je tady. Dokáže si James získat

Sherlock Holmes: Hra stínů | Sherlock Holmes: A Game of Shadows [60%]

Sherlock Holmes: Hra stínů http://www.csfd.cz/film/273969-sherlock-holmes-hra-stinu/ http://www.imdb.com/title/tt1515091/   Sherlock Holmes: A Game of Shadows   Sherlock Holmes 2: Hra tieňov Mládeži přístupný V kinech ČR od: 05.01.2012 Warner V kinech SR od: 29.12.2011 Continental Na DVD od: 09.05.2012 Magic Box Na Blu-ray od: 09.05.2012 Magic Box Režie: Guy Ritchie Scénář: Michele a  Kieran  Mulroney Hudba: Hans Zimmer Hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, Paul Anderson, William Houston, Vladimír Furdík Akční / Mysteriózní / Krimi / Dobrodružný |  USA, 2011, 129 min Na vánoce roku 2009, zatímco v kinech trhal rekordy Avatar, přišel do kin znovuzrozený Sherlock Holmes. Guy Ritchie předvedl světu moderní vizi nejznámějšího detektiva všech dob. Někteří ji milovali, jiní nenáviděli. Nelze ji však upřít fakt, že popcorn se u ní chrous

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?