Přeskočit na hlavní obsah

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka [80%]

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka

Nevhodný mládeži do 12 let
V kinech ČR od: 29.03.2012 Bontonfilm CZ
V kinech SR od: 26.04.2012 Tatrafilm
Na DVD od: 07.09.2012 Bonton
Na Blu-ray od: 07.09.2012 Bonton
Komedie
Česko, 2012, 102 min

Režie: Jan Prušinovský
Scénář: 
Jan Prušinovský
Hrají: Miroslav Krobot, Ondřej Vetchý, Luděk Sobota, Jaroslava Pokorná, David Novotný, Jakub Kohák, Pavel Kikinčuk, Leoš Noha, Jan Hartl, Pavla Beretová, Lukáš Langmajer, Ladislav Hampl, Petr Franěk, Norbert Lichý, Jaroslav Plesl, Jarmil Škvrna, Marika Procházková

Před dvěma lety televizní stanice Nova přišla s šestnáctidílným seriálem Okresní přebor. Oproti obvyklé produkci této televizní stanice se jednalo o zdařilý počin jak formálně tak obsahově. Do strnulých vod české seriálové produkce to pak znamenalo alespoň trochu svěžího větru, který diváci po právu ocenili. Tvůrci se proto rozhodli k příběhu Houslických fotbalistů ještě jednou vrátit a ukázat jak to všechno vlastně začalo. Koncem života trenéra Slavoje Houslice, Pepika Hnátka. Prequel k seriálovému Okresnímu přeboru právě dorazil na BluRay a DVD, dáte mu šanci?   

Pepik Hnátek má problém. Už dlouhá léta se jeho týmu Slavoj Houslice nedaří a jeho sen dotáhnout tým do krajské soutěže se pomalu ale jistě vzdaluje. On se ale nehodlá jen tak vzdát a zkouší všechno možné jen proto, aby tam mužstvo dotáhnul. V tu nejméně vhodnou chvíli ale přichází zdravotní problémy a infarkt. Doktor mu oznámí, že pokud má v úmyslu pokračovat nadále ve svém životě, jeho jediným řešením je transplantace srdce. Pro člověka který však žije jen a jen fotbalem je scénář operace, který by jej odloučil od mužstva na několik týdnů nepředstavitelný. Zvláště v momentě, kdy zjistí, že jako zarytému sparťanovi by mu měli voperovat srdce slávisty.    

Na filmovém Okresním přeboru je strašně fajn hned několik věcí. Zaprvé fakt, že nemusíte původní seriál znát kvůli tomu, abyste si jej užili, nicméně pokud jste se prokousali šestnácti díly osudů fotbalového mančaftu, užijete si návrat do známého prostředí mezi dobře známé figurky o to více. Pro někoho (mně také než jsem shlédl seriál loni v létě) je možná hodně nezvyklé, že se film takto těsně spjatý s televizí dostane do kin, ovšem v tom není ve výsledku vůbec problém.


Poslední zápas Pepika Hnátka totiž strká do kapsy drtivou většinu současné produkce stejným způsobem, jako se to před nějakou dobou podařilo samotnému seriálu na televizních obrazovkách. Jednak je to kvůli naprosto parádnímu obsazení, které navíc posílil naprosto dokonalý Miroslav Krobot a kolotočář Norbert Lichý. Mám problém bránit se nadšení, které ve mně snímek vyvolal už jen z podstaty co snímek znamená. Nepotřebujeme totiž stále do kola ty staré známé tváře hrající neustále stejné role jen s lehce pozměněným zevnějškem a kulisami proto, abychom se v kině dobře bavili. Stačí posbírat známé, i když trochu v propadlišti času pozapomenuté tváře, které ožijí ve vlastní roli, dostat šikovného tvůrce za psací papír a kameru a může se zrodit malý zázrak i z něčeho, jako je v podstatě úvod k televiznímu seriálu. 

Totiž se stejným důrazem, s jakým pálil "typicky český vesnický humor" původní seriál ve svých nejlepších epizodách, pálí i jeho filmová podoba na ploše celé hodiny a třičtvrtě. Krobot si totiž navíc jako titulní postava této prodloužené epizody krade snímek pro sebe a divák dostává poslední důležitý kousek celé mozaiky obyvatel Houslic. Jediným menším problémem je fakt, že některé postavy nedostávají tolik prostoru na úkor ostatních, ovšem to jen střílím na prázdno a snažím se najít chyby. Poslednímu zápasu totiž není moc co vytknout. 

Jan Prušinovský totiž všem skeptikům (mezi které jsem patřil i já) dokazuje, že když se chce tak to jednoduše jde, ať už je to jakoukoliv formou. Jednoduchá a přímočará zápletka s předem prozrazeným koncem zde slouží jako jen absolutně nezbytný hnací motor pro do detailu vyladěnou přehlídku nejen fotbalového života na vesnici obohacenou o humor a prvotřídní hlášky které sbírají plusové body za svoji jednoduchost a přitom účinnost. Doufám, že Prušinovského talentu bude poskytnuto mnoho finančních prostředků pro jeho budoucí tvorbu. Jako vkusný protiklad břeček od pana Trošky mu držím palce aby uspěl. Poslední zápas Pepika Hnátka je krásnou ukázkou toho, že i několikrát viděné se dá podat s lehkostí a humorem. A to se přitom člověk nemusí stydět za to, že je snímek domácí produkce. "To je srdce, to není prdel ty vole."

Prušinovský zaslouží pochvalu a podporu do budoucnosti. Pokud totiž filmovým pokračováním již tak zábavného televizního seriálu dokáže překonat většinu tuzemské tvorby za posledních pár let (bohužel ne jen té komediální), je vidět, že je tady něco špatně. Nebo naopak začíná být dobře. Filmový Okresní přebor je skvěle natočenou a ještě lépe napsanou záležitostí, která i když rozebírá tolikrát viděnou typicky českou vesnici, funguje dokonale jak v detailu tak v celku. Krobot si krade snímek svým mrzutým trenérem snímek pro sebe a celý snímek je až po okraj naplněný perfektně mířeným humorem s přídavkem smrtících hlášek. 
 Hodnocení: 80%


 Koktejl :
50 % Humor 
15 % Fotbal
35 % Miroslav Krobot 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.