Přeskočit na hlavní obsah

Sněhurka a lovec | Snow White and the Hunstman [75%]


Sněhurka a lovec

http://www.csfd.cz/film/287718-snehurka-a-lovec/
http://www.imdb.com/title/tt1735898/
Alternativní názvy: Snow White and the Huntsman,  Snehulienka a lovec

Mládeži přístupný
V kinech ČR od:  31.05.2012 Bontonfilm CZ
V kinech SR od:  31.05.2012 Tatrafilm
Dobrodružný / Fantasy / Akční / Drama
USA, 2012, 127 min

Režie: Rupert Sanders
Hudba: James Newton Howard
Scénář: Evan Daugherty, 
John Lee Hancock, Hossein Amini
Hrají: Kristen Stewart, Charlize Theron, Chris Hemsworth, Ian McShane, Bob Hoskins, Sam Spruell, Toby Jones, Eddie Marsan, Ray Winstone, Nick Frost, Sam Claflin, Lily Cole, Dave Legeno, Vincent Regan, Rachael Stirling, Izzy Meikle-Small, Noah Huntley, Mark Wingett, Liberty Ross

Alenka v říši divů před dvěma lety studiovým hlavounům svými miliardovými zisky ukázala, že lidé na originální verze pohádek nějak slyší. Díky tomu se na nás chystá hned několik poněkud svérázných pohádek v příštích několika letech. První z nich si odbyl premiéru posledního května tohoto roku a nese název Sněhurka a lovec. No a než se na nás příští rok snesou Mocný vládce Oz spolu s Jeníčkem a Mařenkou: Lovci čarodějnic, následovaných o rok později dospělejší verzí Šípkové Růženky Maleficient, podíváme se na snímek z letoška v rámci dohánění letních restů. Jak tedy dopadla ta ze všech nejkrásnější, naháněná Thorem, který pro tentokrát vyměnil kladivo za párek seker? 

Bylo jednou jedno šťastné království, které prosperovalo a žilo spokojeně pod vládou svého krále a královny. Jednoho dne, nějaký čas poté co královna zemřela, se však král vydal do války se stínovou armádou. Jejich síly porazil a ještě si na hrad přivezl jejich zajatkyni, krásnou Ravennu. Okouzlený jejím šarmem, král ji pojal za ženu. Hned o svatební noci ale Ravenna ukáže svoji pravou tvář, když krále zabije a ovládne se svými stínovými vojsky celé království. O několik let později, v době kdy doroste do dospělosti, dcera původní královské rodiny Sněhurka uteče ze svého vězení v hradní věži. Královna vyšle vojáky vedené zkušeným lovcem aby ji našli a přivedli, protože jen její srdce může pro královnu znamenat nesmrtelnost. Pokud se však podaří  Sněhurce proniknout až ke královně, ona jediná ji může zastavit. Díky svojí kráse totiž může prolomit magii kterou Ravenna disponuje.  

Pohádku o Sněhurce zná téměř každý. Tady se s ní pracuje v o dost dospělejším a přímočařejším podání. A musím říci, není to vůbec na škodu. Od prvního momentu totiž dostáváte překvapivě solidně výpravné fantasy, které i když v několika momentech lehce přestřelí a nenabízí toliko pohádkových postav kolik by se slušelo, funguje téměř bezchybně a svojí úrovní strká do kapsy většinu právě fantasy filmů poslední doby. Samozřejmě rozmáchlá epika typu pán prstenů kde se křešou tisíce jednotek tu absentuje, nicméně i ve skromnějších podmínkách dodává tu správnou atmosféru podpořenou slušnou kvalitou kulis jak v interiéru tak i v exteriéru.

V tomhle ohledu pro mě byla Sněhurka jedním velkým překvapením. Kulervoucnost trailerů se sice nepodařila proměnit beze zbytku, nicméně až tak úplně trailery nelhaly. A to je vždycky fajn. Rupert Sanders totiž přináší překvapivě dotaženou story, sice jak už jsem zmínil lehce komornějšího rázu, nicméně bohatou na výpravu, celkový velmi dobrý look snímku a až na pár vyjímek slušné obsazení. V pozadí to navíc  má hudebně pojištěné James Newton Howard, který opět ukazuje proč patří mezi nejpřednější jména současné filmové hudby. 


A teď abych blíže rozebral těch pár vyjímek. Největším problémem Sněhurky a lovce je překvapivě samotná Sněhurka. Pokud tedy přistoupíme na největší iluzi snímku, tedy že Kristen Stewart je krásnější než ďábelská královna v podání Charlize Theron (která si roli očividně užívá a diváci s ní), je zde problém s přerodem její postavy v druhé půli filmu. Dokud totiž hraje onu vyjukanou princezničku, které se podařilo záhadným způsobem utéct ze svého dlouholetého vězení, všechno je relativně ok. V momentě kdy však její postava začne sbírat badass body až do momentu kdy má stanout v čele zbytku královských vojsk a vést je proti silám temnoty ovládanými právě Ravennou začne ve snímku celý koncept poněkud skřípat. A nemyslím to jemné skřípání rezavého pantu. Myslím tím dvacet párů rukou jezdících nehty po tabuli. Ona silně vážná poloha totiž dívce z Twilightu jednoduše nesedí a když se poté pokouší o akční scény oblečená v brnění, dochází to snad i nejvíce naivnímu divákovi. Na druhou stranu, lovec v podání Chrise Hemswortha je jednoduše sympaťák, jemuž každou ránu sekerou věříte.
  

Co si tedy ze Sněhurky a lovce odnést? Fakt že se jedná o velmi slušnou reimaginaci klasické pohádky především. Zpracování tu hraje prim a i když snímek má několik vad na kráse, výsledek je lepší, než jsem si dovolil očekávat. Pokud se všechny pohádkové předělávky ponesou ve stejném rázu jako tento snímek, nejspíš s nimi nebudu mít problém.

Zrcadlo, zrcadlo. Řekni mi proč považuješ Kristen Stewart krásnější než Charlize Theron. Sněhurka a lovec je však kromě tohoto paradoxu velmi slušnou záležitostí, která těží převážně ze sympatického obsazení, propracované výpravy a správné epické atmosféry, kterou z poza taktovky doplňuje bezchybný James Newton Howard. Mohlo ty sice být o kousek ještě lepší, kdyby se v druhé půli nesnažila Sněhurka samotná přetavit ve vůdčí charakter, na který nemá ani trochu (nejspíše by ji její polohu nevěřil ani naolejovaný vlkodlak), nicméně toto je jen jedna piha na jinak překvapivě slušném řemeslu. 
 Hodnocení: 75%


 Koktejl :
25 % Herecké obsazení
25 % Sněhurka
20 % Epické fantasy v poněkud komornějším rázu
15 % Atmosféra
15 % Výborná hudba a výprava

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde... 

Dokonalý svědek s.r.o. | The Wedding Ringer [60%]

Komik Kevin Hart jede. Ze stand-up baviče se v posledních letech stává nová afro-americká filmařská kasovní jistota. Lidi baví, talent má a umí si vybírat přesně ty nenáročné materiály, které jsou předurčené ke kasovním úspěchům. The Wedding Ringer na tom není jinak. Rodinných oddychových komedií tu bylo již spousta a těch s tématikou svatby také není zrovna málo, nicméně i přesto si právě tato nová komedie, které domácí kinopremiéra byla začátkem roku zrušená, své diváky rozhodně najde. Jen nečekejte zázraky. 

Doug (Josh Gad) je úspěšný podnikatel, který má vše co by si jen mohl mladý člověk jako on přát. Po otci zdědil vysoké bohatství ve formě úspěšné firmy, v osobním životě má pak krásnou partnerku Gretchen (Kaley Cuoco-Sweeting), se kterou se hodlá co nejdříve oženit. Jenže právě v tom je problém. Díky svému problematickému dětství a pozdějšímu zaměření na práci totiž Doug neměl nikdy moc čas na přátele a tak nemá koho by si pozval na svatbu a co je ještě horší, nemá nikoho, kdo b…