Přeskočit na hlavní obsah

Sněhurka a lovec | Snow White and the Hunstman [75%]


Sněhurka a lovec

http://www.csfd.cz/film/287718-snehurka-a-lovec/
http://www.imdb.com/title/tt1735898/
Alternativní názvy: Snow White and the Huntsman,  Snehulienka a lovec

Mládeži přístupný
V kinech ČR od:  31.05.2012 Bontonfilm CZ
V kinech SR od:  31.05.2012 Tatrafilm
Dobrodružný / Fantasy / Akční / Drama
USA, 2012, 127 min

Režie: Rupert Sanders
Hudba: James Newton Howard
Scénář: Evan Daugherty, 
John Lee Hancock, Hossein Amini
Hrají: Kristen Stewart, Charlize Theron, Chris Hemsworth, Ian McShane, Bob Hoskins, Sam Spruell, Toby Jones, Eddie Marsan, Ray Winstone, Nick Frost, Sam Claflin, Lily Cole, Dave Legeno, Vincent Regan, Rachael Stirling, Izzy Meikle-Small, Noah Huntley, Mark Wingett, Liberty Ross

Alenka v říši divů před dvěma lety studiovým hlavounům svými miliardovými zisky ukázala, že lidé na originální verze pohádek nějak slyší. Díky tomu se na nás chystá hned několik poněkud svérázných pohádek v příštích několika letech. První z nich si odbyl premiéru posledního května tohoto roku a nese název Sněhurka a lovec. No a než se na nás příští rok snesou Mocný vládce Oz spolu s Jeníčkem a Mařenkou: Lovci čarodějnic, následovaných o rok později dospělejší verzí Šípkové Růženky Maleficient, podíváme se na snímek z letoška v rámci dohánění letních restů. Jak tedy dopadla ta ze všech nejkrásnější, naháněná Thorem, který pro tentokrát vyměnil kladivo za párek seker? 

Bylo jednou jedno šťastné království, které prosperovalo a žilo spokojeně pod vládou svého krále a královny. Jednoho dne, nějaký čas poté co královna zemřela, se však král vydal do války se stínovou armádou. Jejich síly porazil a ještě si na hrad přivezl jejich zajatkyni, krásnou Ravennu. Okouzlený jejím šarmem, král ji pojal za ženu. Hned o svatební noci ale Ravenna ukáže svoji pravou tvář, když krále zabije a ovládne se svými stínovými vojsky celé království. O několik let později, v době kdy doroste do dospělosti, dcera původní královské rodiny Sněhurka uteče ze svého vězení v hradní věži. Královna vyšle vojáky vedené zkušeným lovcem aby ji našli a přivedli, protože jen její srdce může pro královnu znamenat nesmrtelnost. Pokud se však podaří  Sněhurce proniknout až ke královně, ona jediná ji může zastavit. Díky svojí kráse totiž může prolomit magii kterou Ravenna disponuje.  

Pohádku o Sněhurce zná téměř každý. Tady se s ní pracuje v o dost dospělejším a přímočařejším podání. A musím říci, není to vůbec na škodu. Od prvního momentu totiž dostáváte překvapivě solidně výpravné fantasy, které i když v několika momentech lehce přestřelí a nenabízí toliko pohádkových postav kolik by se slušelo, funguje téměř bezchybně a svojí úrovní strká do kapsy většinu právě fantasy filmů poslední doby. Samozřejmě rozmáchlá epika typu pán prstenů kde se křešou tisíce jednotek tu absentuje, nicméně i ve skromnějších podmínkách dodává tu správnou atmosféru podpořenou slušnou kvalitou kulis jak v interiéru tak i v exteriéru.

V tomhle ohledu pro mě byla Sněhurka jedním velkým překvapením. Kulervoucnost trailerů se sice nepodařila proměnit beze zbytku, nicméně až tak úplně trailery nelhaly. A to je vždycky fajn. Rupert Sanders totiž přináší překvapivě dotaženou story, sice jak už jsem zmínil lehce komornějšího rázu, nicméně bohatou na výpravu, celkový velmi dobrý look snímku a až na pár vyjímek slušné obsazení. V pozadí to navíc  má hudebně pojištěné James Newton Howard, který opět ukazuje proč patří mezi nejpřednější jména současné filmové hudby. 


A teď abych blíže rozebral těch pár vyjímek. Největším problémem Sněhurky a lovce je překvapivě samotná Sněhurka. Pokud tedy přistoupíme na největší iluzi snímku, tedy že Kristen Stewart je krásnější než ďábelská královna v podání Charlize Theron (která si roli očividně užívá a diváci s ní), je zde problém s přerodem její postavy v druhé půli filmu. Dokud totiž hraje onu vyjukanou princezničku, které se podařilo záhadným způsobem utéct ze svého dlouholetého vězení, všechno je relativně ok. V momentě kdy však její postava začne sbírat badass body až do momentu kdy má stanout v čele zbytku královských vojsk a vést je proti silám temnoty ovládanými právě Ravennou začne ve snímku celý koncept poněkud skřípat. A nemyslím to jemné skřípání rezavého pantu. Myslím tím dvacet párů rukou jezdících nehty po tabuli. Ona silně vážná poloha totiž dívce z Twilightu jednoduše nesedí a když se poté pokouší o akční scény oblečená v brnění, dochází to snad i nejvíce naivnímu divákovi. Na druhou stranu, lovec v podání Chrise Hemswortha je jednoduše sympaťák, jemuž každou ránu sekerou věříte.
  

Co si tedy ze Sněhurky a lovce odnést? Fakt že se jedná o velmi slušnou reimaginaci klasické pohádky především. Zpracování tu hraje prim a i když snímek má několik vad na kráse, výsledek je lepší, než jsem si dovolil očekávat. Pokud se všechny pohádkové předělávky ponesou ve stejném rázu jako tento snímek, nejspíš s nimi nebudu mít problém.

Zrcadlo, zrcadlo. Řekni mi proč považuješ Kristen Stewart krásnější než Charlize Theron. Sněhurka a lovec je však kromě tohoto paradoxu velmi slušnou záležitostí, která těží převážně ze sympatického obsazení, propracované výpravy a správné epické atmosféry, kterou z poza taktovky doplňuje bezchybný James Newton Howard. Mohlo ty sice být o kousek ještě lepší, kdyby se v druhé půli nesnažila Sněhurka samotná přetavit ve vůdčí charakter, na který nemá ani trochu (nejspíše by ji její polohu nevěřil ani naolejovaný vlkodlak), nicméně toto je jen jedna piha na jinak překvapivě slušném řemeslu. 
 Hodnocení: 75%


 Koktejl :
25 % Herecké obsazení
25 % Sněhurka
20 % Epické fantasy v poněkud komornějším rázu
15 % Atmosféra
15 % Výborná hudba a výprava

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit. 

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?