Přeskočit na hlavní obsah

Pacific Rim - Útok na Zemi | Pacific Rim [35%]

Jméno Guillerma del Tora snad netřeba představovat. Mexický talent, který si udělal jméno především temnými snímky a jeho Faunův labyrint byl dokonce nominován na Oscara, už patří k těm zažitým jménům zaoceánské tvorby. Z jeho režie jedné části Hobita bohužel sešlo, nicméně Guillermo proto měl důvod. Tím byla téměř dvousetmilionová sci fi řežba Pacific Rim - Útok na Zemi, která se u nás za necelý měsíc dostane na Bluray a DVD. Je dobře že dal režisér přednost gigantickým robotoům a mimozemšťanům prostor před velkolepou knižní adaptací podle scénáře na kterém se podílel? 

Země už není tím klidným místem jako v současnosti. V budoucnosti se totiž v Tichém oceánu otevřel galaktický portál, který na Zemi transportuje obrovská monstra, Kaiju. Jedinou možností jak s nimi bojovat je celosvětový program Jaegerů, obřích robotů pilotovaných dvěma piloty, pomocí kterých se lidé mají alespoň nějakou možnost bránit obrovským monstrům. Raileigh se svým bratrem patří k těm nejlepším. Jednoho dne však jejich útok nevyjde uplně podle představ, jejich robot "Gipsy Danger" je těžce poškozen a Raileghův bratr zabit. Ten proto skončí s pilotováním a živí se jako dělník na stavbě obraného valu, který má být tou nejefektivnější linií ochrany proti nepřátelům. Když je však program Jaegerů o několik let později ukončen, Raileghův bývalý vedoucí důstojník Stacker Pentecost jej povolá zpět do služby. Dostal totiž na povel zbytek Jaegerů a na poslední základně poblíž Tokia, kde ještě tito roboti operují, plánuje poslední útok proti samotnému portálu, aby ukončil invazi mimozemských potvor jednou pro vždy. To však ještě netuší, že v momentě kdy technologie obranného valu selže, je tenhle jejich odvážný plán poslední šancí lidstva na přežití.

Musím se přiznat, na tohle jsem se opravdu těšil. Přeci jen, snímek kde si několik desítek metrů velcí roboti a mimozemšťani dávaají doslova po hubě, co víc si může ta dětinská část ve mně přát. Navíc, Guillermo del Toro narozdíl od čistě akčního Michaela Baye umí i atmosféru, takže to mohlo dopadnou jen lépe, než právě Bayova Transformeří série, ne? Jak pošetilé ode mě si myslet, že by se zde mohlo jednat o něco víc, než jen o akční sekvence naroubované na patosem prolezlý snímek. To je totiž přesně to, co bohužel Pacific Rim - Útok na Zemi je.   

Už od prvních minut se del Toro a ostatní snaží šlapat nekompromisně na plyn a doslova vás vrhnou do víru dění. To samo o sobě není na škodu, kdyby ono budování atmoséry lidstva pod mimozemským nátlakem neprobíhalo téměř výhradně fromou skokových sekvencí, při kterých se proletí značnou rychlostí a divák nemá uplně dobrou možnost se aklimatizovat na změny které ona sekvence přinaší. Je to jako kdyby někdo při prvním náznaku tečení pomyslné vody do bot zařval na place "A sakra! Zrychlovačka a Roboti!"´Čekáte něco víc než jen dvě hodiny mlácení robotů po tlamě emzáků vším možným co najdou povalovat se na zemi? Hehe, v tom případě máte smůlu. Dostanete tak maximálně další dávku předvídatelného a ničím neoriginálního děje na pozadí a ... ano, další roboty. 

Není to však jen vina poměrně hloupého a neoriginálního scénáře. Pacific Rim je především celkem neoriginální snímek celkově. Ano, Guillermo si zaslouží uznalé pokynutí hlavou za to, že se mu tuhle megalomanskou srandu za bezmála dvěstě mega podařilo protlačit do produkce, ovšem v momentě, kdy z rovnice odstraníme opravdu efektní bitky dvou a více velikánů, co nám zůstane? Originalita snímků končí tak možná v rámci přiznaných a nepřiznaných inspirací. Navíc snímek působí i v takovémto monstrozním měřítku až příliš lacině, nudně a dovolil bych si i říci, že jsou pasáže které mají potenciál vyvolat trvalé poškození mozku.

Tohle se prostě nepovedlo. Akční scény jsou sice o něčem, značnou část jich ale už vyspoilovaly trailery, to co je ale mezi nimi je bohužel mizérie. Charlie Hunnam navíc jen přesvědčuje, že je neskutečné dřevo, kterému byste nevěřili ani kdyby umíral. Solidní hlasový aparát a mužná muskulatura holt nejsou všechno. Zachránit se to sice snaží Idris Elba coby badass velící důstojník, když mu však podráží nohy jeho vlastní dialogy, ani jeho neskutečné charisma to nedokáže zachránit. Zklamavší je navíc tentokrát i skladatel Ramin Djawadi, který kopíruje snad veškeré možné šablony, které jen můře a jeho hudební doprovod místy až nepříjemně připomíná (pokud se to dá ještě označit připomínáním a ne jen prachsprostou vykrádačkou) jiné, poměrně velmi dobře známé motivy. 

Guillermo del Toro je schopný režisér, kterému se daří vykreslit poměrně slušně monumentálnost Jaegerů, avšak mizerný, stereotypů plný a klišé a patosu přecpaný příběh mu podráží nohy naprosto trestuhodně. Nakonec, čekáte-li vyloženě hloupý film pln zábavné monumentální akce, i tak ty dvě hodiny a čtvrt vychází jako vyložené zklamání. Hloupoučký mix všeho možného i nemožného trpí poměrně všemy představitelnými nešvary, tedy kromě Idirise Elby a velké části akčních scén, které jsou tou jedinnou, vyloženě světlou částí snímku. Zbytek je totiž asi takový podivný materiál, že vás to nutí přikládat dlaň (facepalm) k hlavě v takové frekvenci, že by si z vás vzal inspiraci každý slušný Dj z vesnické diskotéky.  

Roboti! - A co příběh? - Copak jsi mě neslyšel? Roboti! - Asi takhle to pravděpodobně vypadalo na srazu scénáristů Pacific Rimu - Útoku na Zem. Guillermo del Toro natočil v akci silný a majestátní, avšak ve všem ostatní podprůměrný a hloupý snímek plný předpokládaného patosu a nepředpokládaných logických zádrhelů, mizerných hereckých výkonů a scénáře, který originalitu neviděl ani z rychlíku. Je to celkem škoda, Takhle nadějný snímek si ve vodách slabého průměru skončit nezasloužil.  
Pacific Rim - Útok na Zemi

( Pacific Rim, Ohnivý kruh )
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy
USA, 2013, 132 min

Režie: Guillermo del Toro
Scénář: Travis Beacham
Kamera: Guillermo Navarro
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikuči, Charlie Day, Max Martini, Robert Kazinsky, Clifton Collins Jr., Robert Maillet, Diego Klattenhoff, Ron Perlman, Burn Gorman, Heather Doerksen, Santiago Segura, Larry Joe Campbell, Robin Thomas

Mládeži přístupný
V kinech ČR od: 11.07.2013 Warner Bros. CZ
V kinech SR od: 11.07.2013 Continental

http://www.csfd.cz/film/290368-pacific-rim-utok-na-zemi/
http://www.imdb.com/title/tt1663662/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit.