Přeskočit na hlavní obsah

Špinavý trik | American Hustle [65%]

David O. Russell se v posledních letech docela činí. Jeho Fighter vynesl Christianu Baleovi vytouženého Oscara a Terapie láskou zlatou sošku zase dotlačila k Jennifer Lawrence. O tom zda i napotřetí se na film tohoto tvůrce usměje štěstěna ve formě ceny akademie, zatím můžeme spekulovat, nicméně hned deset nominací na toto ocenění, stejně jako nedávné vítězství Zlatého glóbu za nejlepší snímek a nejlepší ženský hlavní herecký výkon v komedii nebo muzikálu stejně jako nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli může něco napovědět. Nyní se tato očekávaná kriminální hra na kočku a na myš dostává i do českých kin. Vyplatilo se na tuto dobovou záležitost volně inspirovanou skutečným příběhem počkat?   

Irving Rosenfeld (Christian Bale) si nežije špatně. Z potomka provozovatele čistírny v New Yorku se vypracoval na majitele celé sítě čistíren ale také na špičkového podvodníka. Jednoho dne mu ovšem pšenka přestane kvést a dostane se do rukou federálním agentům. Ti mu dají na výběr, buď si půjde na pěkně dlouhou dobu sednout do chládku, nebo jim pomůže svými schopnostmi dostat hned několik vlivných a úplatných politiků a senátorů. Jakmile ovšem Irving souhlasí, hra se začne postupně zvětšovat a v jejich síti končí samé větší a větší ryby. Klíčem jeho dosavadního úspěchu totiž bylo lovení malých ryb ale tohle, to je úplně jiná hra. K tomu všemu navíc začne přituhovat v momentě, kdy se během plánu na dostání starosty New Jersey vloží do jednání o kasínu, které je předmětem korupce, vyhlášený zabiják mafie Victor Tellegio (Robert DeNiro). 

David O. Russell se pro tentokrát opět vydal cestou historické inspirace a svůj nový snímek hodně volně inspiroval příběhem Melvina Weinberga, který jako usvědčený podvodník spolupracoval na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let s FBI, která se snažila skrze operaci Abscam dopadnout zkorumpované politiky. Nic proti tomu. V určitých chvílích se navíc Špinavému triku skutečně daří vykreslit docela uvěřitelnou atmosféru tohoto období, stejně jako velmi příjemné tepo a nádech opravdu stylové podívané. Avšak jen téměř polovinu času fungující atmosféra a přejaté drobnosti ze skutečného případu nejsou vše, na čem by se dal postavit dvě a čtvrt hodiny dlouhý film. 

Největším problémem snímku je to, že se více či méně ztrácí sám v sobě. Film, který se snaží navodit iluzi špinavé hry, ve které se jeden podvodník snaží obehrát druhého, zkrátka taková ta americká klasická škola, bohužel obehrává sám sebe a svojí snahou působit celistvě působí spíše jako taková hodně roztodivná observace obrazů ze života profesionálního podvodníka. Spousta sekvencí a momentů ze snímku nemá chybu jako většina hereckých výkonů (nebo alespoň většinu času ), nicméně snímek jednoduše nepůsobí konzistentně.  Tempo s sebou mlátí jako dítě s epileptickým záchvatem a i když některé části snímku hraničí až s perfekcionismem, jiné způsobují přinejmenším pozdvižené obočí někam až do úrovně týlní kosti. A to je celkem škoda od takhle hvězdně nabitého a historicky stylizovaného snímku, který navíc svůj potenciál být atraktivní i přes svoji razantní zvrhlost v dobové módě nejméně polovinu času naplňuje. Převažují názory, že je Špinavý trik snímkem spíše pro americké publikum, takže asi nejsem schopný dostatečně docenit ony kvality, které tuto podívanou vynesly až na vrchol letošní oscarové sezony. 

Popravdě, už dlouho se mi nestalo, že bych opravdu nevěděl, co si po shlédnutí snímku o něm vlastně myslet. Špinavý trik má neskutečnou nálož parádních momentů a v jistých chvílích šlape jako hodinky, nicméně zejména díky trochu přepálené stopáži to prostě nestačí. Třetí akt snímku působí jako solidní zakončení podobně žánrově vymezené produkce, avšak díky dvěma značně nevyrovnaným aktům předtím působí lehce jako z jiného filmu a zároveň jako potřebný konstrukt tvůrců, kteří chtěli opět celý tento více jak dvouhodinový kolos divákovi pěkně uzavřít, ošetřit všechny nezačištěné konce a jako bez problému stravitelný produkt naservírovat koncovému divákovi. A to prostě u snímku, který celou dobu hraje na tu notu, že si nikdo nemůže být ničím stoprocentně jistý, tak trochu nesedí.  

Špinavý trik tak v konečném světle není vyloženě špatným filmem. Není ani průměrným, na to má příliš dobrých momentů. Ať už ale tak nebo tak, snímku nelze odepřít minimálně hodně výrazná nevyrovnanost a nepřesvědčivá iluze, kterou se v divácích snaží vyvolat. Tahle hvězdně nabitá podívaná se jednoduše příliš moc místy zabývá detailem a utíkají ji širší souvislosti. Když se pak situace otočí jakákoliv snaha o kvalitativní progres přichází vniveč. Solidní soundtrack potěší, nicméně Špinavý trik končí i tak jako jen lehce nadprůměrná kriminální povídka o tom jak se jeden podvodník snažil přechytračit druhého. Bohužel i přes veškerá pozitiva snímku dochází dech už na startovní čáře a tak pro značnou část lidí bude 129 minutová metráž tím největším nepřítelem.     


David O. Russell a potřetí Oscar pro jeho hereckou sestavu v řadě? Nejspíš ne. Ne, že by byl Špinavý trik vyloženě špatnou záležitostí, nicméně tato přes dvě hodiny douhá dobová kriminálka má hned několik zásadních problémů, kde největší je její snaha přechytračit sama sebe přesně v tom stylu, v jakém to dělají hrdinové na plátně.  Špinavý trik je tak hodně solidně obsazená, obstojně (někdy i hodně solidně) zahraná však jen lehce nadprůměrná podívaná, která se až příliš často ztrácí sama v sobě na to, aby mohla mířit někam výš. 

 Koktejl:
30% Přelom sedmdesátek a osmdesátek
30% Podvodníci a politici
30% Přehazovačky a jiné zvrhlosti
10% FBI a mafie
 

Špinavý trik
(American Hustle)
Krimi / Drama
USA, 2013, 129 min

Režie: David O. Russell
Scénář: Eric Singer, David O. Russell
Hrají: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale, Amy Adams, Jeremy Renner, Michael Peña, Louis C.K., Elisabeth Röhm, Robert De Niro, Jack Huston, Shea Whigham, Colleen Camp, Alessandro Nivola, Dawn Olivieri, Adrian Martinez, Saïd Taghmaoui, Anthony Zerbe, Paul Herman, Christy Scott Cashman

Nevhodný mládeži do 15 let
V kinech ČR od: 23.01.2014 Falcon
V kinech SR od: 23.01.2014 ITAFilm

http://www.csfd.cz/film/335616-spinavy-trik/
http://www.imdb.com/title/tt1800241/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...