Přeskočit na hlavní obsah

Jupiter vychází | Jupiter Ascending [55%]

Sourozenci Wachovští stále mají v Hollywoodu jméno. I přes několik finančních fiasek v posledních letech, aura kterou nasbírali díky Matrixu a jeho pokračováním se prostě jen tak těžko pohřbít nedá. Navíc jejich poslední snímek, Atlas mraků, nebyl sice kdovíjak komerčně úspěšný, o impozantní snímek se však jednalo bezesporu. Studiu se navíc natolik líbil, že tvůrčí dvojici odklepli ještě před premiérou jejich další ambiciozní snímek, velkolepé sci-fi Jupiter vychází, které se ve čtvrtek dostává do českých a slovenských kin. Píší sourozenci i tentokrát filmovou historii dalším impozantním dílem?   

Jupiter (Mila Kunis) má problém se směřováním svého života. Společně se svojí rodinou provozují úklidový byznys, který ji vydělá sotva na živobytí. Proto je její svět otočen vzhůru nohama, když se jí pokusí při lékařském zákroku zabít skupinka podivných mimozemšťanů. Naštěstí ji ale z rukou útočníků zachrání vesmírný lovec Cain Wise (Channig Tatum), který byl pověřený tím ji najít. Jupiter, aniž to tuší, je totiž reinkarnací zesnulé vladařky jednoho z nejbohatších konglomerátů obchodujících s emulzí, která umožňuje lidem žít věčně. Důležitým prvkem při výrobě této emulze jsou ovšem pěstovaní lidé na různých planetách ve vesmíru, včetně Země. A právě kvůli téhle látce je ochoten současný majitel a dědic společnosti Balem (Eddie Redmayne) vyhubit veškerý život na Zemi, než aby nechal Zemi padnout do rukou právoplatné majitelce Jupiter. Není ovšem sám kdo má s ní své plány a k záchraně naší planety a její rodiny je to dlouhá cesta... 

Vím, že to říkám celkem často, nicméně i tady platí, že tenhle snímek nesedne každému. A bohužel tentokrát jsem zrovna v té druhé skupině, která má s touhle produkcí hned několik problémů. Předně, to co Wachovští předvádějí tentokrát, je nesmírně bohaté a velkolepé sci-fi, které se pokouší jít cestou ne nepodobnou Star Wars. Tedy, zatímco sledujete příběh hlavní hrdinky, je vám odhalován celý komplexní svět lidí, tvorů a veškerého vesmírného šmejdu. Dokonce i ten slon tu je, jen není modrý a nezpívá v zaplivané knajpě. A popravdě, svět Jupiter vychází je překvapivě propracovaný, vizuálně impozantní a nápaditý. Ale problém je, že je docela problém si ho oblíbit, nebo se do něj takříkajíc dostat. 

Jupiter vychází totiž trápí podobný problém, jaký trápil před dvěma lety Johna Cartera. Tedy přišel takříkajíc s křížkem po funuse, kdy předvádí věci, které už populární moc nejsou a snaží se oslnit něčím, co už bylo mockrát překonáno. Což o to, vizuálně fenomenální to většinu času skutečně je (těch pár nedokonalých záběrů jsem ochotný odpustit díky vizuálním digitálním orgiím, které film párkrát předvede), hudba Michaela Giacchina je dostatečně působivá a strhující aby dodala scénám potřebnou atmosféru a akční scény dostatečně přehledné (pokud tedy pochopíte jejich smysl, což já jsem měl trochu problém). Příběh, i přes svoji několikavrstvou strukturu, působí docela nahrubo šitý k sobě, dialogy jsou místy hodně škrobené a celé to působí tak nějak moc cize a vlastně docela zbytečně. Onen strhující aspekt který se měl u snímku dostavit, prostě nepřišel. 

Je to z velké části také vina narativních kliček a několikanásobného ždímání konceptu deus ex machina, který je humorně naroubován hned na několik zvratů v průběhu dvou hodin, které vám film v kině zabere. Například jsem doteď nepochopil, proč se Tatumova postava celou dobu snažil získat zpět svá křídla (1) ano, křídla... 2) čekáte-li subtilní symbolismus jako například v jejich nejznámějším díle Matrix, tak ho nečekejte. Tedy vám mlátí o hlavu jeden takový okatý prvek za druhým), když jeho deus ex machina surfovací boty mu k tomuto účelu létání, zachraňování a mlácení možného ve vzduchu slouží více než dostatečně.  

Co se týče hereckého ansámblu, je to těžké docela hodnotit, když jsou postavy samotné podivné a místy možná až příliš inklinující k šabloně či zaběhlému schématu. Mila Kunis v hlavní roli celkem obstojí, Channig Tatum coby hlídací pes (ehm, vlk, vlkodlak nebo lycanthrop, to je na vás čemu ze tří možností dáte přednost) má taky jak světlé tak trochu horší momenty a tak za mě byl jediným jasným vítězem Eddie Redmayne. Tenhle herec, kterého jsem měl zaškatulkovaného jako takového toho dřevěného hezouna, tu vystřihl naprosto fenomenálního záporáka jak ze staré školy, jehož mrzký čas na plátně si budete užívat. Škoda jen, že je všehovšudy na plátně tak deset minut.

Navíc, i když se snímek v závěru trochu sebral a celkově na mě začal víc působit, nestačilo to na to aby ospravedlnil předešlou hodinu a půl, nebo to, co přišlo po závěrečné konfrontaci. Zkrátka tohle moc nefunguje pokud vás film nevtáhne během prvních pár minut, což se u mě nestalo. A závěrečná tečka to jen potvrzuje. Je možné, že nastane případ Speed Racer a já skutečnou hodnotu snímku docením až s odstupem, to se ovšem s největší pravděpodobností tentokrát nestane. 


Jupiter vychází je docela výrazným krokem vzad pro tvůrčí sourozeneckou dvojici, která se pro ně může stát osudná, pokud nevydělá dostatek peněz. Myslím totiž, že podivnost filmového vesmíru a kvality vyprávěného příběhu mají spíše blíže ke komerčnímu průseru z ranku Johna Cartera, spíše než, že by se v sálech kin objevily nové Hvězdné války nebo Pátý element pro tuto generaci. Pokud tohle doopravdy bude labutí píseň Wachovských, nebude to rozlučka hodna jejich talentu. Skvělá hudba a digitální triky, stejně jako velké množství honiček a akce nestačí k tomu, aby z Jupiter vychází udělaly něco víc, než jen průměrné a místy docela hloupé sci-fi.     
Mohly to být nové Hvězdné války nebo nový Pátý element. To co ale nakonec přišlo, zanechalo trochu hořkou pachuť. Sourozencům Wachovským před lety ležel Hollywood u nohou, pak ale přišlo pár komerčních přešlapů a teď i kvalitativní úpadek. Jupiter vychází je ve všech ohledech rozsáhlé a velkolepé sci-fi se zajímavým a nápaditým světem v naprosto fenomenálním zpracování. Ani skvělý záporák Eddieho Redmaynea, strhující hudba Michaela Giacchina a ve většině případů podmanivá vizuální stránka však nezachrání neosobní, příliš lineární a místy i docela hloupý sci-fi kolos, který sice možná někoho nadchne, ale pro většinu to bude snímek ne nepodobný Johnu Carterovi, po kterém za pár let nikdo ani neštěkne. A to je sakra škoda.  
 Koktejl: 
25% Hvězdné války
25% Nucenosti a hlouposti
20% Hromada informací k ničemu
20% Mocenské souboje
10% Elixír věčného mládí

Jupiter vychází
(Jupiter Ascending, Jupiter na vzostupe)
Sci-Fi / Akční / Dobrodružný
USA, 2015, 128 min

Režie: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Scénář: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Kamera: John Toll
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Channing Tatum, Mila Kunis, Eddie Redmayne, Sean Bean, Douglas Booth, Neil Fingleton, Tuppence Middleton, Doo-na Bae, Katherine Cunningham, Charlotte Beaumont, Andy Ahrens

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 05.02.2015 Warner Bros. CZ
Slovensko V kinech od: 05.02.2015 Continental
USA V kinech od: 06.02.2015 Warner Bros. US

http://www.csfd.cz/film/289178-jupiter-vychazi/
http://www.imdb.com/title/tt1617661/
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Avengers: Endgame

Největší filmová událost posledních let je tady. Završení plánů Marvelu, které začaly v roce 2008 a zároveň také rozuzlení příběhu, který přesně před rokem přišel do kin v Avengers: Infinity War. Ano, Avengers: Endgame dnešním dnem vstupuje do českých a slovenských kin a s ním také konec jedné éry. Je nad slunce jasné, že film samotný bude událost srovnatelná snad jen se závěry těch největších filmových sérií historie. Jak se ale Marvelu podařilo uzavřít celé ty roky budování a dospěl celý ten propojený příběh na pozadí do zaslouženě povedeného konce?

Složka 64 | Journal 64

Severské kriminálky se těší dlouhodobé oblibě a to ať již se jedná o knižní nebo filmové počiny. O sérii Oddělení Q od Jussi Adler-Olsena to platí dvojnásob. Knižní předlohy už několikátý rok patří mezi žánrové bestsellery a série jejich filmových adaptací zraje s každým dílem. Nyní se do kin vydává již čtvrté pokračování s názvem Složka 64, které se s poměrně aktuálním tématem pokusí navázat na úspěchy dílů předešlých. A pokud vám tahle série doposud unikala, není lepší čas tento nedostatek napravit. 

Hold the Dark

Netflix si na filmový podzim nachystal do distribuce hned několik zajímavých snímků, se kterými se pokusí u fanoušků zabodovat a dokázat tak, že zásadní události podzimu diváci mohou hledat i někde jinde, mimo plátna kin. Jedním z nich by měl být i mysteriozní thriller od režiséra povedeného Green Room. Podařilo se  mu z výletu do nehostinné přírody na Aljašce vykouzlit zajímavou podívanou a napodobit tak úspěch podobně laděného snímku Wind River z minulého roku?