Přeskočit na hlavní obsah

Kobry a užovky [80%]

Moc se nestává, aby mě český film zaujal natolik, že se v první možné příležitosti na něj budu hnát do kina. A už vůbec se nestává tak často, abych z toho kina následně odcházel příjemně spokojen s tím, že nemám potřebu obhajovat snímek slovy "na české poměry dobré." Jan Prušinovský totiž přináší tento týden do českých kin svůj nový film, Kobry a užovky, který je právě tou vyjímkou. 


Užovka (Matěj Hádek) má problémy se svým životem, Z mladických plánu zbyly jen trosky a jeho jediná jistota, práce ve fabrice, právě bere za své. Navíc má neustále problémy díky svému bratrovi feťákovi (Kryštof Hádek), který má zase problémy s kontaktem s realitou. Zatím však veškeré jeho plány na zlepšení své situace ztroskotaly. Nyní se však do města vrací Užovkův bývalý spolužák a jemu se naskýtá možnost, jak se konečně dostat z místa. avšak i to má háček... 

Hned ze začátku musím uznat, že tohle je velmi příjemné překvapení. Jan Prušinovský už několikrát dokázal, že je velmi schopný nastavit zrcadlo některým sociálním skupinám a tím naprosto přesvědčivě prodat realitu, které součástí je nejeden z nás. A to se mu daří i v rámci jeho nového celovečerního počinu.     

Výborně natočený snímek bez potřebného srovnávání s českou konkurencí, to je něco, čím Prušinovský vybočoval už několikrát a i tady dokazuje, co všechno se u nás dá natočit, když se chce a nevsází se na jistotu. Kobry a užovky totiž jako jedna z mála domácích produkcí obstojí i ve srovnání se zahraniční produkcí bez nejmenších debat. Skvěle natočené hned s několika vyloženě výbornými momenty, výstavně zahrané a podmanivě napsané.  Díky tomu ani na ploše dvou hodin se nezačne film zajídat a nebýt menšího drolení narativu v závěru, nebylo by mu moc vyčítat, zkrátka výborně odvedená filmařina, která osloví. 

Svoji roli na tom má samozřejmě i výstavní herecké obsazení, kde snad není jediný špatný herecký výkony. To především pak platí o ústřední bratrské dvojici, kde Matěj Hádek sice dostává více prostoru, herecky si však pro sebe film krade Kryštof Hádek svým bezchybným ztvárněním labilní smažky. O to víc je to překvapivé, neboť tohoto herce moc v oblibě nemám a jeho herecké výkony mi jinde přijdou otravné a takříkajíc na jedno brdo. Tady se ovšem předvedl v naprosto nečekaném a velmi dobrém světle, díky čemuž musím smeknout. 

Zkrátka, Kobry a užovky jsou něco, co si nebudete chtít nechat ujít. Výborně natočené drama o tom, jak neblahý může život nabrat směr díky mladické nerozvážnosti a zároveň sonda do života obyčejných lidí, kde nic není zadarmo a za každou chybu se platí. Pokud se tak chcete přesvědčit o tom, že český film nemusí být jen nuda a pořád dokola to samé, výrazně doporučuji návštěvu kina. Já mám totiž o jednom z horkých kandidátů na nejlepší český film za poslední roky docela jasno.     
Jan Prušinovský a jeho drobná česká anomálie. Kobry a užovky jsou výborně natočený, skvěle zahraný a příjemně napsaný český snímek, který by s přehledem obstál i v konkurenci zahraničních dramat podobného rázu. Když navíc dokáže z člověka tak otravného a jednotvárného jak je Kryštof Hádek, vytáhnou jednu z nejlépe zahraných postav za poslední roky, nezbývá než smeknout. Škoda snad jen lehkých klopýtnutí v závěru. 
 Koktejl: 
30% Atmosféra
40% Drogy
30% Maloměsto
Kobry a užovky
(The Snake Brothers)
Drama
Česko, 2015, 111 min

Režie: Jan Prušinovský
Scénář: Jaroslav Žváček
Kamera: Petr Koblovský
Hrají: Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jan Hájek, Jana Šulcová, Lucie Polišenská, Lucie Žáčková, David Máj, Věra Kubánková

Nevhodný mládeži do 15 let
Česko V kinech od: 19.02.2015 Falcon

http://www.csfd.cz/film/369047-kobry-a-uzovky/
http://www.imdb.com/title/tt3650290/





Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?