Přeskočit na hlavní obsah

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?


Jason (Dacre Montgomery) má průšvih. Svoji hvězdnou sportovní kariéru díky své mladické nerozvážnosti zahodil a nyní nejen, že musí trávit volná odpoledne po škole, má policejně nařízené domácí vězení. Během výchovných sezení pod dohledem učitele se seznamuje s dalším problémovým studentem Billym (RJ Cyler), který mu slíbí pomoc se sledovacím zařízením, které má díky soudnímu příkazu na své noze. Výměnou za to bude ale potřebovat od Jasona pomoc se svým vlastním projektem. Ani jeden z nich však neví, že se zanedlouho s dalšími místními dospívajícími studenty dostanou na svá bedra úkol zachránit planetu zemi před zkázou.

Snaha aktualizovat podobně legendární značku, jakou jsou Strážci vesmíru, je poměrně pochopitelná. Seriálová odnož sice má nespočet svých vlastních pokračování, ty se ovšem drží zajetých kolejí vyšlapaných původním seriálem z roku 1993 a jeho filmových pokračování ze zbytku devadesátých let a počátku nového tisíciletí. Čas na nové pojetí celé značky tedy nastal. A tady je také hned první a nejzásadnější problém nové verze s názvem Power Rangers: Strážci vesmíru. Ačkoliv se totiž tahle novinka snaží působit sebevíce vážněji, dospěleji a především relevantněji (člověk by až čekal s tímhle nasazením kdy se objeví nějaký hrdina nebo záporák z blízkého východu), trápí tuhle filmovou novinku možná až přílišná vazba na původní materiál.

Power Rangers: Strážci vesmíru jsou totiž trestuhodně naivní podívanou, která se snaží brát až tak vážně a moderně, že působí hloupěji a laciněji, než téměř patnáct let starý originál. A to je sakra co říci. Především ale jakoby se tvůrci rozhodli inspirovat v nejnovější verzi Fantastické čtyřky a rozhodli se udělat všechno přesně po jejím vzoru. A všichni víme jak tenhle pokus Joshe Tranka před dvěma lety v kinech dopadl.

Ve výsledku tak místo akčněji položeného snímku s nádechem naivity dostanete hutnou porci středoškolského dramatu, které trestuhodně trpí na nedostatek akce a především nedostatek svých vlastních hrdinů. Film místo aby se věnoval samotnému týmu, se věnuje raději jejich osobním dramatům a neštěstím a samotné Strážce vesmíru uvidíte ve filmu jen na několik momentů během samotného konce. Čekali jste více? To máte holt smůlu. Tady spandexy a barevné trikoty berou druhou kolej dámy a pánové, stejně jako rozum.

Dean Israelite ve svém pojetí Strážců vesmíru totiž stráví příliš mnoho času snahou o něco, co ve filmu jednoduše není a pak mu jaksi nezbývá čas na nic víc. Jasně, zpracování Zordona s tváří hlasem Bryana Cranstona je fajn, stejně jako několik dílčích momentů ve filmu, nicméně to je zatraceně málo na to, aby to utáhlo více jak dvě hodiny dlouhý film. Zvláště připočteme-li fakt, že ani jeden z nových hrdinů nemá dostatek charisma nebo charakteru na to, aby o něj divák projevil sebemenší zájem. Tahle jednorozměrnost a nezajímavost postav se naneštěstí přenáší i na Elizabeth Banks coby hlavní záporačku filmu. Byť totiž na propagačních materiálech a na fotkách vypadá poměrně děsivě, v pohybu se jedná o děsivost úplně jiného charakteru. Nepříliš příjemné přehrávání a stupidní repliky z ní dělají jen další figurku něčeho, co nedává moc smysl ani vyloženě nefunguje.

Ona lacinost, nucenost a naivní přístup je ovšem prostoupený celým filmem, ne jen po příběhové stránce a obsazení. I samotné audiovizuální pojetí filmu evokuje snahu napodobit každý sebevíc úspěšný blockbuster posledních let s co nejmenšími náklady. Díky tomu film trikově vypadá podvyživený podobně, jako tomu bylo v případě televizního seriálu v devadesátkách s tím, že výsledné finále hlavních hrdinů a jejich nemesis je jen směsí digitálního nezáživného balastu, který jen podtrhuje neslanost a nemastnost toho, čím noví filmoví Strážci vesmíru jsou. Tohle se navíc dotýká i Bryana Tylera, který se postaral o hudební kulisu. Ta je směsicí povědomých motivů a výpůjček z rozdílných blockbusterů posledních let, která je nakombinovaná místy až do podivně lacině tanečního hávu, který jakoby se snažil místy až táhnout do Tron: Legacy a na straně druhé jako by dával vzpomenout na svoji práci pro Marvel.  Tak jako tak, díky absenci nějakého výraznějšího motivu (vyjma originálního motivu značky v části závěrečných titulků) je jeho hudební složka podobně snadno zapomenutelná, jako celý film.

 

Power Rangers: Strážci vesmíru jsou snahou o to, učinit značku zase relevantní a tak trochu se přiživit na v poslední době populárních superhrdinských filmech, byť snahou marnou. Nudné, laciné a nepříliš zajímavé, nové zpracování této legendární značky nedává ve výsledku moc argumentů pro to, věnovat své dvě hodiny života něčemu tak pitomoučkému a mrzkému. Možná to prťata budou hltat podobným způsobem, jako kdysi já seriál, velice o tom ale pochybuji. Tady pšenka nepokvete.
         
Tak po tomhle si těžko budete říkat Strážci vesmíru do toho! Dean Israelite se pokusil oživit legendární značku coby současný superhrdinský film, který je zároveň naivní a temný, zároveň cool a relevantní. No a nevyšlo to. Výsledek je mrzkou dvouhodinkou, ve které se hlavní hrdinové jako tým sotva objeví, zatímco nucenost, lacinost a naivita je všudypřítomná. Snadno zapomenutelný film, jehož hlavním akčním kouskem je nepříjemně digitální a nezajímavá bitka na konci a dvě minuty středoškolského dramatu které ji předchází. Pro prťata možná fajn, pro ostatní neskutečné morfování úplně mimo. 
25% Dětinská naivita na druhou
25% Lacinost
20% Protahovaný origin
30% Kult laciněji než v TV 
Power Rangers: Strážci vesmíru
(Power Rangers)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy
USA / Kanada, 2017, 123 min

Režie: Dean Israelite
Scénář: John Gatins
Kamera: Matthew J. Lloyd
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Dacre Montgomery, Naomi Scott, RJ Cyler, Ludi Lin, Becky G, Elizabeth Banks, Bryan Cranston, Bill Hader, Matt Shively, David Denman, Anjali Jay, Patrick Sabongui, Emily Maddison, Sarah Grey, Caroline Cave, Robert Moloney, Lisa Berry, Garry Chalk, Erica Cerra, Amy Jo Johnson, Jason David Frank, Fiona Vroom, Fred Tatasciore
Producenti: Wyck Godfrey, Marty Bowen, Brian Casentini, Haim Saban
Střih: Martin Bernfeld, Dody Dorn
Scénografie: Andrew Menzies
Kostýmy: Kelli Jones

Mládeži přístupný
Česko V kinech od: 06.04.2017 Freeman Ent.
Slovensko V kinech od: 06.04.2017 Forum Film SK
Kanada V kinech od: 24.03.2017 Entertainment One
USA V kinech od: 13.01.2017 Lionsgate US

http://www.csfd.cz/film/50759-power-rangers-strazci-vesmiru/
http://www.imdb.com/title/tt3717490/
http://www.powerrangers.movie/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...