Přeskočit na hlavní obsah

Ochránci | Guardians [30%]

Rusko se snaží v poslední době tak trochu dohnat Hollywood co se týče velkých popcornových podívaných. Před pár lety se do Ameriky dostal v Rusku neskutečně úspěšný Stalingrad a nyní přichází palba úplně jiných rozměrů. Po záplavě superhrdinských filmů a superhrdinských týmovek totiž přichází jedna, na kterou může být Matička Rus hrdá. Do našich kin totiž vstupuje dnes snímek Ochránci, který představuje ruské superhrdiny zachraňující svět před zkázou.  
Ještě za dob Sovětského svazu byla speciální vojenská složka Patriot pověřena vytvořením superhrdinského týmu, který, posbíraný z jedinců napříč celým svazem, má v případě potřeby zachránit občany nejen SSSR, ale bude li třeba, i celého světa. Jenže doba Sovětského svazu už je dávno pryč a hrdinové z tohoto projektu jsou nuceni žít v ústraní díky zapovězení vědce, který se na jejich vzniku podílel. Ne však na dlouho. Na svět se řítí hrozba, díky které nastane konečně doba Ochránců... 


Ochránci jsou zajímavý projekt. Film, který se nebojí vyzvat ty největší komiksové fláky každoročně dobývající kina po celém světě, nabízel už od prvních propagačních materiálů docela zajímavý twist na zavedené téma a skrýval příslib přepáleného béčka jako oddechové alternativy na vyplnění čekání na další blockbuster od Marvelu nebo DC. Jenže, skutek utek. 
   
Ochránci v režii Sarika Andreasjana totiž namísto toho, aby s žánrem jakýmkoliv způsobem pracovali nebo se snažili poskytnout alternativu k jedné z nejpopulárnějších produkci, se vydávají cestou laciné kopie, která se nebojí kopírovat nejen téměř vše co se týče děje a postav, naprosto bez obalu opisuje i některé akční sekvence z více či méně vydařených komiksových filmů posledních let. Ostatně inspirace Fantastickou čtyřkou je znát asi nejvíce, byť se ve filmu dá nalézt hned několik dalších kousků z produkce Marvelu.    

Především je ale tahle ruská paráda neskutečně hloupá, minimálně co se týče jednotlivých dialogů. Jistě, komiksové filmy pravidelně pracují (s výjimkou snad Logana a Deadpoola) s přístupným materiálem a značnou mírou naivity, žádní z nich se ovšem ani zdaleka nepouští do takovýchto výšin v tomto ohledu, jako tahle ruská náhražka. Ochránci totiž působí ve výsledku jako součet akčních sekvencí, ve kterých se na pár chvil předvedou jejich superhrdinové, pospojovaný hodně naředěnou kombinací patriotismu, propagandy a především hodně laciné varianty stokrát viděného. Nic převratného, nápaditého, originálního nebo alespoň dobře zvládnutá rutina. Zkrátka, máme týpka co krájí lidi v hyperprostoru, týpka co se mění v různé hybridy člověka s medvědem, děvčicu co se umí zneviditelnit a týpka co si přišel hrát s kamením. A ti všichni se postaví svému stvořiteli, který tak trochu moc strkal ruce do zásuvky. Víc od toho ale nečekejte, neboť to nedostanete. 


Vizuálně se samozřejmě pohybujeme někde v rámci béčkového průměru a trochu lepšího amatérského filmu. Některé akční momenty mají nápad a například vstup Arseniye (Anton Pampushnyy) na scénu patří k tomu nejlepšímu, s čím film operuje. Všechno ale působí spíše jako nácvik na ostré natáčení, který někdo natočil místo samotného filmu. Obzvláště to pak platí o hlavním záporákovi v podání Stanislava Shirina, kde jsem do konce filmu nějak nedekódoval, jestli se jednalo o žert ze strany tvůrců, nebo byl jeho design opravdu myšlen vážně. 

Zkrátka, ať to nenatahuju. Ochránci jsou v podstatě tím, čím se zdáli být od prvních propagačních materiálů, žádné překvapení se nekoná. Ruská odpověď na populární komiksové filmy a komiksové týmovky je více než čímkoliv jiným lacinou náhražkou, která sotva drží pohromadě. Film se tak moc snaží být další cool podívanou až je ve výsledku podívanou vlastně pro nikoho. Není natolik dobrý, aby zaujal běžného diváka i v rámci skromné stopáže něco málo pod hodinku a půl, a není natolik špatný, aby pobavil svoji špatností. Tvůrci se snažili opravdu hodně, přesto tím, že se postavy budou tvářit rádoby cool, předávat rádoby cool hlášky a bude do toho hrát rádoby cool hudba, dobrý film nevznikne. Jako kuriozita možná, jako seriozní film na který zajít rozhodně ne. 
         
Matička Rus má svoje vlastní superhrdiny. Ochránci jsou přepálenou odezvou na zaoceánské komiksové velkofilmy, která má tak trochu problém fungovat i jako oddechová béčková alternativa pro vyplnění čekání na další řež od Marvelu nebo DC. Minimum originálních nápadů a spíše jen recyklace zahraničních žánrových klišé, otravný hlavní záporák a dialogy, za které by se nemusela stydět kdejaká mateřská školka. Tohle je prostě průšvih na všech frontách který nemá moc co nabídnout a zároveň film není tak špatný, aby začal bavit. 
50% Rádoby Marvel nebo DC
25% Rusko
25% Dialogy jak z mateřské školky

Ochránci

(Защитники, Guardians, Ochrancovia)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
Rusko, 2017, 89 min


Režie: Sarik Andreasjan

Scénář: Andrej Gavrilov
Kamera: Maxim Osadčij-Korytkovskij
Hudba: Georgiy Zheryakov
Hrají: Anton Pampušnyj, Sanžar Madijev, Valerija Škirando, Vjačeslav Razběgajev, Sebastien Sisak, Alina Lanina
Producenti: Sarik Andreasjan, Gevond Andreasyan, Vladimir Polyakov, Aleksey Ryazantsev
Střih: Georgiy Isaakyan


Nevhodný mládeži do 12 let

Česko V kinech od: 20.04.2017 Bohemia MP
Slovensko V kinech od: 18.05.2017 Continental
Rusko V kinech od: 23.02.2017 Karoprokat

http://www.csfd.cz/film/66244-ochranci/
http://www.imdb.com/title/tt4600952/



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?