Přeskočit na hlavní obsah

Rychle a zběsile 8 | The Fate of the Furious [65%]

Parta kolem Vina Diesela patří mezi nejvýdělečnější zástupce akčního žánru a tak není příliš divu, že se na nás od čtvrtečního odpoledne v českých a slovenských kinech valí už osmý díl série Rychle a zběsile. Po značně emocionálním závěru posledního dílu, kdy proběhla rozlučka s Paulem Walkerem tahle značka pokračuje dál na plný plyn. Emoce z nešťastného úmrtí jednoho z hlavních představitelů nyní střídá reklamní kampaň stavící na nečekaném zvratu a zradě. Má tahle velkolepá akční jízda s nádechem výfukových plynů i napoosmé co svým fanouškům nabídnout? 
Dominic (Vin Diesel) se po poslední fušce se svým týmem rozhodl pro trochu odpočinku se svojí přítelkyní Letty (Michelle Rodriguez) na slunné Kubě. Zde ho ovšem vystopuje záhadná hackerka Cipher (Charlize Theron), která jej potřebuje pro nelehký úkol. Dom se svým týmem jí totiž už dvakrát překazili plány a další nezdar už si nemůže dovolit. Přinutí jej tedy k tomu, aby tento úkol splnil pro ni sám Dominic. Jeho tým je zatím v nevědomosti a jakmile přijde na věc, nikdo z nich netuší, že na ně z rukou jejich přítele čeká jedno velice nepříjemné překvapení...

Řekněme si to na rovinu, čekat nějakou rozumem, gravitací či přírodními zákony svázanou podívanou by u už osmého dílu téhle popcornové série čekal asi jen blázen. Předešlé díly předvedly docela obdivuhodný přesun od nočních pouličních závodů k plnokrevné blockbusterové jízdě na plný plyn, kde auta a závody nejsou vždy tím hlavním. Každý další díl posunující hranici toho, co si tvůrci dovolí zase o trochu dále. Osmička v tomhle trendu samozřejmě pokračuje a nad rámec trochu nečekaného příběhového twistu představuje další velkolepou jízdu, která kromě kromě klasickým součástí této filmové série (trocha toho závodění, velkolepý konfilkt, dílčí souboje s/bez aut a závěrečné velkolepé finále které v případě nějakého logického myšlení či rozebírání nějakého smyslu má šanci odvařit hned několik mozkových závitů) posunuje limity toho, co si série dovolí zase o něco dále. 

Tentokrát pod taktovkou režiséra F. Gary Graye, Rychle a zběsile 8 opět podle scénáře Chrise Morgana, jede zase o něco víc především na efektnost a upřednostňuje jako předešlé díly styl oproti obsahu. Na rozdíl od posledně ovšem tvůrci jakoby otevřeně přiznali své rezignování na smysluplnost a hloubku a spíše servírují naprosto otevřeně naivní a explozivní podívanou, u které se ani na moment nudit nebudete. Jistě, je to hloupé, místy do slova pitomé, nicméně ona snížená úroveň serioznosti (byť se tentokráte řeší podobně závažná témata jako posledně - a to trochu kostrbaté pomrknutí směrem k Brianovi nepočítám) otevírá cestu trochu uvolněnější zábavě. Některé postavy z toho přímo benefitují a takové částečně vykoupení a podstatně víc prostoru pro Jasona Stathama a jeho vzájemná dynamika s Dwaynem Johnsonem je jednoznačně to nejlepší na filmu, i když to působí místy možná až příliš přitaženě za vlasy. 

Ale přesně o tom tahle série je. Hlavní hrdinové tohohle vysokooktanového spektáklu navíc tentokráte dostávají vskutku působivou záporačku v podání Charlize Theron, o které je známo to, že si podobně zrádné hrdinky užívá bezezbytku. A to platí i tady. Otevřený závěr navíc dává všanc to, že jsme její geniální počítačovou hackerku v rámci této série neviděli naposled. V tomhle ohledu potěší i účast několika navrátilců z předešlých dílů a také několik nových vedlejších postav, které si tak trochu film kradou v těchto momentech po sobě, jako tomu je třeba s Helen Mirren. V tomhle ohledu snad jen trochu zamrzí trochu upozaděný severský sympaťák Kristofer Hivju, který moc prostoru nemá a v závěru ani nedostane. 

Oproti posledně si ale film polepšil především vizuálně. Jistě, pořád se spoléhá na hromadu digitálního bordelu především v oněch velkolepých akčních scénách, přesto když pomineme logiku věci, F. Gary Gray servíruje ve svojí kapitole hned několik momentů, které fungují na výbornou a naprosto chápe, o čem tahle série v tomto bodu je. Úvodní závodní sekvence na Kubě dává vzpomenout první éře stylovým závodem, stejně jako zbytek filmu prezentuje divákům v kině nadupaný akční spektákl, který nemá moc hlavu a patu, ale divá se na to pěkně. Přidejte si k tomu lstvivou Theron a hláškujícího Johnsona a Stathama a máte zhruba to, co se na vás v rámci těch dvou hodin chystá. 

Rychle a zběsile 8 tak je ve výsledku sice neskutečně hloupou, naivní a vykonstruovanou akční podívanou, která postrádá veškerou logiku, smysluplnost nebo nějakou přirozenost. Je to ale také neskutečně našlapaná akční jízda, která v tom co dělá víceméně nešlápne vedle a v kině vám na ploše něco málo přes dvě hodiny nabídne tak adrenalinovou jízdu, jako máloco. Přesně to, co se od téhle série čeká a doufat v něco nového či objevného by bylo asi troufalé. Jen se obávám, že pokud tahle série bude v tomhle tempu a náboji pokračovat i dále, devítka se bude odehrávat na měsíci a bude se závodit s ruskými kosmonauty. Nebo tak něco. I když, ani to by mě po tomhle dílu už nepřekvapilo. 

Pokud tedy čekáte vyloženě oddechovou podívanou, u které vypnete na dvě hodiny a budete se jen bavit akcí a humorem, pak je přesně tohle film pro vás. Jen pro jistotu nechte přemýšlení a mozek někde u dveří kinosálu, vevnitř jej potřebovat nebudete. Tak zase příště, Dome. 
         
Naivní, hloupé a neskutečně pitomé v některý momentech, přesto ale hodně slušně akční, působivé a adrenalinové, s tou správnou porcí hláškujícího Jasona Stathama a Dwaynea Johnsona. Osmé rychle a zběsile je přesně to, co fanoušci od téhle série v současné době čekají a F. Gary Gray jim přesně to servíruje. Pokud chcete u něčeho akčního v kině na dvě hodiny vypnout a přemýšlení a logické myšlení nechat na chvíli na střídačce, pak směle do toho. 
100% Akce
Rychle a zběsile 8
(The Fate of the Furious, Fast 8, Fast & Furious 8, Rýchlo a Zbesilo 8)
Akční / Krimi / Thriller
USA / Francie / Kanada / Velká Británie / Samoa, 2017, 136 min

Režie: F. Gary Gray
Scénář: Chris Morgan
Kamera: Stephen F. Windon
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Vin Diesel, Dwayne Johnson, Jason Statham, Charlize Theron, Kurt Russell, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Ludacris, Kristofer Hivju, Helen Mirren, Elsa Pataky, Marko Caka, Scott Eastwood, Branislav R. Tatalovic, Nathalie Emmanuel, Don Omar, Tego Calderón, Luke Evans
Producenti: Vin Diesel, Michael Fottrell, Neal H. Moritz
Střih: Christian Wagner, Paul Rubell
Scénografie: Bill Brzeski

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 13.04.2017 CinemArt CZ
Slovensko V kinech od: 13.04.2017 CinemArt SK
Francie V kinech od: 12.04.2017 Universal Pictures International France
Kanada V kinech od: 14.04.2017 Universal Pictures CA
USA V kinech od: 14.04.2017 Universal Pictures US
Velká Británie V kinech od: 07.04.2017 Universal Pictures UK

http://www.csfd.cz/film/414990-rychle-a-zbesile-8/
http://www.imdb.com/title/tt4630562/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...