Přeskočit na hlavní obsah

Solo: Star Wars Story | Solo: A Star Wars Story


Univerzum Star Wars se pomalu ale jistě rozrůstá. Poté co se po akvizici Disney rozhodli tvůrci oprostit od rozšířeného vesmíru téhle značky jen proto aby mohli novými filmy odvyprávět svojí vlastní verzi toho co se dělo před a po původní trilogii. Rogue One: Star Wars Story mělo své momenty, nicméně byly na něm viditelné citelné přetáčky a ne každému fanouškovi téhle značky přišla tato verze událostí na úrovni této značky. Co se týče sólového příběhu Hana Sola, ten provázely podobně zásadní problémy taktéž, které v půlce natáčení vyústily v odchod režisérského dua Phil Lord a Christopher Miller díky kreativním neshodám. Ron Howard, který je nahradil pak přetočil 70% filmu aby stihl plánované datum premiéry. Nyní se ovšem snímek dostává do kin a my tak máme možnost zhodnotit, jak druhá výprava do historie Star Wars dopadla... 

Mnoho let předtím, než špičkový pilot Han Solo (Alden Ehrenreich) pomohl Luku Skywalkerovi porazit impérium, byl jen mladíkem ve službách místní královny podsvětí. Vždy ale mířil poněkud výš a tak se rozhodl pro plán, který měl jeho i jeho přítelkyni Qi'ru (Emilia Clarke) dostat z planety a vstříc světlejší budoucnosti. Plán se ovšem úplně nevydaří a pár je na několik let odloučen. Po letech je však svádí dohromady jedna zakázka...

Je docela zajímavé sledovat, jak se producentům značky Star Wars tyhle jednorázové výpravy do historie rozpadají pod rukama. Solo: Star Wars Story ač měl být po problematickém porodu jménem Rogue One: Star Wars Story sázkou na jistotu, jen ve výsledku kopíruje přesně stejnou situaci. Originální film, který se nějakým způsobem snaží rozšiřovat celou sérii filmů něčím novým (využívajíc propriety z původní trilogie) zároveň ale drží sotva pohromadě. I tentokrát je totiž na filmu patrné, že byl plánován jako něco jiného, než nakonec spatřilo světlo světa. Několik záblesků naprosto výborných momentů, zbytek ale docela vázne, což je tak trochu problém u filmu, který má více jak dvě hodiny.

Solo: Star Wars Story je hlavně o postavách. I když totiž vytáhne hned několik poměrně zajímavých akčních sekvencí (válečná vřava jako v případě Rogue One se tentokrát nekoná, počítejte spíše s rankem takových sci-fi Sedmi statečných ve výsledku), to nejlepší film nabízí v rámci vzájemné chemie a interakcí jednotlivých postav. Alden Ehrenreich coby Han je sice místy trochu nepřesvědčivý, nicméně s Emilii Clarke jim to na plátně docela šlape, takže je fajn jejich vzájemné jiskření sledovat. Donald Glover coby Lando Calrissian je ostatně taky docela fajn (byť se tu možná až trochu příliš tlačí na pilu v jeho případě. Kde se ovšem tlačí na pilu docela dost, je začátek budování vztahu Hana a Chewieho, kde to skřípe hlavně ze začátku. Jakmile se ale tahle dvojka na plátně otrká, je fajn sledovat tyhle dva zase blbnout na stříbrném plátně (byť v trochu jiném složení).

Celkově je tohle dobrodružství takové pokračování v úpravách kánonu a celkové mytologii Star Wars, které ne všem asi úplně sedne (konkrétně já bych pár výtek rozhodně našel) v rámci aktuálních pokračování se toho ale díky návaznosti na novou trilogii asi úplně nevyhneme. Na stranu druhou tahle výprava mohla dopadnout také podstatně hůře, než jen tahle místy až tak trochu westernová výprava do minulosti kapitána Millennium Falcona. Tvůrci si navíc nechávají otevřená vrátka na případná pokračování (společně s jedním trochu překvapivým navrátilcem, jehož osud byl dlouholetým předmětem spekulací), takže pokud tahle podoba hvězdných válek bude mít úspěch, není to naposledy co jsme viděli Hana Sola běhat ve filmových sálech v novém dobrodružství. 

Řemeslně se jedná o takový standard téhle série, byť místy byly praktické triky kostrbaté, nemohu říci, že by mi to kdoví jak vadilo. Naopak, těch čistě digitálních momentů ve filmu zase tolik nebylo a to je vlastně docela dobře. Potěší také znatelný rukopis Johna Williamse, jehož hlavní motiv zdatně doplňuje soundtrack Johna Powella.

Je to tak spíš problém filmu jako celku, než jednotlivých prvků. I když je totiž patrná snaha,  Solo: Star Wars Story |se nemůže vymanit z vlastní rozpačitosti. Některé momenty fungují, jiné jsou nucené a nepřesvědčivé až hrůza. Snímek sice v rámci možností zabaví, od téhle značky ale člověk čeká trochu jiné standardy. Nebo jsem jen možná zaspal dobu, čert ví.

Solo: Star Wars Story tak není vyloženým zklamáním ani triumfální výhrou. Postavy relativně fungují, příběh docela dává smysl a i když si vyšlapává tak trochu svoji vlastní cestu, jisté linky k původním filmům tu člověk najde (a ostatně i k prequelům - mrk, mrk). Tak jako tak se ale nejedná o něco, co byste s chutí zařadili jako předvoj toho, až budete příště dávat maraton původní trilogie.   
Druhý sólový (he... he...) příběh z prostředí historie Star Wars je nakonec podobně rozpačitým dobrodružstvím, jako jeho předchůdce. Tak jako Rogue One totiž hlavní sérii rozšiřuje mnohdy i trochu nečekanými směry, má ovšem problém držet pohromadě a zároveň také zůstat věrný tomu, co pro hlavní sérii bylo kánon. Postesknutí nad retcony stranou, i tak pro fanoušky téhle značky má co tahle výprava do mládí populárního kapitána nabídnout. Jen od toho čekejte zacházení spíše srovnatelné s přístupem Poslední z Jediů. Jen zábavnější, smysluplnější a alespoň s občasným zábleskem perfektně fungující dynamiky na plátně mezi zúčastněnými.   


Solo: Star Wars Story
(Solo: A Star Wars Story)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2018, 135 min

Režie: Ron Howard
Scénář: Jonathan Kasdan, Lawrence Kasdan
Kamera: Bradford Young
Hudba: John Powell
Hrají: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Paul Bettany, Thandie Newton, Joonas Suotamo, Phoebe Waller-Bridge, Richard Dixon, Jon Favreau, Ian Kenny, Warwick Davis, Clint Howard, Lily Newmark, Anthony Daniels, Kiran Shah, Alice Hewkin, Samantha Colley, Sam Witwer
Producenti: Simon Emanuel, Kathleen Kennedy, Allison Shearmur
Střih: Pietro Scalia
Scénografie: Neil Lamont
Kostýmy: David Crossman, Glyn Dillon

Mládeži přístupný

Česko V kinech od: 24.05.2018 Falcon
Slovensko V kinech od: 24.05.2018 Saturn

https://www.csfd.cz/film/377466-solo-star-wars-story/
https://www.imdb.com/title/tt3778644/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ztracen v džungli | Jungle

Skutečné příběhy táhnou, zvláště pak ty, u kterých místy zůstává rozum stát na dtím, co všechno někteří lidé dokázali přežít či udělat. Na této vlně se pokouší svézt i jedna z posledních letošních novinek v českých a slovenských kinech, australské drama Ztracen v Džungli, v jehož hlavní roli se objevil Daniel Radcliffe a které mapuje jednu životní etapu dobrodruha Yossiho Ghinsberga. Vyplatí se mezi vánoci vyrazit na tuhle napínavou podívanou nebo je lepší zůstat v klidu doma a užít si raději nějaký ověřený kousek? 

Všechno nejhorší | Happy Death Day [50%]

Hororových jednohubek se do roka dostane do kin poměrně dost. Oproti nim se ale právě novinka tohoto týdne Všechno nejhorší rozhodla vyrukovat s poměrně originální premisou. Opisujíc od dnes již kultovní komedie Na Hromnice o den více vrhá hlavní hrdinku do opakujícího se dne, na jehož konci ji čeká boj o holý život. Podařilo se tentokrát opět zabodovat v posledních letech nadmíru úspěšnému producentovi Jasonu Blumovi i s tímto kouskem? A stojí tenhle horor za vaši návštěvu kina?

S láskou Vincent | Loving Vincent

Do českých a slovenských kin dorazil před pár dny snímek, který si jen tak s kterýmkoliv snímkem historie nespletete. Film S láskou Vincent pojednávající o posledních momentech života slavného malíře Vincenta Van Gogha je totiž jako vůbec první snímek historie složen kompletně z olejových maleb, které imitují právě styl malíře, o jehož životě tenhle životopisný snímek pojednává. Práci 120 malířů, která vyústila v 65 tisíc maleb rozpohybovaných do netradičního filmu najdete od 25. ledna v nabídce vybraných kin. Má ovšem tenhle snímek co nabídnout za hranicemi ojedinělé vizuální podoby?