Přeskočit na hlavní obsah

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi | 20,000 Days on Earth [85%]

Nestává se příliš často, že by se na stránkách mého blogu obejvovaly dokumenty. Jednak se jich do hlavní filmové distribuce příliš nedostane a druhak se k nim dostanu většinou až s odstupem času, tedy jejich uvedení zde poměrně ztrácí smysl. Občas se ale najdou vyjímky, jakou je právě filmový náhled do života jednoho z velkých hudebníků uplynulých desetiletí s názvem 20 000 dní na Zemi. A pokud vám tvorba Nica Cavea něco říká, rozhodně byste si tento snímek neměli nechat ujít.  

Australský umělec Nick Cave patří k těm nejosobitějším tvůrčím osobnostem posledních několika desetiletí. Ať už jde o jeho bývalou skupinu The Birthday Party, jeho současné hudební seskupení Nick Cave & The Bad Seeds, o jeho skladatelskou práci, jeho scenáristickou tvorbu či kteroukoliv jinou z mnoha dalších tvůrčích činností, kterou se Nick Cave zabývá, ve všech svých dílech zaznamenává nezaměnitelný osobitý otisk svojí osobnosti. A nejinak je tomu i v případě dokumentu, který na ploše jednoho dne v životě umělce reflektuje celou jeho minulost a přitom nabízí lidský náhled do zajímavých myšlenkových pochodů, které ovlivnily jeho tvorbu.   

Předně, od tohoto dokumentu je těžké něco čekat. Rozhodně ovšem nedostanete na plátnech kin jen další pohled do života stárnoucího rockera, to tedy ani omylem. I když totiž většinu filmu zabírají osobní promluvy Nicka Cavea sama se sebou, s divákem, s lidmi ve svém okolí či s fanoušky, výsledný snímek je jakousi fúzí osobního dramatu, retrospektivního pohledu na svoji minulost, dokumentu a jakési psychologické analýzy vlastní tvorby. Více tak než jen běžný náhled na to jak si žije dnes slavná především hudební osobnost, se skrze 20 000 dní na Zemi naskytuje divákům možnost na jeden den vstoupit přímo do života titulní postavy a nechat se unášet jeho vlastní aurou, zatímco mu sám Cave poskytuje doprovodný komentář podkreslující nezapomenutelný zážitek. 

Nejsem si jistý, jak může film oslovovat lidi, kteří s autorskou tvorbou tohoto muže nejsou příliš seznámeni, nicméně pokud patříte právě ke druhé skupině, tento dokument byste si rozhodně neměli nechat ujít. Skvěle natočený a příjemně originální dokument, který se vymezuje nejen vůči klasickým dokumentům ale také vůči běžným způsobům, jak je na hudebníky nahlíženo. Taková příjemná hodina a půl ve společnosti komplikované osobnosti s výtečnou tečkou nakonec, která jen podtrhuje to, proč to vlastně všechno Nick Cave dělá. Pokud tohle není důvod, proč navštívit tento dokument, pak už nevím co by bylo.  


Nick Cave a jeden nezapomenutelný den v jeho životě. Příjemná sonda do života stárnoucího rockera, která funguje spíše jako osbní lehce dramatické vyprávění, než běžný dokument. Podobný přístup asi nesedne každému, nicméně minimálně pro fanoušky to bude nezapomenutelná zkušenost. Skvěle natočený dokumentární snímek, který podkreslují emoce, výtečná hudba a jedna z nejzajímavějších osobností hudební scény. 
 Koktejl: 
100% Nick Cave


Nick Cave: 20 000 dní na Zemi
(20,000 Days on Earth)
Dokumentární / Drama / Hudební
Velká Británie, 2014, 96 min

Režie: Iain Forsyth, Jane Pollard
Scénář: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard
Kamera: Erik Wilson
Hudba: Nick Cave, Warren Ellis
Hrají: Nick Cave, Blixa Bargeld, Kylie Minogue, Ray Winstone, Warren Ellis

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 09.10.2014 AČFK
Slovensko V kinech od: 18.09.2014 ASFK
Velká Británie V kinech od: 19.09.2014

http://www.csfd.cz/film/361536-nick-cave-20-000-dni-na-zemi/
http://www.imdb.com/title/tt2920540/







Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Akta Pentagon: Skrytá válka | The Post

Za vlády prezidenta Richarda Nixona se na povrch dostala řádka vládních afér, které pohnuly jak americkou domácí, tak zahraničně politickou situací. Ještě než však propukla aféra Watergate, dostala se do popředí médií aféra ohledně tzv. Pentagon Papers - zveřejnění přísně tajného dokumentu o americkém působení ve válce ve Vietnamu, které nechal zpracovat v roce 1967 ministr obrany Robert McNamara. Zveřejnění údajů v této zprávě otřáslo nejen obyvatelstvem USA ale také základy svobody tisku zakotvené v ústavě Spojených států. A přesně tuhle situaci a její vývoj se pokouší novinka jednoho z největších filmařů přiblížit v novém filmu. Stojí ale tahle lekce z historie za návštěvu?  

Black Widow

Dlouho odkládaná sólová mise pro Black Widow je konečně tady. Zatímco Warneři se se svými komiksovkami snažili alespoń částečně uspět v době pandemie, Marvel odkládal dokud to jen šlo. A tak jeho letošní filmová a seriálová nabídka je o to objemnější. Po trojici seriálů se ovšem dostává ke slovu i samotný snímek, který celou novou fázi Marvelu měl původně odstartovat. Výprava do minulosti nejvýraznější ženské členky Avengers do období chvíli po  Captain America: Občanská válka   je právě teď v kinech. Vyplatí se na ni vyrazit?    

Rychle a zběsile 7 | Fast & Furious 7 [70%]

Lamentovat nad tím, že se kdysi celkem laciná značka proměnila na jednoho z akčních tahounů posledních let, nemá moc smysl. Série Rychle a zběsile tento přechod učinila již před několika díly a nikdo si moc nestěžuje, neboť velkých akčních filmů pro velké kluky a holky je v dnešní době v kinech jako šafránu. Když k tomu navíc dopadla spolupráce Jasona Stathama, který byl původně v plánu pro předchozí díl, ale neměl v té době moc čas na časově náročnější roli, čehož využili alespoň v potitulkové scéně (kterou si stejně ukradl většinu filmu pro sebe), očekávání se šponovaly vysoko. Trochu je zpražilo náhlé úmrtí Paula Walkera, díky kterému musel film na přetáčky a do střižny, a do kin se v důsledku toho dostal až teď. Jak tedy dopadl nejnovější díl této vysokooktanové podívané, který má odstartovat třetí trilogii v rámci série? Poté, co se skupině podařilo zastavit Owena Shawa ( Luke Evans ) na konci minulého dílu a poslat jej do nemocnice vrací se zpět domů. To ovšem ještě netuš