Přeskočit na hlavní obsah

Soudce | The Judge [80%]

A je tu další, dlouho očekávaný snímek letošního podzimu, který právě vstupuje do kin. Rober Downey Jr. a Rober Duvall přicházejí v hlavních rolích snímku Soudce, který můžete od čtvrtka navštívit také v českých kinech. Toto rodinné drama by vám rozhodně nemělo uniknout, zvláště v případě, jste li fanoušci právě prvního jmenovaného, neboť ze sebe tahá opět maximum. 

Hank Palmer (Robert Downey Jr.), i když je vysoce ceněným právníkem, nemá zrovna ideální život. Jeho manželka jej podvádí, on plánuje rozvod a do toho mu jednoho dne ráno přijde nepříjemná zpráva - jeho matka zemřela. Vydává se tedy do maloměsta odkud pochází na její pohřeb, nicméně jeho návštěva rodiště po celých dvaceti letech opět otevírá rány, které způsobily jeho útěk před mnoha lety. Aby toho nebylo málo, jeho otec, místní soudce Palmer (Robert Duvall), je obviněn z vraždy prvního stupně, když srážku s jeho vozidlem nepřežil jeden z nedávno propuštěných vězňů, kterého právě soudce poslal za mříže. Díky jejich vzájemnému vztahu však otec trvá na tom, že se nechá raději zastupovat upřímným a poctivým právníkem, než někým, kdo zastupuje zločince jako jeho syn... 

Jednu věc musím objasnit hned ze začátku. Soudce obsahuje hromadu klišé, spoléhá na stereotypy a všechno v něm může některým divákům připadat jako příliš nucené hraní na city a emoce koncového diváka. Avšak i když s tím většinou mám velký problém a i když i tady jsem to byl schopný s každým dalším podobným elementem rozpoznat, nějak jsem to byl ochotný přejít bez nejmenších problémů. Důvodem totiž je fakt, že ačkoliv je Soudce ve svém jádru neoriginální a nucený až hrůza, své propriety užívá bezchybně.       

V jádru se totiž nejedná jen o čisté drama z rodinného prostředí, kde se v čase krize domů vrací marnotratný syn, nicméně jsou zde také znatelné momenty komedie a celé to spíše působí jako docela příjemně rozmanitý obraz komplikovaného hrdiny kterým Hank Palmer bezesporu je. A to je právě moment, kdy do hry přichází herecké výkony. Protože tohle je přesně ten typ hrdiny, které Robert Downey Jr. umí, neboť se na postavě svého filmového já odráží i jeho docela komplikovaná minulost a tak je jeho herecký výkon příjemně barvitý, v dojemných chvílích silně zaujatý a v humorných je zase dostatečný sympaťák na to, aby jeho hlášky padaly dostatečně efektivně na úrodnou půdu. Dokonce bych se minimálně jeho roli nebál přiřadit k těm nejlepším výkonům jeho kariéry. Žádná nucená uměleckost, nicméně trojrozměrná postava do které se divák je schopný bez problému vcítit. To ostatně jen podtrhují další silné herecké výkony dalších dvou důležitých postav narativu, tvrdohlavého problematického otce v podání herecké jistoty Roberta Duvalla a démonicky efektivní právník v podání Billy Boba Thorntona. Jediný větší problém jsem pak měl s trochu příliš do extrému zahnanou polohou, jako předvádí ve filmu Vincent D'Onofrio v roli bratra hlavního hrdiny.

Není to ovšem jen herecký koncert, co drží snímek pevně na nohou. David Dobkin dává zapomenout na v mnohých ohledech značně nepovedenou komedii V cizí kůži a předvádí drama, které má uchopené pevně ve svých rukou a natočené ve velmi příjemném a místy neobvyklém podání, které stojí na skvělé kameře Janusze Kaminského. To vše navíc podkresluje silný soundtrack jistoty Thomase Newmana, který funguje od prvních minut až po závěrečné titulky téměř bezchybně. A to i přes fakt, že snímek vám v sále zabere téměř dvě a půl hodiny. A i když se v závěru pouští snímek možná až příliš uzdu konstruktu na úkor přirozenosti a nějakému přímému řádu, opět jsem ochotný tohle přejít.  

Ve výsledku tak Soudce není jen dalším lehce artovým dramatem, které nechá vyniknout svou hereckou sestavu, nicméně nebál bych se jej označit až za trochu netypický případ feel good filmu. I když je totiž v mnoha místech dojemný a poukazuje na všechny tváře života, ať ty úsměvné tak ty smutné, ve výsledku nabízí silný příběh, který diváka emocionálně rozloží a poskládá zase zpět na své místo. Díky tomu tak budete odcházet ze sálu příjemně naladěni a budete si chtít tuhle záležitost rozhodně zopakovat. I když tak Soudce není dokonalý a je nepříliš originální, nabízí dostatek lidských momentů, dostatečnou porci dojemných osobních dramat a překvapivé množství úsměvných pasáží. Mohu jej tak s čistým svědomím v klidu doporučit všem, kteří mají zase projednou chuť na film od lidí pro lidi. I přes délku dva půl hodiny si tento snímek totiž budete chtít dát znovu.

Soudce je snímkem, který dokázal překonat fakt, že je vystaven na stereotypech a tak trochu nucených elementech vlastního příběhu. V rámci necelých dvou a půl hodin, které vám snímek ze života uzme, se totiž odehrává příjemně lidské drama, bohaté na dojemné momenty a upřímně zábavné momenty, které vykreslují příjemně rozmanitý obraz hlavního problematického hrdiny. V jeho kůži exceluje skvělý Robert Downey Jr., nicméně pozadu nezůstává ani zbytek hereckého ansámblu, především výtečný Robert Duvall, démonický ostrý Billy Bob Thornton a dokonale půvabná Vera Farmiga. Soudce tak na drama překvapivě naplňuje díky silné atmosféře prototyp feel good filmu, který i přes své dojemné emocionální jádro podává příjemný obraz důležitosti mezilidských vztahů a rodiny. Pro někoho tak moc velký konstrukt, pro mě rozhodně silný snímek, který dokáže své neduhy bez problému nahradit tím zbytkem., stejně jako své dojemné až emocionálně lehce zdrcující momenty vyvážit dostatkem humoru a dobré nálady. Vzhledem k několika momentům upřímného hlasitého smíchu v sále jsem rozhodně nebyl sám, kdo se na správnou vlnu dokáže naladit a snímek si užít.   
 Koktejl: 
20% Robert Downey Jr. v roli která mu sedí na míru
20% Emoce
20% Příjemná audiovizuální stránka
20% Sterotypní ale lidský příběh
20% Herecký koncert
Soudce
(The Judge, Sudca)
Drama
USA, 2014, 142 min

Režie: David Dobkin
Scénář: Bill Dubuque, Nick Schenk
Kamera: Janusz Kaminski
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Robert Downey Jr., Vera Farmiga, Leighton Meester, Vincent D'Onofrio, Dax Shepard, Billy Bob Thornton, Robert Duvall, Melissa Leo, Sarah Lancaster, David Krumholtz, Ian Nelson, Emmalyn Anderson, Emma Tremblay

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 23.10.2014 Warner Bros. CZ
Slovensko V kinech od: 16.10.2014 Continental
USA V kinech od: 10.10.2014 Warner Bros.

http://www.csfd.cz/film/337528-soudce/
http://www.imdb.com/title/tt1872194/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Power Rangers: Strážci vesmíru | Power Rangers [35%]

Strážci vesmíru jsou kulturní fenomén, na kterém vyrůstalo hned několik generací dětí v devadesátých letech. Někoho však napadlo, že po mnoha televizních seriálech, které se natáčí do současnosti, je na čase značku představit v novém filmu, který přiblíží v nové verzi zrod těchto ikonických hrdinů. Film si na starosti vzal Dean Israelite, který si před dvěma lety udělal jméno sci-fi snímkem Projekt minulost. Dokázal představit tuhle látku novým i starým divákům ve velkém stylu nebo jsou Power Rangers: Strážci vesmíru první velký průšvih letošního filmového léta?

Ze zákulisí filmu #5 | Největší komerční průšvihy

Vítejte u dalšího dílu nepravidelné rubriky Ze zákulisí filmu, ve které se čas od času pokouším přiblížit události z pozadí filmového průmyslu, které vrhají na filmovou produkci trochu jiné světlo. Poté, co jsme se v minulých dílech podívali na filmy, které nevznikly a některé lidi to možná zamrzelo, se dnes podíváme na zoubek snímkům, které vznikly, nicméně jejich producenti by nejspíše byli rádi, kdyby tomu tak nebylo. V dnešním článku se totiž budu věnovat takzvaným komerčním bombám nebo propadákům, tedy filmům, které díky obrovským nákladům a mizernému komerčnímu výkonu skončily pro studia jako ztrátové, mnohdy i více jak několik desítek milionů dolarů. Pojďme tedy na to. 

Blade Runner 2049 [85%]

Jeden z největších filmových kultů posledních desetiletí hlásí návrat. Sci-fi Blade Runner Ridleyho Scotta se dočkalo přímého následovníka od jednoho z nejvelebenějších režisérů současnosti, které včerejším dnem vstoupilo do českých a slovenských kin. Pro velkou část publika se jedná dokonce o filmovou událost podzimu (ne-li celého roku). Očekávání byla veliká, nicméně už ze začátku je potřeba říct jednu věc. Blade Runner 2049 je filmová pecka, kterou si nebudete chtít nechat ujít, ať už jste fanoušci originálu, či nikoliv.