Přeskočit na hlavní obsah

Soudce | The Judge [80%]

A je tu další, dlouho očekávaný snímek letošního podzimu, který právě vstupuje do kin. Rober Downey Jr. a Rober Duvall přicházejí v hlavních rolích snímku Soudce, který můžete od čtvrtka navštívit také v českých kinech. Toto rodinné drama by vám rozhodně nemělo uniknout, zvláště v případě, jste li fanoušci právě prvního jmenovaného, neboť ze sebe tahá opět maximum. 

Hank Palmer (Robert Downey Jr.), i když je vysoce ceněným právníkem, nemá zrovna ideální život. Jeho manželka jej podvádí, on plánuje rozvod a do toho mu jednoho dne ráno přijde nepříjemná zpráva - jeho matka zemřela. Vydává se tedy do maloměsta odkud pochází na její pohřeb, nicméně jeho návštěva rodiště po celých dvaceti letech opět otevírá rány, které způsobily jeho útěk před mnoha lety. Aby toho nebylo málo, jeho otec, místní soudce Palmer (Robert Duvall), je obviněn z vraždy prvního stupně, když srážku s jeho vozidlem nepřežil jeden z nedávno propuštěných vězňů, kterého právě soudce poslal za mříže. Díky jejich vzájemnému vztahu však otec trvá na tom, že se nechá raději zastupovat upřímným a poctivým právníkem, než někým, kdo zastupuje zločince jako jeho syn... 

Jednu věc musím objasnit hned ze začátku. Soudce obsahuje hromadu klišé, spoléhá na stereotypy a všechno v něm může některým divákům připadat jako příliš nucené hraní na city a emoce koncového diváka. Avšak i když s tím většinou mám velký problém a i když i tady jsem to byl schopný s každým dalším podobným elementem rozpoznat, nějak jsem to byl ochotný přejít bez nejmenších problémů. Důvodem totiž je fakt, že ačkoliv je Soudce ve svém jádru neoriginální a nucený až hrůza, své propriety užívá bezchybně.       

V jádru se totiž nejedná jen o čisté drama z rodinného prostředí, kde se v čase krize domů vrací marnotratný syn, nicméně jsou zde také znatelné momenty komedie a celé to spíše působí jako docela příjemně rozmanitý obraz komplikovaného hrdiny kterým Hank Palmer bezesporu je. A to je právě moment, kdy do hry přichází herecké výkony. Protože tohle je přesně ten typ hrdiny, které Robert Downey Jr. umí, neboť se na postavě svého filmového já odráží i jeho docela komplikovaná minulost a tak je jeho herecký výkon příjemně barvitý, v dojemných chvílích silně zaujatý a v humorných je zase dostatečný sympaťák na to, aby jeho hlášky padaly dostatečně efektivně na úrodnou půdu. Dokonce bych se minimálně jeho roli nebál přiřadit k těm nejlepším výkonům jeho kariéry. Žádná nucená uměleckost, nicméně trojrozměrná postava do které se divák je schopný bez problému vcítit. To ostatně jen podtrhují další silné herecké výkony dalších dvou důležitých postav narativu, tvrdohlavého problematického otce v podání herecké jistoty Roberta Duvalla a démonicky efektivní právník v podání Billy Boba Thorntona. Jediný větší problém jsem pak měl s trochu příliš do extrému zahnanou polohou, jako předvádí ve filmu Vincent D'Onofrio v roli bratra hlavního hrdiny.

Není to ovšem jen herecký koncert, co drží snímek pevně na nohou. David Dobkin dává zapomenout na v mnohých ohledech značně nepovedenou komedii V cizí kůži a předvádí drama, které má uchopené pevně ve svých rukou a natočené ve velmi příjemném a místy neobvyklém podání, které stojí na skvělé kameře Janusze Kaminského. To vše navíc podkresluje silný soundtrack jistoty Thomase Newmana, který funguje od prvních minut až po závěrečné titulky téměř bezchybně. A to i přes fakt, že snímek vám v sále zabere téměř dvě a půl hodiny. A i když se v závěru pouští snímek možná až příliš uzdu konstruktu na úkor přirozenosti a nějakému přímému řádu, opět jsem ochotný tohle přejít.  

Ve výsledku tak Soudce není jen dalším lehce artovým dramatem, které nechá vyniknout svou hereckou sestavu, nicméně nebál bych se jej označit až za trochu netypický případ feel good filmu. I když je totiž v mnoha místech dojemný a poukazuje na všechny tváře života, ať ty úsměvné tak ty smutné, ve výsledku nabízí silný příběh, který diváka emocionálně rozloží a poskládá zase zpět na své místo. Díky tomu tak budete odcházet ze sálu příjemně naladěni a budete si chtít tuhle záležitost rozhodně zopakovat. I když tak Soudce není dokonalý a je nepříliš originální, nabízí dostatek lidských momentů, dostatečnou porci dojemných osobních dramat a překvapivé množství úsměvných pasáží. Mohu jej tak s čistým svědomím v klidu doporučit všem, kteří mají zase projednou chuť na film od lidí pro lidi. I přes délku dva půl hodiny si tento snímek totiž budete chtít dát znovu.

Soudce je snímkem, který dokázal překonat fakt, že je vystaven na stereotypech a tak trochu nucených elementech vlastního příběhu. V rámci necelých dvou a půl hodin, které vám snímek ze života uzme, se totiž odehrává příjemně lidské drama, bohaté na dojemné momenty a upřímně zábavné momenty, které vykreslují příjemně rozmanitý obraz hlavního problematického hrdiny. V jeho kůži exceluje skvělý Robert Downey Jr., nicméně pozadu nezůstává ani zbytek hereckého ansámblu, především výtečný Robert Duvall, démonický ostrý Billy Bob Thornton a dokonale půvabná Vera Farmiga. Soudce tak na drama překvapivě naplňuje díky silné atmosféře prototyp feel good filmu, který i přes své dojemné emocionální jádro podává příjemný obraz důležitosti mezilidských vztahů a rodiny. Pro někoho tak moc velký konstrukt, pro mě rozhodně silný snímek, který dokáže své neduhy bez problému nahradit tím zbytkem., stejně jako své dojemné až emocionálně lehce zdrcující momenty vyvážit dostatkem humoru a dobré nálady. Vzhledem k několika momentům upřímného hlasitého smíchu v sále jsem rozhodně nebyl sám, kdo se na správnou vlnu dokáže naladit a snímek si užít.   
 Koktejl: 
20% Robert Downey Jr. v roli která mu sedí na míru
20% Emoce
20% Příjemná audiovizuální stránka
20% Sterotypní ale lidský příběh
20% Herecký koncert
Soudce
(The Judge, Sudca)
Drama
USA, 2014, 142 min

Režie: David Dobkin
Scénář: Bill Dubuque, Nick Schenk
Kamera: Janusz Kaminski
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Robert Downey Jr., Vera Farmiga, Leighton Meester, Vincent D'Onofrio, Dax Shepard, Billy Bob Thornton, Robert Duvall, Melissa Leo, Sarah Lancaster, David Krumholtz, Ian Nelson, Emmalyn Anderson, Emma Tremblay

Nevhodný mládeži do 12 let
Česko V kinech od: 23.10.2014 Warner Bros. CZ
Slovensko V kinech od: 16.10.2014 Continental
USA V kinech od: 10.10.2014 Warner Bros.

http://www.csfd.cz/film/337528-soudce/
http://www.imdb.com/title/tt1872194/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Doom Annihilation

Pamatujete si na filmového Dooma, který do kin vtrhl před čtrnácti roky a také se z převážné části natáčel u nás? Že ne? Kdo by se divil, tahle videoherní adaptace se zařadila po právu do zástupu braků, které se snažily prodat slavnou videoherní značku na stříbrná plátna tím co možná nejlacinějším způsobem. Ano původní film Doom z roku 2005 měl sice pár zajímavých nápadů, každopádně, jich bylo zatraceně málo na to, aby stály za další shlédnutí. Loni ovšem někoho napadlo se pustit do dalšího pokusu, které se v některých sektorech prodává jako druhý díl, aniž by měl cokoliv vyjma předlohy a názvu cokoliv společného s původním filmem, ve kterém se mimo jiné objevili i Karl Urban a Dwayne Johnson. Doom Annihilation se za pár dní podívá do digitální distribuce po celém světě a já se vám pokusím na následujících řádcích přiblížit, proč by vás to mělo nechat absolutně chladnými. 

Joker

Jen málokterá komiksová postava je tak ikonická, jako jeden z nejznámějších záporáků z komiksového univerza Joker, který desítky let zatápí především Batmanovi. Na filmová plátna se tento psychopatický klaun dostal již v několika podobách, v aktuální novince Joker se na jeho zrod zkouší režisér Todd Phillips podívat z trochu jiného úhlu. A ať už si myslíte, že je v dnešní době už překomiksováno nebo ne, tenhle ten kousek by vám rozhodně neměl utéct. Veškerá ta šuškanda okolo filmu, jenž si odbyl premiéru na festivale v Benátkách má totiž svoje opodstatnění. Tohle totiž není váš běžný komiksový flák pro celou rodinu... 

Spravedlnost podle Spensera | Spenser Confidential

Na první březnový týden si Netflix nachystal další novinku, která budí pozornost diváků. Svůj nový film totiž pro Netflix natočil komerčně realtivně úspěšný rutinér Peter Berg a do hlavní role tentokrát opět sehnal Marka Wahlberga. Jedná se tak již o několikátou jejich spolupráci v řadě a minimálně to co doposud natočili, stálo vždy za to. Bude z toho i tentokrát úspěch? Producenti Netflixu by rozhodně byli rádi, kdyby se knižní postava z pera Roberta B. Parkera  dočkala dostatečné popularity, aby si tahle kriminálka vysloužila pokračování, po kterém film v závěru pokukuje. Spravedlnost podle Spensera to ovšem nebude mít jednoduché a záleží, kolik fanoušků si tahle knižní adaptace nakonec na platformě najde...